Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest fizjoterapeutów i diagnostów w całej Polsce. "Dość poniżania! Przestajemy ratować system!"

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ogólnopolski protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych rozpoczął się w poniedziałek 23 września
Ogólnopolski protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych rozpoczął się w poniedziałek 23 września Lucyna Nenow
Wtorek, 24 września, jest drugim dniem ogólnopolskiego protestu fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. - Chcemy, by nasza praca była doceniona. Nie można godnie żyć za obecne stawki wynagrodzenia - podkreśla Karolina Kucharczyk, przewodnicząca Związków Zawodowych Pracowników Fizjoterapii przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach. Fizjoterapeuci i diagności zapowiadają, że masowe L4 może potrwać nawet 2 tygodnie. Ich postulat to godne życie za wynagrodzenie adekwatne do ich wykształcenia i pracy.

Ogólnopolski protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych

Protest fizjoterapeutów i diagnostów trwa od poniedziałku, 23 września. Zaplanowano, że protest potrwa dwa tygodnie. Ma zakończyć się tuż przed wyborami parlamentarnymi.

Protest fizjoteraputów polega na

  • odstąpieniu od pracy
  • skorzystaniu z L4
  • skorzystaniu z zaległych urlopów wypoczynkowych

- Na co dzień troszczymy się o naszych pacjentów. Teraz chcemy zadbać o siebie. Obecnie pracujemy miesięcznie za 1600 do 1850 zł netto. Uważamy, że to kwoty niegodne naszego wykształcenia i zawodu, jaki wykonujemy. To ciężka praca, którą chcemy, by ktoś docenił – podkreśla Karolina Kucharczyk, przewodnicząca Związków Zawodowych Pracowników Fizjoterapii przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Wiem, że wiele osób może powiedzieć, że jak nam się nie podoba wysokość wynagrodzenia to możemy zmienić zawód. My jednak nie chcemy zmieniać pracy ponieważ zawód, który wykonujemy jest naszą pasją. Ponadto w dobie starzejącego się społeczeństwa fizjoterapeuci są potrzebni. Fizjoterapeuta jest narzędziem pracy w niejednym schorzeniu. Pracuję z osobami po udarach mózgu i nie wyobrażam sobie procesu leczenia bez udziału fizjoterapeuty. Wynagrodzenie, jakie otrzymujemy za naszą pracę jest niestety poniżające - dodaje Karolina Kucharczyk.

Główny postulat fizjoterapeutów to zwiększenie ich pensji. W Świętochłowicach fizjoterapeuci już w maju tego roku poparli akcję „Maj bez Fizjo”. W związku z tym, że w maju jeszcze w mieście nie było założonego związku zawodowego, świętochłowiccy fizjoterapeuci mogli jedynie dołączyć do protestu w taki sposób, że założyli czarne koszulki z napisem „Fizjoterapeuta. Protest.” Oddawali także krew oraz mówili pacjentom o swojej pracy. Z początkiem czerwca założono w Świętochłowicach związek zawodowy. Dlatego teraz pracownicy mogą masowo przystąpić do protestu. Zapowiedziano, że 100 proc. fizjoterapeutów pracujących w Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach, w poniedziałek 23 września nie przyjdzie do pracy.

Fizjoterapeuci pomagają odzyskać kondycję fizyczną osobom wymagającym rekonwalescencji. Trafiają do nich sportowcy z urazami, seniorzy oraz ofiary wypadków samochodowych. Praca fizjoterapeuty jest ciężka i wymaga dużej dyspozycyjności. Czy mimo wszystko warto zostać fizjoterapeutą?Zarobki fizjoterapeutów są zaskakująco niskie. Tylko w nielicznych województwach uwzględnionych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń przewyższają one 3000 złotych. Zobacz, ile zarabiają fizjoterapeuci w największych województwach i gdzie najbardziej się opłaca szukać pracy w zawodzie.Zdecydowanie mekką fizjoterapeutów jest Warszawa. Mieszkańcy tego miasta mogą liczyć na zarobki powyżej 3000 zł, ale płace na podobnym poziomie oferują także pracodawcy z innych części Polski - wynika z Raportu płacowego Strefy Biznesu przygotowanego w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2018 roku. Co ciekawe, pod względem województw przyjaznych dla fizjoterapeutów króluje woj. kujawsko-pomorskie. Najgorsze perspektywy zarobków fizjoterapeuci mają w woj. podkarpackim. Porównaliśmy zarobki fizjoterapeutów w różnych częściach kraju.

Ile zarabia fizjoterapeuta? Porównaj zarobki w różnych miast...

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii na swoim profilu Facebooka, protest fizjoterapeutów i diagnostów ma rozpocząć się 23 września w co najmniej 100 szpitalach.

- Oczywiście informujemy pacjentów o planowanych działaniach protestacyjnych. Słyszymy dużo słów wsparcia i zrozumienia. Nasze plany dotyczące walki o lepsze wynagrodzenie popierają nie tylko sami pacjenci, ale też inne grupy zawodowe m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni – zapewnia Karolina Kucharczyk.

Jak będzie wyglądał protest w sąsiednim Chorzowie?

- Fizjoterapeuci z Chorzowa zapewniają, że nie odstąpią od pracy 23 września i nie zamierzają dołączyć do protestu w formie przejścia na zwolnienie lekarskie. Jednocześnie będą solidaryzować się ze strajkującymi innymi sposobami. Planowane jest wywieszenie ulotek informujących o obecnej sytuacji w polskiej fizjoterapii – wyjaśnia Kamil Nowak, rzecznik prasowy Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Nie przegapcie

Hasło protestu fizjoterapeutów: "Dość poniżania! Przestajemy ratować system"

Diagności i fizjoterapeuci mówią wspólnie „Dość poniżania! Przestajemy ratować system!”. Ulotki i plakaty z takim hasłem można zobaczyć już dzisiaj w wielu szpitalach w Polsce.

- Doskonale wiemy, że Minister Zdrowia przeznaczył dodatkową pulę pieniędzy na wzrost wyceny świadczeń medycznych która wpłynęła do naszej placówki, a część z tych środków można przeznaczyć na podwyżki dla fizjoterapeutów i diagnostów. Decyzja o podwyżkach należy jednak do zarządu. Na początku sierpnia odbyło się spotkanie związkowców z przedstawicielami NFZ i pracodawcą w efekcie poznaliśmy konkretne kwoty a informacje nam przekazane utwierdziły nas w celowości naszych działań - mówi Karolina Kucharczyk.

Ogólnopolski protest fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych rozpoczął się w poniedziałek 23 września

Protest fizjoterapeutów i diagnostów w całej Polsce. "Dość p...

Fizjoterapeuci i diagności zdecydowali się na protest od 23 września, w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Wierzę, że teraz ktoś ich wysłucha. Chcą, by ich postulaty zostały wysłuchane, a minister zdrowia, wpłynął jakoś na zarządy placówek. Jeżeli będzie określona pula pieniędzy dedykowana na podwyżki, to wtedy ich pensja zostanie podniesiona.

- Wielu z nas pracuje na dwa etaty od świtu do nocy ponieważ praca w szpitalu, poradni, ZOL-u nie pozwala nam godnie żyć- podsumowuje, przewodnicząca Związków Zawodowych Pracowników Fizjoterapii przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski