Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest Policji. Policjanci z Pleszewa przygotowują się do protestu. Walczą o podwyżki i przymkną oko na wykroczenia

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Na budynku Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie zawisły flagi NSZZ Policjantów.
Na budynku Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie zawisły flagi NSZZ Policjantów. arch. NM/Piotr Fehler
Protest Policji. Na budynku Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie zawisły flagi NSZZ Policjantów. Podobne flagi już od kilku dni powiewają również na budynku Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. To znak, że pleszewscy policjanci, jak i strażacy włączają się do ogólnopolskiego protestu służ mundurowych.

spis_tresci][/spis_tresci]

Protest policjantów. Mundurowi mają dość. Jest ogólnopolski protest

Protest policjantów pod hasłem "Akcja 41", czyli wystawianie pouczeń zamiast mandatów, posiada oficjalną rekomendację NSZZ Policjantów. Zasada obowiązuje we wszystkich komendach już od 1 listopada. Do kiedy? Aż do spełnienia oczekiwań policjantów.

Decyzja o rozpoczęciu akcji protestacyjnej w policji została podjęta, w piątek, 28 października przez ogólnopolski komitet protestacyjny. W środę, 9 listopada, o godz. 11.30 planowana jest policyjna pikieta przed budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie. Funkcjonariusze, którzy tego dnia nie wyjadą do stolicy, mają wyjść przed lokalne komendy i zamanifestować swoje niezadowolenie. Możliwe, że zostaną też użyte sygnały uprzywilejowania, „żeby zwrócić uwagę społeczeństwa na problem”.

- Komitet Protestacyjny NSZZ Policjantów wyznaczył rozpoczęcie akcji „Jeżdżę Bezpiecznie, Popieram Protest Policjantów”. Akcja polegać ma na stosowaniu pouczeń, czyli środków oddziaływania wychowawczego, przewidzianych w art. 41 Kodeksu wykroczeń zamiast nakładania grzywny w drodze mandatu karnego za te wykroczenia, za które taki środek może być zastosowany zgodnie z prawem - informuje Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Protest policji. Policjanci wystawiają mniej mandatów

Jak podkreślają przedstawiciele NSZZ Policjantów, decyzja o tym czy zastosować pouczenie, czy nałożyć mandat karny należy tylko i wyłącznie do policjanta, który ujawnił wykroczenie. Taka forma protestu policjantów jest już dobrze znana. Podobną formułę przybrał również ogólnopolski protest organizowany cztery lata temu.

- Liberalne podejście policjantów szczególnie do uczestników ruchu drogowego, oprócz spadku wpływów do Budżetu Państwa zaowocowało wówczas poprawą bezpieczeństwa w tym obszarze. Efektywność tej konkretnej formy protestu spowodowała, że NSZZ Policjantów sięgnął po nią ponownie, chociaż spór z Rządem ma dzisiaj nieco inną strukturę. W obecnym sporze chodzi o dodatkowe pieniądze na uzupełnienie waloryzacji do poziomu rzeczywistej inflacji. NSZZ Policjantów podkreśla, że tak naprawdę nie oczekuje podwyżki, ale nie godzi się na obniżkę, czyli na utratę wartości uposażeń, które na przestrzeni ostatnich lat udało się znacząco poprawić i ustabilizować w ten sposób sytuację kadrową w Policji - informuje Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Protest policji. Na stole dwa postulaty

Policjanci wystosowali do swoich przełożonych dwa postulaty. Pierwszy to waloryzacja uposażenia o 20 proc., która ma wejść w życie z początkiem 2023 roku.

Według protestujących trwająca obecnie akcja ma skłonić rząd do wygospodarowania dodatkowych środków na służby mundurowe a społeczeństwo – do słuszności żądań. - NSZZ Policjantów, podobnie jak cała Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przekonuje, że od rozwiązania tego sporu zależy bezpieczeństwo wszystkich Polaków. Jeśli bowiem Rząd nie zgodzi się na spełnienie tych postulatów, z Policji odejdą tysiące doświadczonych policjantów, osłabiając jej skuteczność - zaznacza Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Protest policjantów. Reaguje MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekonuje w swoich komunikatach, że w mundurówce nigdy nie było tak dobrze, jak teraz. Jednocześnie przygotowują przepisy, którym sprzeciwiają się policyjni związkowcy. Trwający już protest przybiera z dnia na dzień na sile. Kolejne komendy dołączają do akcji protestacyjnej służb mundurowych.

- Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych MSWiA wejdzie w życie 1 marca 2023 r. W ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w pełnej kwocie za cały rok. Resort zaproponował także, żeby po 15 latach służby należność z tytułu wysługi lat wzrastała co roku o dodatkowy 1 proc. W przypadku stażu powyżej 32 lat kwota ta będzie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej. Świadczenie to będzie powszechne, niezależne od wypłacanego już obecnie świadczenia motywacyjnego – to fragment komunikatu biura prasowego MSWiA sprzed kilku dni.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Źródło:pleszew.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski