Projekt zmuszający do przyjęcia mandatu - sankcje. Jakie możliwości prawne mamy? Prezentujemy garść faktów

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
- Samo złożenie odwołania od nałożonego mandatu nie generuje konieczności zapłaty jakiejkolwiek dodatkowej opłaty sądowej. Dotyczy to wszystkich wykroczeń – mówi adw. Michał Bukowiński, z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. - Niemniej  zgodnie z projektowaną ustawą niezależnie od tego, czy wniesiemy odwołanie, czy nie, mandat jest natychmiast wykonalny, co oznacza, że grzywna jest ściągana po upływie 7 dni od daty wystawienia mandatu i to niezależnie, czy się od tego odwołujemy, czy nie. Teoretycznie – jak zaznacza prawnik - projekt ustawy przewiduje, że sąd do którego trafi nasze odwołanie może wstrzymać natychmiastową wykonalność. Tyle tylko, że to wyłącznie możliwość - czyli sąd może, ale nie musi wstrzymać ściągniecie grzywny. Po drugie - nie ma żadnego terminu, w jakim sąd musiałby rozpatrzyć odwołanie. To może trwać miesiącami, a w tym czasie nasze pieniądze spoczywać będą już w dyspozycji skarbu państwa.Sprawa dotyczy całego spektrum spraw w postępowaniach o wykroczenia. Od przewinień porządkowych po te dotyczące reżimu sanitarnego.W odniesieniu do nakazu noszenia maseczek od wiosny kolejno ogłaszane rozporządzenia dotyczyły nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych (wszystkich), potem ograniczono nakaz do przestrzeni zamkniętych (np. sklepów, urzędów), a następnie wrócono do nakazu noszenia wszędzie poza domem. Zmieniały się też kary. Początkowo za nieprzestrzeganie przepisu groził mandat 500 zł, a jesienią kara została zaostrzona do 1 tys. zł. Rozporządzenie odnosi się do art. 116 Kodeksu Wykroczeń, który w punkcie 1a. stanowi: „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.”
- Samo złożenie odwołania od nałożonego mandatu nie generuje konieczności zapłaty jakiejkolwiek dodatkowej opłaty sądowej. Dotyczy to wszystkich wykroczeń – mówi adw. Michał Bukowiński, z Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. - Niemniej  zgodnie z projektowaną ustawą niezależnie od tego, czy wniesiemy odwołanie, czy nie, mandat jest natychmiast wykonalny, co oznacza, że grzywna jest ściągana po upływie 7 dni od daty wystawienia mandatu i to niezależnie, czy się od tego odwołujemy, czy nie. Teoretycznie – jak zaznacza prawnik - projekt ustawy przewiduje, że sąd do którego trafi nasze odwołanie może wstrzymać natychmiastową wykonalność. Tyle tylko, że to wyłącznie możliwość - czyli sąd może, ale nie musi wstrzymać ściągniecie grzywny. Po drugie - nie ma żadnego terminu, w jakim sąd musiałby rozpatrzyć odwołanie. To może trwać miesiącami, a w tym czasie nasze pieniądze spoczywać będą już w dyspozycji skarbu państwa.Sprawa dotyczy całego spektrum spraw w postępowaniach o wykroczenia. Od przewinień porządkowych po te dotyczące reżimu sanitarnego.W odniesieniu do nakazu noszenia maseczek od wiosny kolejno ogłaszane rozporządzenia dotyczyły nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych (wszystkich), potem ograniczono nakaz do przestrzeni zamkniętych (np. sklepów, urzędów), a następnie wrócono do nakazu noszenia wszędzie poza domem. Zmieniały się też kary. Początkowo za nieprzestrzeganie przepisu groził mandat 500 zł, a jesienią kara została zaostrzona do 1 tys. zł. Rozporządzenie odnosi się do art. 116 Kodeksu Wykroczeń, który w punkcie 1a. stanowi: „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.” Szymon Starnawski/Polskapress
Zdaniem mec. Michała Bukowińskiego, nowe przepisy, które forsuje obóz Zjednoczonej Prawicy, to jawne łamanie konstytucyjnych praw. A jakie kary grożą już teraz za wykroczenia? Ile zapłacimy za brak maseczki, ile za udział w zgromadzeniu, czy inne łamanie obostrzeń epidemicznych? Podajemy przykłady - sprawdź w galerii.

Zobacz wideo: Tak powinno przygotować się auto na mrozy

Posłowie Zjednoczonej Prawicy złożyli w Sejmie projekt noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Najważniejszą zmianą jest zablokowanie możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Wśród prawników budzi to kontrowersje.

To Cię może też zainteresować

- Zgodnie z projektowaną ustawą niezależnie od tego, czy wniesiemy odwołanie, czy nie, mandat jest natychmiast wykonalny, co oznacza, że grzywna jest ściągana po upływie 7 dni od daty wystawienia mandatu i to niezależnie, czy się od tego odwołujemy, czy nie - mówi adw. Michał Bukowiński.

A jakie są stawki mandatów najczęściej wypisywanych obywatelom? Prezentujemy przykłady oraz komentarz adw. Michała Bukowińskiego z Okręgowej Rady Adwokackiej dotyczący proponowanych zmian.

Wideo

Materiał oryginalny: Projekt zmuszający do przyjęcia mandatu - sankcje. Jakie możliwości prawne mamy? Prezentujemy garść faktów - Gazeta Pomorska

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
17 stycznia, 09:56, Gość:

Naprawdę nie wiem czego jeszcze trzeba, żeby ludzie zrozumieli, że głosują na politycznych bandytów

Zgadza się opozycja nie nadaje się do niczego.

G
Gość

Naprawdę nie wiem czego jeszcze trzeba, żeby ludzie zrozumieli, że głosują na politycznych bandytów

G
Gość

Należy spodziewać się mdlejących i nie zrównoważonych psychicznie

Dodaj ogłoszenie