Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Dobry Start: od lipca na 300+ oraz 500+ wnioski przyjmują w formie elektronicznej. Jak dostać pieniądze na wyprawkę szkolną?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Poznańskie Centrum Świadczeń jest gotowe do przeprowadzenia latem kolejnej akcji świadczeniowej
Poznańskie Centrum Świadczeń jest gotowe do przeprowadzenia latem kolejnej akcji świadczeniowej Waldemar Wylegalski
Od 1 lipca można składać wnioski nie tylko o 500+, ale także o świadczenie w ramach programu Dobry Start, nazywanego popularnie wyprawką szkolną lub 300+. W lipcu wnioski o te świadczenia przyjmowane są jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem bankowości elektronicznej, Emp@tia lub portalu e-puap. Dokumenty w formie papierowej będzie można składać od 1 sierpnia. Aktualizacja artykułu: 14.07.2019

Wydanie decyzji nie jest skomplikowane, ponieważ nie obowiązuje próg dochodowy, więc wszyscy - bez względu na sytuację finansową rodziny - jeśli dziecko spełnia kryterium wieku, dostaną 500+ oraz 300+.

Czytaj też: Nowy wniosek o 500+ na pierwsze dziecko

Dobry Start - jednorazowa wypłata 300+
300+ należy się uczniom do 20 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. O wyprawkę szkolną nie mogą występować studenci, uczniowie szkół policealnych czy dla dorosłych.

Zobacz też: Świadczenie bez kryterium dochodowego

300+ jest świadczeniem jednorazowym. Wnioski o wyprawkę szkolną można składać od lipca do 30 listopada. Po upływie tego terminu wnioski nie będą rozpatrywane, a świadczenie zapominalskim nie zostanie wypłacone.

Sprawdź też:

Zobacz też: Świadczenie "Dobry Start", czyli wyprawka szkolna. Jak ją zdobyć? Wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń

500+ także na pierwsze dziecko
W tym roku zmieniły się przepisy. 500+ przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Jest ono wypłacane co miesiąc. Wnioski o 500+ można składać od 1 lipca. Dotyczy to zarówno rodziców (opiekunów) dzieci, które wcześniej nie były objęte programem, jak i dzieci, które mają ustalone prawo do świadczenia do 30 września.

Warto wiedzieć: 90 tysięcy dzieci z Poznania może dostać 500+

– Trzeba pamiętać, że aby otrzymać spłatę 500+ od lipca, wniosek należy złożyć do końca września

– podkreśla Grzegorz Karolczyk, dyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń. – Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania od lipca.

Od sierpnia wnioski także w formie papierowej
Od 1 sierpnia wnioski na 500+ oraz 300+ będą przyjmowane także w formie papierowej. Z tej możliwości najczęściej korzystają rodzice (opiekunowie), którzy poza 500+ oraz 300+ występują również o świadczenia rodzinne (zasiłki, zapomogi itp.), alimentacyjne czy stypendia szkolne.

Te osoby Poznańskie Centrum Świadczeń zachęca do umówienia wizyty telefonicznie (61 646 33 44) lub przez internet (www.pcs-poznan.pl). W ten sposób unikną stania w kolejce. Do tych rodziców, którzy podali swój numer telefonu, poznańscy urzędnicy sami dzwonią i uzgadniają z nimi termin wizyty w PCŚ.

Zobacz też: Akcja świadczeniowa 2019

Poznaniacy otrzymują też powiadomienia, przypominające o rozpoczynającej się akcji świadczeniowej, SMS-ami oraz mailami. Wysłano już kilkadziesiąt tysięcy takich informacji. Wszystko po to, aby ograniczyć do minimum kolejki, które zapewne pojawią się w sierpniu.

Wcześniej wystąp o 300+ i 500+
W związku z tym, że od tego roku 500+ przysługuje także na pierwsze dziecko, poznańscy urzędnicy spodziewają się 90 tys. do 100 tys. wniosków. – PCŚ jest dobrze przygotowane do akcji świadczeniowej – zapewnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Czytaj też: Im szybciej złożysz wniosek o 500+ i 300+, tym szybciej dostaniesz kasę

Im ktoś wcześniej wystąpi o świadczenie, tym większa szansa, że pieniądze otrzyma szybciej. Jeśli administracja rządowa przekaże je samorządom, to wypłata nastąpi jeszcze w lipcu.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski