Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Witold Orłowski: W kolejnych latach będziemy płacić za prąd więcej niż Niemcy czy Francuzi

Katarzyna Stańko
Katarzyna Stańko
Elektrownia w Będzinie
Elektrownia w Będzinie Fot. Marzena Bugala / Polskapresse
- Niewykluczone, że będziemy płacić najwyższe ceny energii w Europie w perspektywie 10 lat - ostrzega prof. Witold Orłowski, ekonomista.

Jak ocenia pan propozycję rządu obniżenia akcyzy i opłaty przejściowej. Czy rzeczywiście zatrzyma to wzrost cen energii?
Te rozwiązania to zamiecenie problemu pod dywan. To nie jest decyzja ekonomiczna, tylko polityczna podyktowana wyborami w przyszłym roku. To jest kosztowne, tymczasowe rozwiązanie, które sprawi, że w przyszłości będziemy płacić za prąd jeszcze więcej niż teraz. W 2019 r. ceny energii na skutek zabiegów rządu nie wzrosną, ale tylko dla gospodarstw domowych, ale skoro wzrosną ceny energii dla przemysłu, to my wszyscy też to odczujemy w postaci rosnącej inflacji.
Zablokowanie wzrostu taryf w 2019 r. spowoduje kumulację wzrostu cen w kolejnym roku. Niewykluczone,że trzeba będzie sięgnąć po pieniądze z budżetu, aby dalej niwelować wzrost cen energii.

Rząd proponuje wykorzystać pieniądze ze sprzedaży praw do emisji do CO2 i również w ten sposób zniwelować podwyżkę cen prądu.
Te środki powinny zostać przeznaczone na transformację systemu energetycznego w Polsce. Sposób wydania tych środków zależy od zgody Komisji Europejskiej. Prawdopodobnie KE nie zgodzi się, aby te środki wydane były na sztuczne obniżenie cen prądu w Polsce, ponieważ jest to sprzeczne z celem utworzenia rynku handlu emisjami CO2. Zatem zapłacimy za to albo z budżetu, albo firmy energetyczne będą musiały wziąć ten problem na siebie. A to oznacza, że nie będą już miały żadnych pieniędzy na inwestycje. W efekcie wszyscy zapłacimy za to w formie wyższych podatków w kolejnych latach.

Premier Morawiecki wskazuje, że zaproponowane przez rząd rozwiązania wynikają z gwałtownego wzrostu ceny energii na rynku hurtowym z w II poł. 2018 r?
Po pierwsze kilkukrotnie wzrosły koszty emisji CO2, co jest skutkiem polityki klimatycznej UE, którą Polska podpisała i zobowiązała się przestrzegać. To jest nasza polityka klimatyczna, na którą się zgodziliśmy. Polska emituje duże CO2 w związku z tym musimy dużo płacić za emisje. Te opłaty znacząco podwyższają ceny energii. Te pieniądze zostają w Polsce i miały być przeznaczane na modernizację polskiej energetyki. Po drugie wzrosły znacząco ceny węgla na świecie. W związku z tym ceny energii w Polsce powinny wzrosnąć o 30-40 proc., jeśli koszty produkcji energii miałyby być pokryte.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki stwierdził, że wzrost kosztów energii na rynku hurtowym wynika ze spekulacji na Towarowej Giełdzie Energii, gdzie zawierane są kontrakty terminowe na dostawy energii, co spowodowało tak duży wzrost cen spowodowany spekulacją.
Mamy rynek energii, na którym zawierane są umowy kupna – sprzedaży. Jest to taki sam rynek, jak każdy inny. Nie ma mowy o żadnej spekulacji. Mamy do czynienia z normalnym wzrostem cen, o którym rząd wiedział, że będą. Miał czas na to, żeby się przygotować.

Platforma Obywatelska zarzuca PiS, że skopiowała ich rozwiązania obniżenia akcyzy, kiedy tworzyli rząd.
Równie źle oceniam obniżenie akcyzy, jeśli byłaby zgłoszona przez PO. W sensie ekonomicznym jest to bardzo szkodliwe rozwiązanie, które w kolejnych latach będzie wymagało dalszego finansowania z budżetu.

Już teraz we Francji odbiorcy indywidualni płacą zaledwie 30 proc. większe rachunki za prąd niż Polacy, a zarabiają 3-4 - krotnie więcej.
W ciągu kilku lat będziemy płacić za energię więcej niż Niemcy czy Francuzi niezależnie od naszych zarobków. Francja ma zróżnicowany miks energetyczny z niewielkim udziałem węgla. Niemcy rezygnują z energetyki jądrowej, ale mają duży udział OZE (odnawialnych źródeł energii). W większości krajów Europy mamy do czynienia ze strategią odejścia od paliw, które emitują dużo CO2. My takiej strategii od lat nie mamy, a obecny rząd podkreśla, że nie będzie odchodził szybko od węgla. Niewykluczone, że będziemy płacić najwyższe ceny energii w Europie w perspektywie 10 lat.

Co Polska może zrobić w obecnej sytuacji, żebyśmy przy naszych zarobkach nie płacili za prąd znacząco więcej niż Niemcy czy Francuzi?
Stworzyć strategię odejścia od węgla, stworzyć miks energetyczny oparty o różne źródła energii. To nie jest proste i oczywiste. Nie każda alternatywa dla węgla jest dobra. Jednak każdy rząd od lat ustępuje przed żądaniami górniczych związków zawodowych i nie odchodził stopniowo od węgla. Każdy obecnie budowany blok energetyczny opiera się na węglu. To są inwestycje, które robi się w ciągu 20-30 lat i w związku z tym, aby coś zmienić trzeba było zacząć te inwestycje kilka lat wcześniej. My cały czas robimy inwestycje oparte na węglu. Nie ma konsekwentnej polityki budowania energetyki jądrowej, ani OZE. Obecny rząd wyhamował rozwój energetyki wiatrowej. To jest brak jakiejkolwiek strategii, za co zapłacimy w kolejnych latach.

POLECAMY:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prof. Witold Orłowski: W kolejnych latach będziemy płacić za prąd więcej niż Niemcy czy Francuzi - Portal i.pl

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski