Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program rewitalizacji śródmieścia Poznania przyjęty

Tomasz Nyczka
Wiele kamienic w centrum Poznania wymaga renowacji.
Wiele kamienic w centrum Poznania wymaga renowacji.
Radni przyjęli założenia programu odnowy i rozwoju śródmieścia Poznania na lata 2014 - 2030. To pierwszy taki kompleksowy dokument, który porządkuje centrum miasta. A to ma być w końcu atrakcyjne! Dzięki dzisiejszej decyzji radnych, program trafi do prezydenta, który będzie miał rok na jego opracowanie.

Projekt zawiera szereg pomysłów dla centrum miasta, podzielonych na etapy. Takich, które da się zrealizować w perspektywie krótkoterminowej bądź dopiero za kilkanaście lat. Poprzedziły go konsultacje z mieszkańcami, radami osiedli, organizacjami pozarządowymi, które odbywały się od marca do maja.

Dokument zakłada realizację trzech głównych celów: zachowanie żywotności obszaru śródmiejskiego, poprawę warunków mieszkaniowych, funkcji kulturotwórczych, handlowo-usługowej, a także rekreacyjnej i transportowej. To wszystko ma spowodować systematyczną poprawę wizerunku śródmieścia, rewitalizację centrum krok po kroku - aż do 2030 r.

- To, że koncentrujemy się na śródmieściu, nie oznacza, że nie zależy nam na zrównoważonym rozwoju całego miasta - przekonuje Mariusz Wiśniewski, szef komisji rewitalizacji w radzie miasta. - Jednak na pewno to pierwszy od kilkunastu lat dokument, w który tak bardzo zaangażowali się mieszkańcy.

Część inwestycji, które zawarte są w programie, widać już gołym okiem. To choćby strefa tempo 30 - strefa uspokojonego ruchu, której pierwszy etap jest właśnie realizowany. Inne - jak np. budowa trasy tramwajowej w ul. Ratajczaka, czy powołanie instytucji plastyka miejskiego - to wciąż kwestia przyszłości.

Zgodnie z planem, pod szczególną ochroną mają być takie obiekty jak katedra, kościół farny, Ostrówek, secesyjne kamieniczki, zabytkowe tory tramwajowe, a także kliny zieleni. Programem objęte mają być: Wilda, Jeżyce, Łazarz, Śródka i Stare Miasto.

- To dobry dokument, ale kilka spraw tam opisanych to jednak bardziej życzenia. Wyzwaniem będzie dopiero przełożenie tych pomysłów na rzeczywiste projekty i znalezienie na nich pieniędzy. A nad celowością kilku trzeba będzie się jeszcze zastanowić - podsumowuje wiceprezydent Tomasz Kayser.

ZOBACZ, JAK BĘDZIE ZMIENIAŁO SIĘ ŚRÓDMIEŚCIE POZNANIA - PROJEKT PROGRAMU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski