Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokurator Krajowy zablokuje wycinkę w Poznaniu? Poznaniacy nie oddadzą drzew przy Kurlandzkiej bez walki!

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Były już protesty pod urzędem miasta, rozmowy. Teraz mieszkańcy piszą listy w obronie drzew.
Były już protesty pod urzędem miasta, rozmowy. Teraz mieszkańcy piszą listy w obronie drzew. Waldemar Wylegalski
Mieszkańcy Poznania nie chcą bez walki oddać drzew rosnących wzdłuż ulicy Kurlandzkiej. Szpaler około 200 nasadzeń ma zostać wycięty, a w jego miejsce ma zostać postawiony ekran akustyczny. Poznaniacy chcą zablokować inwestycję w Prokuraturze Krajowej.

Były protesty, petycje i delegacje do urzędów w obronie drzew rosnących przy ulicy Kurlandzkiej na poznańskim Żegrzu. Te mają być wycięte, bowiem planowana jest duża inwestycja – budowa nowego, czteroprzęsłowego wiaduktu, która spowoduje znaczne zwiększenie ruchu w tej części Poznania.

Więcej o sprawie:

Jak wynika z decyzji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, przebudowa może zostać zrealizowana, jeśli miasto zapewni komfort życia mieszkańców tych terenów i obniży poziom hałasu. W tym celu zdaniem urzędników konieczne jest ustawienie ekranów dźwiękochłonnych w miejsce dziś rosnącego szpaleru drzew, oddzielającego osiedle domków szeregowych od ruchliwej ulicy.

W obronie drzew do Prokuratora Krajowego

Ostatecznie mieszkańcy ulic Pyrzyczańskiej i Lubuszańskiej napisali listy w obronie rosnących drzew do Prokuratora Krajowego i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sprawdź też:

– Z uwagi na wyczerpanie środków administracyjnych skierowaliśmy wniosek do Prokuratora Krajowego o unieważnienie przetargu z uwagi na to, że zgoda na inwestycję została wydana w oparciu o nieprawdziwe dane

– mówi Adam Niezgoda, jeden z mieszkańców ul. Pyrzyczańskiej.

Zamiast drzew ekrany. Czy są one konieczne?

Mieszkańcy, posiłkując się zleconą przez siebie ekspertyzą akustyczną, wskazują, że ocena oddziaływania w karcie informacyjnej inwestycji nie jest wiarygodna, nie ma więc przesłanek, by ekrany w miejsce drzew stawiać.

Na placu Kolegiackim zebrało się  kilkadziesiąt osób. Przyszli nie tylko mieszkańcy ulicy Kurlandzkiej, ale także przedstawiciele stowarzyszeń proekologicznych i społecznych. Wszyscy, którym zależy na zieleni w mieście.

Poznań: Pikieta pod urzędem miasta w obronie drzew. Na Kurla...

– Co więcej, informacje przedstawione przez inwestora, czyli miasto, w zakresie roślinności i gatunków chronionych także zostały podane i przygotowane nierzetelnie. Sama inwentaryzacja drzew zawiera błędy. Na podstawie jakich danych ustalono, że w rejonie inwestycji nie występują gatunki chronione? - pyta pan Adam.

Czytaj: Susza i ulewne deszcze to skutki zmian klimatu. Do ekstremalnych zjawisk pogodowych musimy się przyzwyczaić

Pod listem podpisało się kilkadziesiąt osób. – Prosimy o pilne procedowanie w związku możliwością dokonania szkód nieodwracalnych w środowisku w pobliżu naszych domów - zwracają się bezpośrednio do Prokuratora Krajowego.

Mieszkańcy Żegrza mają nadzieję, że sprawą zainteresują także wielkopolskich posłów i senatorów.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wynika z danych GUS dotyczących zieleni miejskiej Poznań jest metropolią, w której 20 proc. terenu miasta zajmują lasy gminne, parki i zieleń uliczna. Niestety, przy bliższej analizie okazuje się ta zieleń w mieście faktycznie jest, ale albo na jego obrzeżach, albo tam, gdzie nie ma mieszkańców. Zobacz, w których dzielnicach Poznania jest najwięcej zieleni, a gdzie najmniej ---->

Zobacz, gdzie w Poznaniu najbardziej brakuje zieleni. Są uli...

Jak wynika z prognoz ilości opadów i parowania według wskaźnika Palmera pod koniec stulecia południe Europy oraz tereny rolnicze będą znajdować się w permanentnym stanie ekstremalnej suszy. Polska będzie przypominać najcieplejsze regiony Hiszpanii, a Hiszpania zamieni się w pustynię. Dotkliwe skutki suszy odczuwamy już dziś. Zobacz, dlaczego Polska wysycha --->

Katastrofy klimatycznej nie można już zatrzymać. Za 50 lat P...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski