Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Hanna Kóčka-Krenz honorowym obywatelem Poznania

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Prof. Hanna Kóčka-Krenz honorowym obywatelem Poznania
Prof. Hanna Kóčka-Krenz honorowym obywatelem Poznania Marek Zakrzewski
W tym roku Honorowym Obywatelem Miasta Poznania została prof. Hanna Kóčka-Krenz. Natomiast tytuły Zasłużeni dla Miasta Poznania otrzymają: Jerzy Hamerski, prof. Jan Skuratowicz, prof. Marek Jemielity, prof. Wojciech Müller i Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Co roku Rada Miasta Poznania przyznaje tytuły Honorowego Obywatela Miasta Poznania oraz Zasłużony dla Miasta Poznania. Są one wręczane podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu patronów Poznania, która wyjątkowo odbywa się wtedy w ratuszu.

Tradycyjnie kandydatury uzgadnianie są najpierw między klubami radnych, aby podczas sesji, na której przyjmowane są uchwały w tej sprawie, nie dochodziło do kontrowersyjnych dyskusji. Poznańscy radni już zdecydowali kogo wyróżnią w tym roku, a oficjalnie potwierdzą swą decyzję na majowej sesji.

Zobacz też:

- Wybór nie był łatwy, bo osób szczególnych jest więcej - przyznaje Grzegorz Ganowicz z PO, przewodniczący rady. - W tym roku nie było długiego deliberowania nad kandydatami. Propozycje były oczywiste. - Prof. Hanna Kóčka-Krenz otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Natomiast tytuły Zasłużonych dla Miasta otrzymają Jerzy Hamerski, prof. Jan Skuratowicz, prof. Marek Jemielity, prof. Wojciech Müller i Caritas Archidiecezji Poznańskiej.
Prof. Hanna Kóčka-Krenz jest archeologiem, profesorem nauk humanistycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z problematyką europejskiego średniowiecza. Szczególnie zajmuje ją złotnictwo skandynawskie oraz początki średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce. Prowadziła prace archeologiczne nas średniowiecznym zespołem osadniczym w Górze koło Poznania, a od 1999 r. na Ostrowie Tumskim, gdzie odkryła pałac książęcy Mieszka.

- Prof. Skuratowicz zajmuje się architekturą rezydencjonalną, jest autorem książek o secesji. Jerzy Hamerski, pedagog, twórca „Łejerów”, który wychowuje przez sztukę – mówi G. Ganowicz. - Prof. Müller to wybitny artysta, grafik, scenograf, wieloletni rektor Uniwersytetu Artystycznego. Prof. Jemielity jest światowej sławy kardiochirurgiem. Zespół, którym kierował wykonał w 2010 r. pierwszy przeszczep serca w Poznaniu.

Dodajmy, że prof. M. Jemielity był członkiem zespołu, który w 2007 r. w poznańskiej klinice usunął guza złośliwego serca metodą autotransplantacji. Był to 12. taki zabieg na świecie i pierwszy poza USA.

- Tytuł Caritasowi przyznaliśmy za wszystko co ta organizacja czyni na rzecz ludzi, a działa na różnych polach, wspierając chorych, bezdomnych i potrzebujących – podkreśla G. Ganowicz.

Honorowe obywatelstwo oraz tytuły zasłużonych dla miasta zostaną wręczone na uroczystej sesji Rady Miasta 29 czerwca, w dniu patronów Poznania - św. Piotra i Pawła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski