Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt pomnika Paderewskiego to krzywda dla muzyka?

Adriana Rozwadowska
Projekt pomnika Ignacego Paderewskiego.
Projekt pomnika Ignacego Paderewskiego.
Czy Ignacy Paderewski pokochałby upamiętniający go pomnik równie mocno jak ojczyznę i muzykę? A może wystraszyłby się własnych "łapek na klawiaturze Casio"? Przed aulą Akademii Muzycznej w Poznaniu ma wkrótce stanąć pomnik upamiętniający wybitnego pianistę i polityka. I o ile wszyscy zgadzają się, że Paderewski na pomnik zasłużył, to już ciężko znaleźć osoby, którym podoba się zaproponowana forma.

Pomysł budowy pomnika Ignacego Paderewskiego sięga 2010 roku, kiedy to Towarzystwo im. H. Cegielskiego przedstawiło pomysł marszałkowi Markowi Woźniakowi. Z biegiem czasu w projekt angażowało się coraz więcej znamienitych postaci. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Tadeusz Mazowiecki. Budowę postanowiono sfinansować dzięki zbiórce publicznej.

Czytaj także:

"Hiszpanka": wiemy kto zagra Paderewskiego! Podobny? [ZDJĘCIA]

W połowie ubiegłego roku ogłoszono konkurs na projekt pomnika. W marcu 2013 sąd konkursowy zdecydował się jednak nie przyznać pierwszej nagrody. O przygotowanie nowego projektu poproszono prof. Józefa Petruka z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Efekty jego pracy zaprezentowała w czwartek "Gazeta Wyborcza". Projekt od razu wzbudził konsternację.

- Jako rada wyrażaliśmy zgodę na pomnik, a nie na jego konkretną formę. Teraz można mieć nadzieję, że wydział urbanistyki i architektury nie wyda zgody na budowę - mówi Grzegorz Ganowicz, radny PO. Oceniając pomnik, jest oszczędny w słowach: - Trzeba mu oddać, że jest eklektyczny, łączy abstrakcję z dosłowną figurą. To dość nieszczęśliwe...

Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS, dotychczasowy entuzjasta budowy pomnika: - Już nie jestem entuzjastą. Te ręce oderwane od głowy... są przerażające!

Kontrowersje wokół pomnika 2. Armii Wojska Polskiego

- Zobaczyłem i jestem wstrząśnięty. Nie chcę obrazić autora projektu, ale w oparach czego musiał znajdować się jego umysł podczas aktu tworzenia? Mamy tu wszystko: dłonie, głowę, keyboard, tablicę nagrobną, a nawet orła umieszczonego na takiej wysokości, że obawiam się, że niejeden pies go obsika. To jakaś niezdrowa dekonstrukcja ciała Paderewskiego - komentuje Jarosław Trybuś, historyk sztuki.

Janusz Pazder o poznańskich pomnikach: Unikajmy zbytniej dosłowności

Jak zwykle w takich sytuacjach, reakcja Facebooka była błyskawiczna. Powstała, założona przez Cezarego Ostrowskiego, grupa "Nie róbmy krzywdy Paderewskiemu". W niecałą dobę zebrała blisko pięciuset fanów. - Wiele osób pyta mnie, czy to jakiś spóźniony primaaprilisowy żart - mówi Cezary Ostrowski. - Chcemy wywołać ponowną debatę nad tym pomnikiem, zanim usłyszymy, że jest za późno. Dlatego napisaliśmy list otwarty. Każdy, kto polubi post z listem na Facebooku, zostanie dopisany jako jego sygnatariusz.

W liście otwartym do komitetu organizacyjnego budowy pomnika czytamy: "Z radością przyjęliśmy nowinę o planowanej budowie pomnika I.J.Paderewskiego. Jednakowoż zaproponowany projekt wywołał w nas znacznie mniejszy entuzjazm. Pianista (...) z pewnością zasłużył na coś więcej niż przedłożony collage portretu, cokołu, klapy od fortepianu z nutkami oraz rąk na falistej klawiaturze. Prosimy o baczniejsze pochylenie się nad istotną dla wizerunku miasta kwestią, by chwilowa niefrasobliwość nie ciążyła nad nami w przyszłości."

Poznań: Nowe pomniki staną w mieście

Koszt budowy pomnika wyniesie ok. 1 mln zł. Czy wpisze się w przestrzeń miasta, o ile powstanie w zaproponowanej przez J. Petruka formie? - W przestrzeni to ja go widzę. Pod ziemią i po ciemku - podsumowuje J. Trybuś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski