Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Krzyżaniak: Jak walczyć z nadciśnieniem? Warto mierzyć ciśnienie już dzieciom

Marta Żbikowska
Profesor Alicja Krzyżaniak, kierownik Zakładu Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Profesor Alicja Krzyżaniak, kierownik Zakładu Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Fot. Archiwum
Z profesor Alicją Krzyżaniak, kierownikiem Zakładu Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, rozmawia Marta Żbikowska

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Tegoroczne hasło brzmi: zdrowe bicia serca, prawidłowe ciśnienie krwi. Dlaczego ciśnienie jest tak ważne?

Alicja Krzyżaniak: - Ciśnienie jest miernikiem, który mówi o funkcjonowaniu różnych narządów: serca, nerek, ośrodkowego układu nerwowego, naczyń. Najczęściej nadciśnienie rozpoznajemy, gdy już wystąpi udar mózgu, wylew, zawał, niewydolność nerek, czy choroba tętnic obwodowych. Tych groźnych powikłań można uniknąć, gdy regularnie mierzy się ciśnienie i odpowiednio zareaguje przy pojawieniu się nieprawidłowości.

Zakład Epidemiologii Uniwersytetu Medycznego przeprowadza badania wśród dzieci i młodzieży. Czy mierzenie ciśnienia w tak młodym wieku jest potrzebne?

Alicja Krzyżaniak: - Badania wykazały, że u osób chorujące na nadciśnienie, już w dzieciństwie występowały nieprawidłowości. Nasze badania prowadzimy od 1986 roku. Okazuje się, że nieprawidłowe wartości ciśnienia zarejestrowano nawet u 8 proc. badanych. To wskazuje, jak ważne jest wykonywanie takich pomiarów przez szkolne pielęgniarki.

Jakie mogą być objawy nadciśnienia?

Alicja Krzyżaniak: - Problem w tym, że nie ma ostrych objawów, które wskazują na tę chorobę. Pacjenci z nadciśnieniem zgłaszający siędo lekarzy skarżą się na bóle głowy, zaburzenia oddawania moczu, obrzęki, bóle stawów, wzrost pragnienia, kołatanie serca, drżenie rąk, krwawienia z nosa, a także chrapanie podczas snu.

Czy ciśnienie można sobie mierzyć w domu?

Alicja Krzyżaniak: - Tak, ale kupując aparat należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim musi to być aparat naramieny, a nie nadgarstkowy. Dobrze, żeby miał wymienne mankiety odpowiedniej szerokości. Pomiaru należy dokonywać z pustym pęcherzem, na pewno nie po wypiciu kawy, wypaleniu papierosa. Starsze osoby powinny mierzyć ciśnienie rano, kiedy jest ono najwyższe.

Jakie wartości powinny zaniepokoić?

Alicja Krzyżaniak: - U dorosłych o nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe, rozkurczowe lub oba przekroczą normę. Dla ciśnienia skurczowego wynosi ona 140, a rozkurczowego 90. W przypadku dzieci norma zależy od płci, wieku i wzrostu. Na przykład dla 7-letniego chłopca norma to 95/50.

Jak dbać o dobre bicie serca?

Alicja Krzyżaniak: - Największe znaczenie terapeutyczne ma redukcja nadwagi i otyłości. Konieczne jest także zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia soli, alkoholu, cukrów prostych i tłuszczów nasyconych. Ważne jest też dieta bogata w potas, wapń i magnez.

Rozmawiała Marta Żbikowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski