Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest fizjoterapeutów i diagnostów: Szpital Wojewódzki w Poznaniu ogranicza badania. Co to oznacza dla pacjentów?

Nicole Młodziejewska
Trwa protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. W szpitalu wojewódzkim przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu brakuje wielu diagnostów, którzy wzięli urlopy na żądanie, czy zwolnienia lekarskie. Z tego powodu szpital do poniedziałku nie będzie wykonywał planowych badań. Co to oznacza dla pacjentów? Czy pacjenci, których zdrowie lub życie będzie zagrożone otrzymają pomoc w szpitalu?
Trwa protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. W szpitalu wojewódzkim przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu brakuje wielu diagnostów, którzy wzięli urlopy na żądanie, czy zwolnienia lekarskie. Z tego powodu szpital do poniedziałku nie będzie wykonywał planowych badań. Co to oznacza dla pacjentów? Czy pacjenci, których zdrowie lub życie będzie zagrożone otrzymają pomoc w szpitalu? Waldemar Wylegalski
W Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Lutyckiej w Poznaniu zawieszono wykonywanie niektórych badań. Powodem tej decyzji jest brak diagnostów laboratoryjnych, którzy masowo biorą zwolnienia L4 lub urlopy na żądanie. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Wszystko z powodu trwającego protestu fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych, który trwa w całym kraju. Zarówno fizjoterapeuci jak i diagności protestują, ponieważ ich zarobki są na żenująco niskim poziomie. Do kiedy potrwa protest fizjoterapeutów i diagnostów w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu?

Protest fizjoterapeutów i diagnostów: w szpitali wojewódzkim w Poznaniu wstrzymano badania. Co to oznacza?

Braki kadrowe w szpitalu przy Lutyckiej wynikają z protestu fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych, który w całej Polsce trwa już od dwóch tygodni.

Czytaj też: Protest fizjoterapeutów i diagnostów sparaliżował szpitale

Wcześniej Szpital Wojewódzki zmagał się z problemem braku fizjoterapeutów. Największy problem dotyczył oddziału w Kowanówku, w którym w pierwszym tygodniu protestu do pracy nie przyszło ok. 80 proc. fizjoterapeutów, a w drugim tygodniu nie pojawił się nikt.

Sprawdź też:

W poniedziałek dołączyli do nich także fizjoterapeuci z ul. Lutyckiej w Poznaniu. Z kolei od czwartku grupa protestujących w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu powiększyła się o diagnostów laboratoryjnych, którzy także masowo przeszli na zwolnienia L4 i urlopy na żądanie. W piątek w szpitalu brakowało już ponad połowy pracowników diagnostycznych.

- Ponad połowa diagnostów laboratoryjnych od czwartku protestuje i jest na zwolnieniach. Z tego powodu w naszym szpitalu wykonywane są tylko te badania, które niezbędne są do ratowania życia i zdrowia pacjentów. Pozostałe, planowe badania zostały zawieszone do poniedziałku włącznie. Wierzymy, że od wtorku wszystko znów wróci do normy - tłumaczy Konrad Napierała, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.

Protest fizjoterapeutów i diagnostów: jak wygląda sytuacja w szpitalach w Wielkopolsce

Protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych sparaliżował pracę wielu szpitali w Polsce. W Wielkopolsce z największymi brakami kadrowymi z powodu protestu zmagał się Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Jeszcze przed 23 września odwołano tam 60 pacjentów rehabilitacji ambulatoryjnej, a następnie ze 117 pracowników aż 60 wzięło L4 lub urlop na żądanie.

W tym tygodniu sytuacja w szpitalu zmieniała się jednak na lepsze. Jak informował w poniedziałek Paweł Gawroński, rzecznik szpitala, część pracowników wróciła do pracy, jednak wynikało to z tego, że skończyły im się urlopy na żądanie i zwolnienia lekarskie.

W piątek praca w Zakładzie Diagnostyki Obrazu wróciła do normy.

- Musieliśmy odwoływać pacjentów na dwa tygodnie, teraz, od poniedziałku będziemy ich upychać w grafiki, bo mamy już ręce do pracy - mówi Paweł Gawroński.

Zobacz też:

Fizjoterapeuci pomagają odzyskać kondycję fizyczną osobom wymagającym rekonwalescencji. Trafiają do nich sportowcy z urazami, seniorzy oraz ofiary wypadków samochodowych. Praca fizjoterapeuty jest ciężka i wymaga dużej dyspozycyjności. Czy mimo wszystko warto zostać fizjoterapeutą?Zarobki fizjoterapeutów są zaskakująco niskie. Tylko w nielicznych województwach uwzględnionych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń przewyższają one 3000 złotych. Zobacz, ile zarabiają fizjoterapeuci w największych województwach i gdzie najbardziej się opłaca szukać pracy w zawodzie.Zdecydowanie mekką fizjoterapeutów jest Warszawa. Mieszkańcy tego miasta mogą liczyć na zarobki powyżej 3000 zł, ale płace na podobnym poziomie oferują także pracodawcy z innych części Polski - wynika z Raportu płacowego Strefy Biznesu przygotowanego w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2018 roku. Co ciekawe, pod względem województw przyjaznych dla fizjoterapeutów króluje woj. kujawsko-pomorskie. Najgorsze perspektywy zarobków fizjoterapeuci mają w woj. podkarpackim. Porównaliśmy zarobki fizjoterapeutów w różnych częściach kraju.

Ile zarabia fizjoterapeuta? Porównaj zarobki w różnych miast...

„Mówimy o najniższych zarobkach w Polsce”. Fiasko rozmów fizjoterapeutów z Ministerstwem Zdrowia - zobacz wideo:

źródło: TVN

Zobacz też:

Dla wielu osób pierwsze zetknięcie z warunkami panującymi w polskich szpitalach to szok. Co najbardziej zaskakuje? Na co najczęściej się skarżą? Oto 13 rzeczy, które najczęściej pojawiają się w opowieściach z życia pacjentów polskich szpitali. Zobacz ---->

TOP 13 rzeczy, na które skarżą się pacjenci w szpitalach. Ic...

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski