Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Ryszard Wryk ze Złotym Wawrzynem Olimpijskim

LUMAR
Prof. Ryszard Wryk (drugi z lewej)
Prof. Ryszard Wryk (drugi z lewej) Tomasz Piechal/PKOl
W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie wręczono we wtorek "Wawrzyny Olimpijskie 2016". W dziedzinie literatury naukowej Złotym Wawrzynem wyróżniono prof. Ryszarda Wryka z Poznania za książki: "Olimpijczycy Drugiej Rzeczypospolitej" (Poznań, 2015) i "Sport i wojna. Losy polskich olimpijczyków w latach drugiej wojny światowej" (Poznań, 2016).

Prof. Ryszard Wryk jest trzecim poznaniakiem, który otrzymał Złoty Wawrzyn Olimpijski. W 1992 roku uhonorowano Klemensa Mikułę za projekt kompleksu architektonicznego Malta w Poznaniu, natomiast prof. Wojciecha Lipońskiego PKOl docenił dwukrotnie – w 2014 roku za sztukę pisania o sporcie w dziedzinie literatury oraz w 2012 roku w dziedzinie literatura naukowa za książkę "Historia sportu".

Ryszard Wryk jest profesorem na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią sportu, najnowszymi dziejami Wielkopolski i biografistyką. Szczególne miejsce w jego badaniach zajmuje sport akademicki i ruch olimpijski. Jest autorem licznych artykułów opublikowanych w czasopismach naukowych i „Polskim Słowniku Biograficznym” oraz 11 książek, w tym m.in. docenionych przez Polski Komitet Olimpijski oraz ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który patronował "Wawrzynom Olimpijskim 2016".

Prof. Wryk był założycielem, a w latach 1993-2012 dyrektorem, Wydawnictwa Poznańskiego. Pomysłodawca i redaktor naukowy serii wydawniczych „Poznańskie Słowniki Biograficzne” (10 tomów), „Wielkopolska. Historia – Społeczeństwo – Kultura” (35 tomów). Od 1996 r. jest wydawcą renomowanej w świecie serii wydawniczej „Poznańska Biblioteka Niemiecka” (dotychczas opublikowano 44 tomy).

Złote Wawrzyny otrzymali we wtorek także: Wojciech Zabłocki (architektura i sztuka), Kuba Atys (fotografia), Henryk Sozański, Jarzy Sadowy i Janusz Czerwiński (literatura fachowa), Krzysztof Zuchora (literatura) oraz Adam Myjak (rzeźba).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski