18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profesor Winiecki nadal w Radzie Polityki Pieniężnej [KRÓTKA]

Barbara Sadłowska
prof. Jan Winiecki
prof. Jan Winiecki archiwum
Profesor Jan Winiecki nie będzie odwołany z Rady Polityki Pieniężnej. Mogłoby do tego dojść, gdyby dziś Sąd Okręgowy w Poznaniu utrzymał w mocy wyrok skazujący ekonomistę za pomówienie prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Sąd jednak uchylił niekorzystne dla Jana Winieckiego orzeczenie i umorzył postępowanie.

Sędzia Leszek Matuszewski powiedział, że oskarżony pisząc felieton działał dla "dobra ogólnego", natomiast oskarżyciel dopuścił do tego, by na oficjalnej stronie NBP znalazły się nieprawdziwe informacje dotyczące jego wykształcenia.

W 2007 roku "Głos Wielkopolski", a potem "Gazeta Olsztyńska" opublikowały felieton Jana Winieckiego zatytułowany: "Jakie wykształcenie ma prezes NBP?". Ekonomista zakwestionował w nim wykształcenie oraz kompetencje Sławomira Skrzypka jako prezesa NBP.

Prezes odpowiedział prywatnym aktem oskarżenia, domagając się skazania Jana Winieckiego za pomówienie, którym "poniżył go w opinii publicznej i naraził na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska" . W lipcu ubiegłego roku Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto ogłosił wyrok, skazujący Jana Winieckiego na kare grzywny. W treści orzeczenia znalazł się cytat z felietonu ekonomisty, iż prezes NBP "wydębił psim swędem" nostryfikację dyplomu amerykańskiej uczelni, którego nie posiadał.

Dorota Skrzypek, która zajęła miejsce tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej męża, oraz jej pełnomocnik nie zaskarżyli tego wyroku. Uczynił to natomiast Jan Winiecki i jego obrońca. Dlatego sąd drugiej instancji nie badał treści całego felietonu, jedynie zarzut dotyczący dyplomu "wydębionego psim swędem". Ostatecznie uchylił lipcowy wyrok i umorzył postępowanie.

Profesora Winieckiego nie było dzisiaj na sali rozpraw. Co powie mu adwokat Jerzy Naumann?
- Rozstrzygnięcie jest dla pana profesora korzystne, więc czegóż więcej się spodziewać? - powiedział obrońca ekonomisty.

W ustawie o Narodowym Banku Polskim z 1997 roku wymienia się powody odwołania jej członków przed upływem 6-letniej kadencji. Może nim być skazanie prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstwa. Gdyby dziś sąd utrzymał w mocy orzeczenie pierwszej instancji, profesor Winiecki musiałby odejść w połowie kadencji.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]l

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski