Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest przed Amazonem w Sadach. Żądali lepszych warunków pracy

Norbert Kowalski
Protest przed Amazonem w Sadach. Żądali lepszych warunków pracy
Protest przed Amazonem w Sadach. Żądali lepszych warunków pracy Waldemar Wylegalski
Około trzydziestu pracowników Amazona w Sadach protestowało w środę przed magazynem firmy żądając lepszych warunków pracy. Manifestujący domagali się m.in. podwyżki czy uregulowania czasu przerw. Protest zorganizował Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza. Spór między pracownikami Amazona a pracodawcami trwa od kilku miesięcy.

– Już na początku roku wysyłaliśmy petycje przeciwko np. pracy w dni wolne i świąteczne, rosnącym normom czy nagłym zmianom godzin pracy bez konsultacji – mówiła Agnieszka Mróz, która pracuje w Amazonie od września poprzedniego roku, a jednocześnie należy do OZZ Inicjatywa Pracownicza. Od czerwca obie strony prowadziły ze sobą mediacje.

– One zostały zerwane przez Amazon, który nie miał ochoty na kompromis. Na jednym ze spotkań usłyszeliśmy od nich, że nie ma sensu z nami rozmawiać – opowiadała A. Mróz.

Protestujący domagali się spełnienia pięciu podstawowych warunków. Żądali podwyżki do 16 zł dla pracowników, dodatku stażowego po 12 i 24 miesiącach pracy kolejno o 10 i 15 procent, akcji pracowniczych takich jak w innych Amazonach, rocznych grafików pracy oraz uregulowania czasu przerw. Podkreślali również, że największy problem to system norm, który, według nich, jest zbyt wysoki.

– Wyrobienie 100 procent normy jest nierealne. To musiałoby być 10 godzin permanentnej pracy i stała pogoń za kolejną normą. To bardzo wyczerpująca praca – opowiadała Agnieszka Mróz. I zapewniała, że to nie ostatnia akcja organizowana przez OZZ Inicjatywę Pracowniczą.

Marzena Więckowska, rzecznik prasowa Amazona, odpowiada na zarzuty protestujących, przekonując, że warunki pracy w firmie są bardzo dobre.

– Wiemy to, bo codziennie badamy satysfakcję naszych pracowników i pytamy ich, czy są zadowoleni z warunków, w jakich pracują. Ponadto, gdybyśmy oferowali złe warunki pracy, to nie bylibyśmy w stanie zatrudnić 4500 osób na umowach stałych. Gdybyśmy nie byli dobrym pracodawcą, to te osoby by odeszły. A jest odwrotnie. Mamy bardzo wielu chętnych do pracy – zapewnia Marzena Więckowska.

Przekonuje także, że to nieprawda, iż Amazon nie dążył do kompromisu ze związkowcami. – Zawsze można chcieć więcej i stawiać żądania. Liczą się fakty. Amazon oferuje jedne z najlepszych stawek i benefitów w branży, takie jak darmowy transport, posiłek za złotówkę, ubezpieczenie na życie czy prywatna służba zdrowia – mówi Marzena Więckowska.

I dodaje: – Oferujemy bardzo konkurencyjne ceny na rynku, na którym działamy. Nasi pracownicy zarabiają bardzo dobre stawki. Na poziomie początkowym nawet do 17,6 zł brutto za godzinę.

Część pracowników  Amazona, z którymi rozmawialiśmy, w ogóle nie wiedziała, że w środę był zaplanowany jakikolwiek protest.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski