Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Jacek Wiesiołowski odszedł dwa lata temu

Marek Zaradniak
Profesor Jacek Wiesiołowski zmarł dwa lata temu. Miał 76 lat
Profesor Jacek Wiesiołowski zmarł dwa lata temu. Miał 76 lat Archiwum
W poniedziałek mijają dwa lata od śmierci profesora Jacka Wiesiołowskiego. Był on wybitnym historykiem, znawcą kultury średniowiecznej i dziejów Poznaniu. Zmarł w wieku 76 lat.

Od roku 1990 Jacek Wiesiołowski był redaktorem naczelnym Kroniki Miasta Poznania. Pochodził z tradycyjnej poznańskiej rodziny, ale urodził się 23 stycznia 1940 w Żywcu gdyż tam na wygnaniu przebywali jego bliscy. Dzieciństwo spędził w Krakowie, a po powrocie ojca z oflagu rodzina Wiesiołowskich powróciła do rodzinnego Poznania.

Swoje poznańskie dzieciństwo Jacek Wiesiołowski spędził na Sołaczu. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 11 na Winiarach. Ukończył III LO im. Marcina Kasprzaka (dziś Św. Jana Kantego).

Na jego rozwój wpłynął fakt zgromadzania przez ojca sporej, liczącej kilkanaście tomów biblioteki. Na studiach uczestniczył w seminariach prowadzonych przez profesorów Brygidę Kurbisównę oraz Gerarda Labudę. Był pierwszym magistrem, doktorem i doktorem habilitowanym prof. Brygidy Kurbisówny. Pracę magisterską na Wydziale Historycznym UAM obronił w roku 1962. Jej tematem było życie i działalność Sędziwoja z Czechła. W roku 1966 uzyskał stopień doktora nauk historycznych. Jego praca doktorska dotyczyła kolekcji historycznych. Habilitował się w roku 1981 również na UAM na podstawie rozprawy „Socjotopografia średniowiecznego Poznania”.

Pod koniec lat sześćdziesiątych J. Wiesiołowski przebywał na stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Chicago i od podstaw uporządkował zbiory tamtejszego Muzeum Polskiego. Przez piętnaście lat pracował w Bibliotece Kórnickiej kierując działem rękopisów. W 1977 został pracownikiem Instytutu Historii PAN w Warszawie, a jego szefem był wtedy prof. Bronisław Geremek. W 1987 powrócił do Poznania.

W 1992 roku uzyskał tytuł profesora. W latach 1990-1998 był radnym miejskim w Poznaniu, a w latach 1990-92 był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Poznania. Bliskie mu były sprawy dotyczące kultury, pomocy społecznej, problemów mieszkaniowych i prywatyzacji.

Od roku 1990 roku był redaktorem naczelnym Kroniki Miasta Poznania. Od tego czasu każdy numer tego pisma miał charakter monograficzny.

Profesor Wiesiołowski nadał temu wydawnictwu nową treść dzięki czemu Kronika stała się kopalnią materiałów dziejów Poznania, jego dzielnic, instytucji, grup społecznych i zawodowych. To właśnie za zmiany jakich dokonał w Kronice Miasta Poznania otrzymał w roku 2002 Nagrodę Naukową Miasta Poznania.

W latach 1999-2005 profesor Jacek Wiesiołowski był wiceprezesem, a w latach 2005-2011 prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był także prezesem oddziału poznańskiego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej i współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki Raczyńskich.

Jacek Wiesiołowski był autorem lub współautorem wielu prac w tym m.in. „Ambroży Pampowski - starosta Jagiellonów. Z dziejów awansu społecznego na przełomie średniowiecza i odrodzenia”, „Średniowieczna książka rękopiśmienna jako dzieło sztuki”, „75 lat minęło...: ilustrowane dzieje poznańskiego PKO”, „Kroniki benedyktynek poznańskich”, „Zamek i dwór w średniowieczu od XVI do XV wieku”. Spod jego pióra wyszło ponad sto artykułów zamieszczanych czasopismach.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

MŚ: Szybki test dla kibiców

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski