MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM w Poznaniu, uhonorowana tytułem doktora honoris causa przez francuski uniwersytet

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Prof. Kaniewska została doceniona za zaangażowanie w promocję idei uniwersytetu europejskiego i wartości europejskich
Prof. Kaniewska została doceniona za zaangażowanie w promocję idei uniwersytetu europejskiego i wartości europejskich Materiały prasowe
W uznaniu za zaangażowanie w promocję idei uniwersytetu europejskiego i wartości europejskich, prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, została uhonorowana tytułem doktora honoris causa przez francuski Uniwersytet Haute-Alsace. Ceremonia wręczenia prestiżowego wyróżnienia odbyła się w poniedziałek, 24 czerwca, w Miluzie.

Wyróżnienie za zaangażowanie

Prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, została doceniona za swoje zaangażowanie w promocję idei uniwersytetu europejskiego oraz wartości, które są fundamentem współczesnej Europy. Uroczystość wręczenia tytułu odbyła się w prestiżowej atmosferze, a wśród obecnych znaleźli się liczni przedstawiciele świata akademickiego.

Rektor Uniwersytetu Haute-Alsace, Pierre-Alain Muller, w swoim przemówieniu podkreślił, że wolność myśli, słowa i nauczania stanowi podstawę rozwoju każdego uniwersytetu. Współczesny świat, pełen wyzwań, wymaga od uczelni wyższych nie tylko zachowania tych wolności, ale także nieskrępowanej współpracy międzynarodowej i rozwoju badań naukowych.

Łączy nas EPICUR

Podczas ceremonii głos zabrał również były rektor Uniwersytetu w Miluzie, prof. Guy Schultz, który wskazał na wzorową współpracę między Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu a Uniwersytetem Haute-Alsace. Konsorcjum EPICUR, do którego obie uczelnie należą, stało się symbolem otwartości na współpracę oraz wyzwania, które niesie ze sobą współczesność.

– Uniwersytet pod rządami prof. Bogumiły Kaniewskiej jest jedną z najważniejszych uczelni w Polsce. Współpraca między UAM i Miluzą rozwija się wzorowo. Konsorcjum EPICUR, którego obie uczelnie są członkami, połączył nas i otworzył na współpracę, ponieważ jesteśmy otwarci na wyzwania i tego symbolem jest wręczany dziś dyplom doktora honorowego – powiedział prof. Schultz.

Wyrazy wdzięczności i przyszłość uniwersytetów

Prof. Bogumiła Kaniewska, wyrażając swoją wdzięczność za otrzymane wyróżnienie, podkreśliła znaczenie współpracy międzynarodowej oraz potrzebę konfrontacji z obecnymi wyzwaniami. W swoim wystąpieniu wspomniała również o idei uniwersytetów europejskich, zapoczątkowanej przez prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, jako o sile napędowej zmian w edukacji wyższej.

– Jestem bardzo wdzięczna całej wspólnocie uniwersyteckiej, rektorowi prof. Pierre-Alainowi Mullerowi, a także prorektorowi prof. Alainowi Dieterlenowi za uznanie mnie godną tej najwyższej uniwersyteckiej godności. Tym bardziej cennej, że otrzymuję ją po raz pierwszy – dziękowała prof. Kaniewska.

Rektorka UAM zwróciła uwagę na rosnącą rolę uniwersytetów w kształtowaniu przyszłości oraz konieczność budowania wielokulturowych, otwartych społeczności akademickich. Wspomniała o wyzwaniach, takich jak kryzys migracyjny czy konflikty międzynarodowe, które wpływają na życie uniwersytetów, podkreślając, że uniwersytet europejski powinien być miejscem przyjaznym dla wszystkich.

– Jeśli bowiem chcemy – a wierzę, że chcemy – budować uczelnie europejskie, liczące się w świecie i wywierające wpływ na jego przyszłość – musimy zadać sobie pytanie o to, jak kształcić wielokulturowe grupy studentów, jak budować mechanizmy integrujące naszych pracowników i studentów wywodzących się z często odległych rejonów świata, mówiących innymi językami, wyznających inne religie. Jakie przyjąć rozwiązania instytucjonalne, by uniwersytet był miejscem przyjaznym dla wszystkich nie tylko z nazwy? Musimy szukać odpowiedzi na bardzo drażliwe pytanie o naszą – indywidualną i zbiorową – postawę wobec wszelkich wykluczeń, wszelkich mniejszości. Myślę, że jest to jedna z najważniejszych funkcji uniwersytetów europejskich, w tym konsorcjum EPICUR – podkreśliła rektorka UAM.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski