Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Rodzina 500 plus. Czy zabraknie pieniędzy na wypłaty 500 plus? Czy wypłaty 500+ są zagrożone?

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Rządzący zapewniają, że wypłaty świadzenia 500 plus nie są zagrożone
Rządzący zapewniają, że wypłaty świadzenia 500 plus nie są zagrożone PIXABAY
Znaczące wydatki państwa związane z epidemią koronawirusa, przeznaczone choćby na konieczne wsparcie samozatrudnionych i firm, niepokoją wielu beneficjentów rządowego programu Rodzina 500 plus. Czy pieniędzy na pomoc socjalną może zabraknąć?

Pobierających świadczenie 500 plus mogły też zaniepokoić przypadki wezwania do zwrotu pieniędzy za sprawą orzeczenia Federalnego Trybunału Finansowego (BFH) w Monachium, który stwierdził, że niezgodne z prawem jest jednoczesne pobieranie 500 plus w Polsce i Kindergeld w Niemczech.

Czytaj więcej: 500+ na każde dziecko na jakich zasadach?

Wyrok ten nie powinien jednak zaskakiwać, bo przepisy unijne nie pozwalają na pobieranie świadczeń rodzinnych równocześnie w kilku krajach.

**

Jeśli ktoś dostaje już świadczenie o podobnym charakterze za granicą, nie otrzyma go w Polsce

**

Ta zasada, funkcjonująca od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej, zapobiega jednoczesnemu pobieraniu pełnej kwoty świadczeń na te same dzieci w tym samym czasie w dwóch państwach.

Czytaj także: Co zrobić, jeśli we wniosku o wsparcie z tarczy antykryzysowej zrobiliśmy błąd?

Zgodnie z orzeczeniem sądu wypłacać świadczenie powinno państwo, w którym wykonywana jest praca. Gdy pracuje tylko jeden rodzic, wsparcie wypłaca kraj, w którym on wykonuje pracę. Jeśli oboje rodzice pracują w różnych krajach, świadczenie powinno wypłacać państwo, w którym mieszkają dzieci. Ponieważ niemieckie świadczenie jest wyższe, jako formę wyrównania można otrzymać różnicę między kwotą stawek polskich i niemieckich.

Czytaj też: Zasiłek dla bezrobotnych 2020 - ile wynosi, komu przysługuje i na jakich zasadach?

Sprawdź też:

Już podczas epidemii prezydent Andrzej Duda apelował, by majętni Polacy sami rezygnowali z 500 plus. Ile osób wzięło sobie ten apel do serca, nie wiadomo.

– Jeżeli ktoś mający dzieci nie chce pobierać świadczenia, po prostu nie składa o nie wniosku – wyjaśnia Damian Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. – Jeśli już je pobiera i chce z tego zrezygnować, musi złożyć pisemną deklarację o rezygnacji z wypłaty 500 plus. Może dokument przekazać przez elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej ePUAP stosując bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny, wysłać go pocztą lub wrzucić do skrzynki na dokumenty w instytucji przyjmującej wnioski. Do PCŚ nie wpłynęła jeszcze żadna taka rezygnacja.

Czy, jak myślą niektórzy, wypłaty 500 plus są zagrożone? Nic na to na razie nie wskazuje.

Czytaj także: Za okres kwarantanny przysługuje zasiłek chorobowy lub opiekuńczy. Jak go otrzymać?

Na pewno świadczenie nie będzie waloryzowane i – jak zapowiadano wcześniej – nie będzie nowych programów polegających na dawaniu pieniędzy do ręki. Członkowie rządu, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową resortu rodziny Marleną Maląg, zapewniają jednak, że 500 plus i wszystkie inne świadczenia pozostaną bez zmian, a wydatki na tarcze antykryzysowe nie wpłyną na ich wypłatę.

współpraca: Zbigniew Biskupski

Zobacz też:

500 plus. Na co rodzice wydają pieniądze otrzymane w ramach ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski