Projekt z klasą: Licealiści stworzyli aplikację, która...

  Projekt z klasą: Licealiści stworzyli aplikację, która pomoże niepełnosprawnym poruszać się po domu

  Zdjęcie autora materiału
  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Pięciu uczniów z liceum w Kole stworzyło domowego asystenta, który ułatwia poruszanie się po domu

  Pięciu uczniów z liceum w Kole stworzyło domowego asystenta, który ułatwia poruszanie się po domu ©Liceum Ogólnokształcące w Kole

  Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole stworzyli domowego asystenta. DAREK to aplikacja, która pomaga osobom niepełnosprawnym w poruszaniu się po domu.
  Pięciu uczniów z liceum w Kole stworzyło domowego asystenta, który ułatwia poruszanie się po domu

  Pięciu uczniów z liceum w Kole stworzyło domowego asystenta, który ułatwia poruszanie się po domu ©Liceum Ogólnokształcące w Kole

  LQT (Life Quality Technologies) to technologie poprawiające jakość naszego życia, wspierające funkcjonowanie osób chorych, niepełnosprawnych i starszych. Licealiści z Koła postanowili je wykorzystać przy pomyśle, który zgłosili na ogólnopolski konkurs „Projekt z klasą” organizowany przez Wydawnictwo Nowa Era.

  – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ciężkie jest życie osób niepełnosprawnych i sparaliżowanych. Dlatego chcieliśmy opracować dla nich projekt, którego systemy ułatwią im życie – mówi Bartosz Sowiński, jeden z piątki licealistów, którzy stworzyli DARKA  (Domowy Asystent Rozwiązujący Ewentualne Kłopoty). Razem z nim w grupie projektowej pracowali: Adam Wdzięczny, Łukasz Rzepecki, Paweł Szmajdzińskiego i Bartek Paliński.

  Domowy asystent DAREK to aplikacja na smartfony lub tablety, która ma za zadanie ułatwiać osobom jeżdżącym na wózkach inwalidzkich, po poważnych operacjach czy wypadkach poruszanie się we własnym domu.

  – Na rynku jest wiele projektów systemów inteligentnych domów, ale żaden nie jest wprost skierowany do osób niepełnosprawnych – twierdzi B. Paliński. – Osoby sparaliżowane mają problemy z wykonywaniem codziennych czynności takich jak otworzenie okna, drzwi czy też z kąpielą. Nasz system, który jest sterowany z aplikacji na telefonie, bądź też sterowany głosowo wspiera i pomaga ludziom.

  – Pytaliśmy niepełnosprawnych co sądzą o naszym pomyśle i co jeszcze możemy dodać, aby nasz DAREK miał dużo większe zastosowanie – twierdzi Adam.

  Bartosz Dudek, nauczyciel informatyki, który wspiera uczniów, zaznacza, że w trakcie prac nad aplikacją pojawiały się nowe pomysły. Chłopcy zwrócili uwagę, że osoby mające problemy z poruszaniem się mogą być głuchonieme. – Postanowili wbudować w urządzenie także funkcję sterowania całym systemem za pomocą dotyku – wyjaśnia B. Dudek.

  Twórcy DARKA otrzymali dwa granty w konkursie „Projekt z klasą”, jeden od internautów, drugi od jury. – Choć wygraliśmy dwa razy po tysiąc złotych, to nadal napotykamy na drobne problemy finansowe związane chociażby z wdrożeniem naszego projektu w życie – przyznają uczniowie.

  POLECAMY:
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo