Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Bogdan Marciniec: Chcemy pokazać jak rozpocząć własny biznes

Maciej Roik
Prof. Bogdan Marciniec
Prof. Bogdan Marciniec Grzegorz Dembiński
Z prof. Bogdanem Marcińcem, prezesem Fundacji UAM i dyrektorem Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, rozmawia Maciej Roik.

Co chcecie zaprezentować w trakcie dni przedsiębiorczości, które rozpoczną się w połowie kwietnia?
Bogdan Marciniec: Popularyzować ideę, że każdy młody człowiek może działać dla siebie. A my możemy pomóc mu określić, czy jego predyspozycje są wystarczające. Dlatego będą warsztaty szkoleniowe, pokażemy jakie są możliwości finansowania. Odbędą się też zajęcia z przedsiębiorczości. Sporo będzie się można również dowiedzieć o stażach w zagranicznych firmach w ramach programu Erasmusa dla przedsiębiorców. Możemy doradzić jakie są możliwości rozwoju firmy, plany eksportowe. Pomóc w określeniu potencjalnych odbiorców produktów. Będzie wiele elementów z szeroko rozumianej ekonomii biznesu.

CZYTAJ TEŻ:
Wojciech Kruk: Poznań to miasto dla najlepszych

Studentów trzeba zachęcać do biznesu?
Bogdan Marciniec: To zależy od dziedzin, którymi się zajmują. Pomysłów nie brakuje. Naszą rolą jest pokazanie jak stworzyć firmę i zacząć przygodę na własny rachunek.

I jako fundacja im to umożliwiacie?
Bogdan Marciniec: Bardziej jako Poznański Park Naukowo-Technologiczny działający w ramach fundacji. To najlepsze miejsce spotkań nauki z biznesem. To pomost między przemysłem i gospodarką, a nauką. Zyski z działalności parku są przeznaczane na działalność statutową UAM.
**
Zyski?
Bogdan Marciniec:**Tak, bo prowadzimy normalną działalność gospodarczą. W zeszłym roku mieliśmy 30 mln zł obrotu, z czego sam zysk to około 5 mln zł m.in. dzięki 50 młodym firmom, które powstały pod naszym okiem i korzystają z zaplecza parku. Główny zysk wynika z usług badawczych i technologicznych.

W jaki sposób zarabiacie?
Bogdan Marciniec: Mamy np. Centrum Badawcze-Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe, które potrafi datować próbki archeologiczne. Twórca tego laboratorium potrafi to zrobić wraz z zespołem najlepiej i najtaniej na świecie. Dlatego trafiają do nas komercyjne próbki z całego świata. Podobnie jest z analizą farb czy innych materiałów, które dla potrzeb przedsiębiorstw wykonuje inkubator Technologii Chemicznych. Ze wsparcia mogą korzystać zarówno studenci jak i doktoranci. Chodzi o to, by wyniki badań naukowych przenieść na grunt, biznesowy. Uczony mówi, że coś wynalazł ale nikt się nie zgłasza by to wykorzystać. I to jest dla nas pole do działania. Przechodzenie od odkryć naukowych do praktyki.

Jak to dokładnie działa?
Bogdan Marciniec: Jak coś tworzymy, to żeby przekuć ten wynalazek w formę innowacyjną, to po drodze jest cały szereg procedur, które trzeba przeprowadzić. Dlatego pojawiają się ekonomiści. I pytają: Ile to kosztuje, jakie ma konkretne zastosowanie i czy będzie zbyt? To oni oceniają i doradzają co można z tym zrobić. Tak jest również w innych dziedzinach. Dlatego skupiamy ekonomistów, socjologów, techników i technologów. Idea polega na tym by pokazać, że nauka nie powinna być odległa od zastosowań.

W ten sposób student może zacząć zarabiać?

Bogdan Marciniec:Tak. Jak ma pomysł, to tworzy firmę. My możemy mu pomóc w trudnych sytuacjach, gdy jest potrzebna technologia. Inkubacja przedsiębiorstw polega na przygotowaniu młodego kandydata jako przedsiębiorcę. Mamy pieniądze na konsultacje, ale także wsparcie praktyczne. Chcemy uczyć przedsiębiorczości. Chodzi o innowacje na wyższym szczeblu.

I to się sprawdza?
Bogdan Marciniec: Zdecydowanie. Najbardziej spektakularny przykład to dwóch doktorantów z Polskiej Akademii Nauk, którzy sześć lat temu dzięki naszemu wsparciu założyli spółkę Centrum Badań DNA specjalizująca się w prowadzeniu badań genetycznych. Choć zaczynali jako mała firma, to dzisiaj mają laboratorium w centrum i są spółką giełdową.

Z tego jednak wynika, że w parku niema miejsca na prosty biznes?
Bogdan Marciniec: Na taki też jest. Jak ktoś chce się dowiedzieć jak zrobić biznesplan to nie ma kłopotu, zawsze pomożemy. Generalnie specjalizujemy się jednak w obszarze nauk ścisłych i technicznych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski