Profesor Legocki zostanie honorowym obywatelem miasta Poznania

Bogna Kisiel
Profesor Legocki zostanie honorowym obywatelem miasta Poznania
Profesor Legocki zostanie honorowym obywatelem miasta Poznania
W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzyma prof. Andrzej Legocki. Natomiast tytułami Zasłużony dla Miasta Poznania zostaną wyróżnieni: dr Anna Jakrzewska-Sawińska, Robert Lica Friedrich, Ludwik Misiek oraz poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Co roku Rada Miasta przyznaje tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania oraz tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania. Wyróżnienia wręczane są podczas uroczystej sesji w ratuszu, w dniu patronów Poznania – św. Piotra i Pawła.

Sprawdź: Grabaż podziękował za tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania. Nie chce go

Kandydatury do tytułów ustalane są w ciszy gabinetów. Gdy wszystkie kluby w radzie zgodzą się na nie, przewodniczący informuje zainteresowanych o chęci ich wyróżnienia.

- Wszyscy zostali poinformowani, wyrazili zgodę – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady. - Obecnie przygotowuję projekty uchwał w tej sprawie, którymi rada zajmie się na majowej sesji. Tytuły zostaną wręczone na uroczystej sesji w czerwcu.

Tegorocznym Honorowym Obywatelem Miasta Poznania został prof. Andrzej Legocki, przewodniczący: Fundacji im. Raczyńskich, Rady Kuratorów Fundacji Zakłady Kórnickie oraz Rady Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Zobacz: Człowiek Roku 2012: Andrzej Legocki

- Profesor Legocki jest nie tylko wybitnym naukowcem, ale po restytucji Fundacji Zakłady Kórnickiej, która została powołana na mocy ustawy jeszcze przed wojną, angażuje się w jej działania – zaznacza G. Ganowicz. - Warto podkreślić, że fundacja pożytki, które osiąga przeznacza między innymi na cele edukacyjne.

Tytuły Zasłużony dla Miasta Poznania rada przyznała dr Annie Jakrzewskiej-Sawińskiej, Robertowi Lica Friedrichowi, Ludwikowi Misiek oraz Towarzystwu Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

- Pani Anna Jakrzewska-Sawińska należy do tych osób, które nie szukają rozgłosu, a pomagają potrzebującym – mówi G. Ganowicz.

Dr A. Jakrzewska -Sawińska jest wiceprezesem Stowarzyszenia Wolontariuszy Opieki Paliatywnej „Hospicjum Domowe”, działa także w Miejskiej Radzie Seniorów.

L. Misiek w czasie wojny walczył w szeregach Armii Krajowej, teraz działa w organizacjach kombatanckich.

- Wspiera krzewienie wiedzy o naszej historii – podkreśla G. Ganowicz. - Jest też budowniczym wielu obiektów na terenie Poznania i Wielkpolski. Był współautorem hoteli Poznań i Polonez, projektował osiedla na Winogradach i Piątkowie. Jest pilotem szybowcowym - rekordzistą świata.

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej obchodzi w tym roku 25-lecie swojego istnienia. Radni chcieli je wyróżnić za to co robi dla rodaków za wschodnią granicą, za popularyzację tradycji wileńskiej w Poznaniu. - Wszyscy korzystamy, co roku w marcu z Kaziuka Wileńskiego – mówi G. Ganowicz.

Robert Lica Friedrich, muzyk, pomysłodawca zespołu Arka Noego, członek m.in. grup Acid Drinkers, Tymoteusz czy Luxtorpedy zostanie po raz drugi uhonorowany w tym roku. W czerwcu odbierze tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania, a przypomnijmy, że w styczniu otrzymał „Wielką Pieczęć Miasta Poznania” - nagrodę przyznawaną osobom, które poprzez swoją działalność zapisały się w historii miasta.

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania miał otrzymać także Grabaż . Artysta odmówił przyjęcia tego wyróżnienia. Radni chcieli w ten sposób uhonorować poznańskiego wokalistę, który w tym roku obchodzi 30-lecie swojej działalności artystycznej. Będzie jednak świętował to wydarzenie w Jarocinie, bo Poznań nie chciał zaangażować się w jego jubileuszowy koncert na Łęgach Dębińskich. Prawdopodobnie z tego powodu artysta odmówił przyjęcia tytułu.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KMW
Tacy to są bezinteresowni "artyści".Odmówił przyjęcia tytułu (dla innych byłby to niewątpliwy zaszczyt)Zasłużony dla miasta Poznania,bo nie otrzymał 400 tys.zł na zorganizowanie swojego benefisu.Ot mamona przysłania wszystko i dodatkowo ta próżność bez ograniczeń
Dodaj ogłoszenie