Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest mundurowych: Przywileje trzeba likwidować - uważa analityk Instytutu Spraw Publicznych

Krzysztof M. Kaźmierczak
Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych
Dominika Potkańska z Instytutu Spraw Publicznych Fot. Archiwum
Z Dominką Potkańską, analitykiem Instytutu Spraw Publicznych o odbieraniu przywilejów służbom mundurowym rozmawia Krzysztof M. Kaźmierczak

Policjanci rozpoczęli w całym kraju protesty np. w Wielkopolsce podjęli strajk włoski przeciwko planom rządu obniżenia służbom mundurowym chorobowego do 80 proc. Czy cięcie przywilejów jest zasadne?
Dominka Potkańska: - Z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej państwa zmiany w zakresie przywilejów poszczególnych grup zawodowych są obecnie wręcz konieczne.

W przeszłości sytuacja finansowa polskiego państwa bywała już znacznie gorsza niż obecnie, lecz przywilejów mundurowym jakoś nie ograniczano.
Dominka Potkańska: - Proces szukania oszczędności poprzez cięcie przywilejów trwa od dawna. Objął już różne grupy zawodowe. Teraz istnieje duża potrzeba zmian w przywilejach policjantów, pograniczników, strażaków i więzienników, którzy przez wiele lat korzystali ze szczególnych uregulowań.

Czy pozbawienie ich jest jednak sprawiedliwe? Protestujący przedstawiciele służb mundurowych twierdzą, że przywileje stanowią swoistą rekompensatę za wykonywanie pracy w bardzo trudnych warunkach.
Dominka Potkańska: - Uprzywilejowane dotąd grupy zawodowe mogą czuć się oczywiście pokrzywdzone i odbierać cięcia jako niesprawiedliwe. Ale patrząc na problem w szerszym kontekście, to właśnie zasady sprawiedliwości społecznej wymagają zrównania w stosowaniu różnego rodzaju świadczeń. Koszty funkcjonowania państwa powinni przecież ponosić wszyscy.

Są jednak grupy, którym korzyści zawodowych państwo nie odbiera np. górnicy. Podejmowane w przeszłości próby kończyły się ostrymi protestami. Może zatem akcje protestacyjne policjantów są skutecznym sposobem na uratowanie ich 100 proc. chorobowego?
Dominka Potkańska: - Zależy to od tego, jak państwo jest zdeterminowane, by dążyć do likwidacji tych przywilejów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od protestów byłaby debata prowadząca do kompromisu np. wprowadzanie stopniowych cięć czy innych rozwiązań pośrednich ograniczających dolegliwości związane z likwidacją dotychczasowych korzyści.

Czy na debatę o tych kwestiach nie jest już za późno?
Dominka Potkańska: - Nigdy nie jest za późno, by zacząć rozmawiać. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jakie nastawienie będę miały strony sporu. Myślę, że osiągnięcie porozumienia wciąż jeszcze jest możliwe.

WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES [email protected]!

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski