Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Ronda Rataje w Poznaniu na ostatniej prostej. Kiedy koniec utrudnień? "Za nami już zdecydowana większość zaplanowanych prac"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Rondo Rataje jest przejezdne - prace na nim dobiegają końca
Rondo Rataje jest przejezdne - prace na nim dobiegają końca Adam Jastrzębowski
Mamy dobrą wiadomość dla kierowców. Poznańskie Inwestycje Miejskie przypominają, że wiosną zakończy się przebudowa ronda Rataje. Wszystkie prace porządkowe, a także formalności kończące inwestycję, powinny się odbyć nie później niż w czerwcu 2022 r.

Przebudowa ronda Rataje. Jak przebiegają prace?

Obecnie rondo jest przejezdne dla wszystkich tramwajów, w dużym stopniu też dla samochodów, rowerzystów i dostępne dla pieszych. Prace prowadzone są na ostatnim przewidzianym do przebudowy odcinku - na ul. Krzywoustego między rondem a mostem Królowej Jadwigi.

- Za nami już zdecydowana większość zaplanowanych prac

- mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

- Konstrukcja brakującego fragmentu jezdni ul. Krzywoustego przy ul. Serafitek jest już niemal gotowa. Aktualnie postępuje budowa chodnika po stronie dworca autobusowego. Wykonywane są również prace z branży teletechnicznej i elektrycznej, takie jak budowa sygnalizacji świetlnej i zasilania dla niej. Wiosną wykonawca zakończy prace związane z peronami przystankowymi i docelowym oznakowaniem, a także nasadzeniami drzew i zieleni niskiej - tłumaczy Płóciniczak.

Czytaj też:

PIM informują, że dolne warstwy nowej konstrukcji jezdni w rejonie ul. Serafitek potrzebują czasu na osiągnięcie wymaganej wytrzymałości. Nie da się tego przyspieszyć ze względów technologicznych. Gdy do tego dojdzie, wykonawca przystąpi do realizacji kolejnych warstw.

- W kolejnym kroku na całym odcinku ul. Krzywoustego między rondem a mostem, ułożona zostanie ostatnia, ścieralna warstwa jezdni północnej, ona też położona będzie na jezdni południowej, na odcinku od mostu do ul. Jurackiej – zapowiadają PIM. - Wtedy też, przy odpowiednich warunkach atmosferycznych, wprowadzone zostanie grubowarstwowe, czyli docelowe, oznakowanie poziome.

Teraz na placu budowy ekipy drogowców układają chodniki od strony ul. Serafitek i prowadzą prace brukarskie w pasie między jezdnią a drogą dla rowerów. Gdy zaś pozwoli pogoda, wykonawca będzie także sukcesywnie uzupełniał tymczasowe oznakowanie poziome na rondzie i dojazdach do niego. Tymczasowe – bo pełne, docelowe oznakowanie w technologii grubowarstwowej, wykonane zostanie wiosną z uwagi na rygorystyczne wymagania związane temperaturą i brakiem opadów. Natomiast po stronie os. Piastowskiego, między rondem a ul. Juracką, dostępne są już przebudowane chodniki i drogi rowerowe.

Czytaj też:

- Harmonogram inwestycji został ułożony tak, by w pierwszej kolejności zostały wykonane prace minimalizujące utrudnienia dla mieszkańców

– zapewnia Maja Chłopocka – Nowak z PIM.

- Już 13 grudnia przywrócony został przejazd tramwajów we wszystkich możliwych kierunkach. W zaledwie cztery miesiące torowisko tramwajowe między rondem Rataje a mostem Królowej Jadwigi zostało gruntownie przebudowane, z zastosowaniem technologii ograniczającej hałas i drgania. Także od połowy grudnia wjazd na rondo jest możliwy wszystkimi pasami dla samochodów, z wyjątkiem jednego na ul. Krzywoustego, a zjazd z ronda jest ograniczony jedynie na przebudowywanej jezdni w stronę centrum miasta. Dodatkowo, pod koniec 2021 r., inwestycję rozszerzono o kolejne zadanie – wymianę nawierzchni na odcinku ul. Królowej Jadwigi między mostem a skrzyżowaniem z ul. Strzelecką i Drogą Dębińską. Te prace także zakończyły się w grudniu - opisuje Chłopocka.

Rondo Rataje. Kiedy koniec przebudowy?

Inwestor zapewnia, że na ostatnim przebudowywanym odcinku, pomiędzy rondem a mostem Królowej Jadwigi, nacisk położony jest na udostępnienie jak najszybciej jezdni, chodników i dróg rowerowych. Na końcu wykonywane będą roboty, które nie wymagają zmian organizacji ruchu, takie jak np. nasadzenia zieleni, prace teletechniczne i wykończeniowe.

Wszystkie roboty porządkowe i wszelkie formalności kończące inwestycję powinny się odbyć nie później niż w czerwcu 2022 r.

Zobacz też: Wojsko wyprzedaje sprzęt. Co można kupić od AMW na przetargu w Poznaniu?

Agencja Mienia Wojskowego wyprzedaje mienie wycofane z wojska. To nie lada gratka nie tylko dla miłośników militariów. Jeden z ośmiu zaplanowanych przez AMW przetargów odbędzie się w stolicy Wielkopolski. Czas na złożenie ofert jest do 15 lutego i tego samego dnia nastąpi ich otwarcie. Sprawdź, co możesz kupić od AMW na przetargu organizowanym w Poznaniu --->

Agencja Mienia Wojskowego wyprzedaje sprzęt. Przetarg AMW w ...

Zapytaliśmy naszych Czytelników, z jakimi sytuacjami się spotykają w czasie jazdy i co jest dla nich najgorsze.Sprawdź --->

Sprawdź, jak się zachowują ludzie w tramwaju i autobusie! Na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski