Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Zbigniew Pilarczyk: Powstanie Wielkopolskie wciąż ma sporo zagadek [KOMENTARZ]

GOK
Nie mamy takiego komfortu, by zamknąć rozdział pod tytułem Powstanie Wielkopolskie, mówiąc, że wiemy już wszystko - mówi prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM.
Nie mamy takiego komfortu, by zamknąć rozdział pod tytułem Powstanie Wielkopolskie, mówiąc, że wiemy już wszystko - mówi prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM. Lukasz Gdak
Nie mamy takiego komfortu, by zamknąć rozdział pod tytułem Powstanie Wielkopolskie, mówiąc, że wiemy już wszystko – mówi prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk z Zakładu Historii Wojskowej Instytutu Historii UAM.

- Wydawać by się mogło, że mimo że minęło sto lat od wybuchu powstania, powinniśmy wiedzieć na jego temat wszystko – opowiada profesor Zbigniew Pilarczyk. - Mam wrażenie, że wiemy i jednocześnie - nie wiemy. Wiemy bowiem bardzo dużo co do zasadniczych spraw związanych z wybuchem i przebiegiem powstania, ale z roku na rok dochodzi nam cała garść nowych szczegółów.
Te szczegóły pokazują, że dotychczasowa wiedza jest niekompletna, i choć nie są rewolucyjne, to jednak rzucają nieraz pełniejsze światło na dotychczasowe ustalenia.

- Chcę podkreślić, że bardzo ważną rzeczą są badania, które są prowadzone w terenie, w miejscowościach z terenu Wielkopolski – mówi prof. Zbigniew Pilarczyk. - One co roku przynoszą nowe wiadomości związana z działaniami powstańczymi w terenie. Te małe informacje składają się na nasze wyobrażenie o przebiegu całego powstania. Powstanie Wielkopolskie było wydarzeniem bardzo specyficznym. Najistotniejsze w nim jest to, że w swojej pierwszej fazie było ono sumą powstań realizowanych na terenie Wielkopolski i dopiero po tym fakcie, już z perspektywy czasu, stworzyliśmy pewne pojęcie, które dziś nazywamy Powstaniem Wielkopolskim.
Profesor Pilarczyk podkreśla, że wprawdzie nie możemy odwoływać się już bezpośrednio do uczestników zrywu, ale zachowało się sporo informacji, wspomnień, pamiątek po powstańcach, które w sumie dają podstawę do stworzenia pewnego obrazu całości. Ale – obrazu niekompletnego…

- Nie będziemy mieli takiego komfortu, by powiedzieć, że zamykamy rozdział pod tytułem Powstanie Wielkopolskie, że wiemy o nim wszystko – zauważa profesor. Badania wciąż trwają.

Prof. Zbigniew Pilarczyk od lat bada warstwę militarną Powstania Wielkopolskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na historii fortyfikacji, historii harcerstwa i historiografii wojskowej, jest m.in. autorem monografii poświęconych obronności Poznania w latach 1253-1793 oraz fortyfikacjom na ziemiach koronnych Rzeczypospolitej w XVII wieku.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski