Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Maria Siemionow zostanie honorową obywatelką Poznania. Radni wskazali też zasłużonych dla miasta

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W 2013 roku  prof. Maria Siemionow otrzymała tytuł honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
W 2013 roku prof. Maria Siemionow otrzymała tytuł honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Marek Zakrzewski
Tradycyjnie 29 czerwca, w dniu patronów Poznania (św. Piotra i Pawła) radni spotykają się na uroczystej sesji, podczas której wręczane są m.in. tytuły honorowe. – Ze względu na epidemię trudno dziś przesądzić, czy sesja się odbędzie. Nie rezygnujemy jednak z uhonorowania wybitnych osób. Z pewnością będzie jeszcze okazja, aby im te tytuły wręczyć – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania otrzyma w tym roku prof. Maria Siemionow, specjalistka chirurgii i transplantologii, która jako jedna z pierwszych na świecie przeprowadziła udaną operację prawie całkowitego przeszczepu twarzy. Pacjentką była kobieta – ofiara postrzelenia straciła ok. 80 proc. powierzchni twarzy, którą przeszczepiono od zmarłej dawczyni.

Czytaj też: Maria Siemionow z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego[GALERIA]

Prof. Siemionow prowadziła badania z dziedziny mikrochirurgii, chirurgii ręki, transplantacji, mikrokrążenia, opracowała lek na chorobę Duchenne’a. Jest autorką wielu artykułów naukowych, redaktorem dwóch podręczników do chirurgii plastycznej. W 1974 r. ukończyła Akademię Medyczną w Poznaniu. W latach 80. wyemigrowała do USA. Nadal jednak współpracuje z poznańskim Uniwersytetem Medycznym, w 2013 r. uczelnia nadała jej tytuł honoris causa. Jest honorową obywatelka Krotoszyna.

Zobacz również: Komórki macierzyste wyleczą po przeszczepie? Rozmowa z prof. Marią Siemionow

Tytułami Zasłużony dla Miasta Poznania zostaną wyróżnione cztery osoby i jedna uczelnia.

– Jest nią Akademia Muzyczna, która obchodzi 100-lecie swojego istnienia – przypomina Ganowicz.

Państwowa Akademia i Szkoła Muzyczna w 1920 r. została ulokowana w dawnym Domu Ewangelickim przy ul. Św. Marcin. Z uczelnią związanych jest wielu wybitnych muzyków, w tym m.in. śpiewaczki Antonina Kawecka, Irena Winiarska czy skrzypkowie – Jadwiga Kaliszewska, Edward Statkiewicz.

Wśród zasłużonych znajdzie się też prof. Tomasz Jasiński.

– Wybitny historyk, dyrektor Biblioteki Kórnickiej, gospodarz Pałacu Działyńskich – zaznacza Ganowicz.

W swoich badaniach prof. Jasiński koncentruje się na zagadnieniach związanych ze średniowieczem, w tym początków państwa polskiego. Jest członkiem Rady Społecznej przy arcybiskupie poznańskim.

Sprawdź też:

Tytuł trafi też do Ilony Dworak-Cousin, przewodniczącej Towarzystwa Izrael - Polska.

– Mija właśnie 10 lat naszego partnerstwa z Ra’ananna, którego jest matką chrzestną – tłumaczy Ganowicz.

Sprawdź także: Poznań: Uroczysta sesja Rady Miasta w Bazarze. Wręczono wyróżnienia honorowe oraz nagrody – naukową, artystyczną i sportową [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dworak-Cousin urodziła się we Wrocławiu, po wojnie wyjechała do Izraela. Jest doktorem farmacji, poetką, dziennikarką oraz popularyzatorką kultury polskiej w Izraelu.

W tym roku mija 40 lat od wydarzeń z sierpnia 1980 r. Rocznica stała się pretekstem dla uhonorowania Macieja Musiała, działacza Solidarności, współorganizatora Tymczasowego Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność po wprowadzeniu stanu wojennego, byłego wojewody wielkopolskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka.

Za zasługi dla samorządu, którego 30-lecie obchodzimy w tym roku, radni postanowili wyróżnić tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania Andrzeja Porawskiego.

Porawski jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. W 1980 r. wstąpił do Solidarności, Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów. Przez trzy kadencje pełnił mandat radnego Poznania, a przez jedną zasiadał w sejmiku wielkopolskim. Od 1991 r. kieruje biurem Związku Miast Polskich.

Sprawdź też:

Uchwały dotyczące przyznania wspomnianych tytułów zostaną podjęte na czerwcowej sesji. Wynik głosowania jest przesądzony, ponieważ kandydatury zostały już skonsultowane z radnymi i samymi zainteresowanymi. Dlaczego? Tytuły zawsze budziły wiele emocji i zdarzało się, że prowadziły do awantur. Tak było podczas dyskusji o przyznaniu tytułu Honorowego Obywatela Poznania znanemu poznańskiemu dyrygentowi. Chcąc uniknąć publicznych kłótni, postanowiono, że zanim uchwała trafi na sesję, wcześniej zespół, w skład którego wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów, ustali kandydatów.

Nie w każdym przypadku to się sprawdziło, ponieważ nie udało się uniknąć sportów w sprawie przyznania tytułów prezydentowi Lechowi Wałęsie oraz Tadeuszowi Mazowieckiemu w 2009 r. czy Andrzejowi Wituskiemu w 2019 r.

Zobacz, kto otrzymywał honorowe obywatelstwo Poznania w ostatnich latach:

Profesor Hanna Maria Kóčka-Krenz jest znaną archeolożką. Studia ukończyła na UAM. Z tą uczelnią związała swoją karierę naukową. Zajmuje się problematyka europejskiego średniowiecza, szczególnie kwestią złotnictwa strefy bałtyckiej oraz początkami średniowiecznego budownictwa obronnego w Wielkopolsce. Przez wiele lat prowadziła badania nad średniowiecznym zespołem osadniczym w Górze koło Poznania, a od 1999 roku badania na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu, gdzie zespół pod jej kierownictwem odkrył rezydencję pierwszy Piastów z drugiej połowy X wieku oraz palatium Mieszka I.

Honorowi Obywatele Miasta Poznania: Za wyjątkowe zasługi dla...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski