Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Wacław Jarmołowicz nie żyje. Był cenionym i lubianym uczonym [WSPOMNIENIE]

Marek Zaradniak
fot. SZYMON SIEWIOR
W poniedziałek, w wieku 74 lat zmarł profesor Wacław Jarmołowicz, wybitny ekonomista, w latach 1999-2014 kierownik Katedry Makroekonomii i Badań nad Gospodarką Narodową Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu

Wacław Jarmołowicz urodził się 13 lutego 1944 roku w Zdzięciole na Białorusi. W 1946 roku wraz z całą rodziną został przesiedlony do Kosieczyna koło Zbąszynia na Ziemi Lubuskiej.

W 1968 roku ukończył ówczesną Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Poznaniu. Po studiach rozpoczął tam pracę jako asystent. Doktoryzował się w roku 1975, a rozprawę habilitacyjną obronił w roku 1990. Tytuł profesora otrzymał w roku 2006. Specjalizował się w teorii ekonomii , a głównie w makroekonomii oraz w polityce gospodarczej, a zwłaszcza w gospodarowaniu pracą. Wykładał także w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu.

W latach 1991-1999 był prodziekanem i dziekanem Wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a w latach 1990-1991 był zastępcą dyrektora Instytutu Teorii Ekonomicznych.

Był cenionym naukowcem i nauczycielem ekonomicznym, promotorem 13 prac doktorskich i ponad 900 magisterskich, podyplomowych i licencjackich. Był autorem lub współautorem około 400 publikacji w tym takich książek jak „Polityka gospodarcza na rynku pracy w warunkach transformacji i integracji gospodarczej”, „Kształtowanie się i wydajności i stosunku do pracy młodego pokolenia robotników”, „Systemowe uwarunkowania i mechanizmy regulacji płac w przedsiębiorstwie” oraz podręczników takich jak „Podstawy makroekonomii” i „Podstawy makroekonomii – problemy, zagadnienia, rozwiązania”.

Profesor Wacław Jarmołowicz znany był ze swojej działalności społecznej, zwłaszcza w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym. Był także członkiem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Miał rozwinięte kontakty z gospodarką będąc konsultantem, mediatorem oraz ekspertem przedsiębiorstw i instytucji, w tym także rządowych i samorządowych. Lubił wypowiadać się w prasie, radiu i w telewizji.

Najwyżej jednak cenił sobie uzyskanie stanowiska profesora, możliwość wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego i pełnienie funkcji dziekana. Cenił sobie także poczucie humoru, a najwyższą wartością była dla niego rodzina. Interesował się literaturą i teatrem. Grał w tenisa, uprawiał turystykę. Był aktywnym członkiem Akademickiego Klubu Seniora.

POLECAMY:

Największa tajemnica Pestki

Studniówki 2018 [ZDJĘCIA]

Stary Poznań na zdjęciach!

Sprawdź, czy jesteś bystry [QUIZ]

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski