Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prostują błędy historyczne na temat Powstania Wielkopolskiego - zostaną nagrodzeni!

Krzysztof M. Kaźmierczak
Tablice na Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Górczynie - po zmianach
Tablice na Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Górczynie - po zmianach Fot Archiwum WUW
Wysokie odznaczenia państwowe otrzymają dwaj autorzy badań historycznych dotyczących poległych w Powstaniu Wielkopolskim. Ich ustalenia przyczyniły się do skorygowaniu wielu błędów dotyczących tego wydarzenia, w tym informacji na mogiłach i pomnikach powstańców.

Za zasługi w upowszechnianiu wiedzy o najnowszej historii Polski za dwa tygodnie prezydent odznaczy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski prof. dr hab. Wiesława Olszewskiego, a Srebrny Krzyż Zasługi otrzyma dr Łukasz Jastrząb. Zostaną w ten sposób uhonorowani za swoją "Listę strat powstania wielkopolskiego".

ZOBACZ TEŻ:
94 LATA TEMU POWSTAŃCY ZDOBYLI ŁAWICĘ

W ich wykazie znalazło się 2289 powstańców poległych oraz zmarłych z ran i chorób

Do czasu badań poznańskich historyków przez dziesiątki lat encyklopedią wiedzy o poległych powstańcach była lista Tadeusza Jabłońskiego z 1936 roku obejmująca 1798 osób. Nie odzwierciedlała ona jednak rzeczywistych strat, na dodatek dane o wielu poległych były błędne lub niepełne. Lista Olszewskiego i Jastrząba jest oparta na zweryfikowanych źródłach i znacznie dłuższa - w ich wykazie znalazło się 2289 powstańców poległych oraz zmarłych z ran i chorób.

Lista pomogła w skorygowaniu wielu błędów historycznych. Na Górczynie w Poznaniu zmieniono tablicę na Pomniku Powstańców Wielkopolskich. Usunięto z niego napis "W walce powstańczej o zrzucenie jarzma pruskiego pierwsi oddali życie na ulicach Poznania". Powodem było ustalenie przez historyków, że tylko dwóch z sześciu tam pochowanych zginęło w pierwszym dniu powstania, a jeden poniósł śmierć wiele miesięcy po jego zakończeniu.

- Woparciu o listę strat sukcesywnie wykonywane są zmiany i uzupełnienia informacji o poległych. Oprócz Poznania objęły one pomniki na grobach powstańców w Gułtowach, Odolanowie, Przemęcie, Goniembicach i Kołaczkowie - wylicza Adam Kaczmarek z Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Nasza praca podważyła pewne przekazy o powstaniu, ale dla historyka ważniejsza od legend jest prawda, jaka by ona nie była - uważa prof. Wiesław Olszewski.

Wydana w 2009 roku i dostępna bezpłatnie w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej książka stała się także inspiracją dla regionalistów i lokalnych badaczy zajmujących się powstaniem.

- Bardzo cieszy nas to, że lista okazała się przydatna. Dzięki niej powstało wiele publikacji o powstaniu i jego uczestnikach - mówi dr Łukasz Jastrząb.

Obaj autorzy listy podkreślają, że nie jest ona jeszcze zamknięta.

- Wciąż dostajemy nowe informacje, weryfikacje, uzupełnienia. Zgodnie z naszymi szacunkami lista poległych nie powinna ostatecznie przekroczyć 2500 osób - ocenia dr Jastrząb.

- W oparciu o informacje zebrane po publikacji książki już obecnie moglibyśmy dokonać uzupełnień dotyczących kolejnych kilkudziesięciu powstańców - powiedział nam prof. Wiesław Olszewski.

Do opracowania ostatecznej listy strat konieczne są pracochłonne poszukiwania w księgach parafialnych na terenie województwa oraz żmudna weryfikacja źródeł. Naukowcy liczą jednak na to, że uda im się przeprowadzić takie badania i opublikować ich wyniki na 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski