Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projektują halę lekkoatletyczną na Golęcinie

Bogna Kisiel
Projektują halę lekkoatletyczną na Golęcinie
Projektują halę lekkoatletyczną na Golęcinie Architekt Jakub Gwizdała
Hala lekkoatletyczna na Golęcinie zostanie wybudowana bliżej Niestachowskiej, w miejscu, które wskazał POSiR. Obecnie trwają prace projektowe. Miasto chce zabiegać o dofinansowanie inwestycji. Budowa hali lekkoatletycznej mogłaby rozpocząć się w przyszłym roku.

Spółka PIM pracuje nad projektem hali sportowej na Golęcinie. – Nie chciałem tracić czasu – tłumaczy Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta.

Przypomnijmy, że początkowo w grę wchodziły trzy koncepcje zagospodarowania Golęcina (POSiR-u i dwie przygotowane przez stronę społeczną). Długo trwał spór, którą propozycję wybrać. W końcu społecznicy przygotowali wspólną koncepcję, którą opracowali architekci – prof. Andrzej Kurzawski i Jakub Gwizdała.

Kością niezgody była m.in. lokalizacja hali lekkoatletycznej. POSiR chciał, by powstała ona bliżej Niestachowskiej, jako obiekt wolno stojący. Z kolei druga strona postulowała jej budowę przy trybunie stadionu lekkoatletycznego. Postanowiono przeprowadzić analizy kosztów realizacji inwestycji w tych dwóch miejscach, zlecono też badania geologiczne terenu.

T. Lewandowski tłumaczy, że o wyborze miejsca wskazanego przez POSiR zdecydowały warunki geologiczne terenu, na których ma być posadowiona hala. – Tam, gdzie proponowała ją strona społeczna koszty byłyby dużo wyższe ze względu na konieczność palowania. Ponadto trzeba by wyciąć kilkadziesiąt drzew. Powstałby też problem z oświetleniem, bo należałoby zlikwidować dwa maszty oświetleniowe stadionu, na remont których otrzymaliśmy prawie 200 tys. zł z Ministerstwa Sportu – tłumaczy T. Lewandowski. – W lokalizacji wskazanej przez POSiR też trzeba wbić pale w grunt, ale mniej.

– Świadomie odstąpiliśmy od swojego rozwiązania, widząc potrzebę powstania tego obiektu – tłumaczy Wojciech Bratkowski z Rady Osiedla Strzeszyn.
Koszt budowy hali to ok. 32 mln zł. Miasto ma szansę na zdobycie z ministerstwa dofinansowania nawet w wysokości do 50 proc. wartości inwestycji. – Do końca marca musi być skompletowana dokumentacja do Ministerstwa Sportu – twierdzi T. Lewandowski. – Jeśli w budżecie będą pieniądze na halę, to jej budowa mogłaby rozpocząć się w przyszłym roku.

Hala to tylko jeden z elementów, choć bardzo ważnych, zagospodarowania Golęcina. – Ze stroną społeczną spotkaliśmy się na przełomie sierpnia i września. Godzimy się na ich wszystkie rekomendacje – zapewnia prezydent Lewandowski.

Jest gotowy projekt porozumienia w tej sprawie. Przewiduje on m.in. powstanie hali lekkoatletycznej i tenisowej; rozbudowę hotelu przy Warmińskiej; odkrycie strumienia Bogdanka; gwarancje, że po drugiej stronie Niestachowskiej (teren objęty przygotowywanym planem „Sołacz B”) nie powstanie na zasadzie dobrego sąsiedztwa wysoka zabudowa.

– Czekamy jeszcze na stanowisko MPU w tej sprawie oraz na propozycje ZDM dotyczące rozwiązań komunikacyjnych – wyjaśnia W. Bratkowski . Natomiast Paweł Szwaczkowski z RO Sołacz dodaje: – Porozumienia nie ma. Będzie, jak zostanie podpisane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski