Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudzenie mocy na UAM w Poznaniu

Marcin Karabasz
Naukowcy porównują upadek filmowej Republiki do kresu Republiki Rzymskiej. Uczestnicy konferencji na Morasku dyskutują o tym, jak można połączyć naukę z popkulturą.

Czy kariera senatora Palpatine’a z Gwiezdnych wojen inspirowana była losami Oktawiana Augusta? Czy Bail Organa to tak naprawdę Cyceron? O tych i o innych ciekawostkach mogli dowiedzieć się uczestnicy wykładów zorganizowanych na Wydziale Historycznym UAM na Morasku.

- Chcemy łączyć naukę z popkulturą. O historycznych, kulturowych, a nawet biologicznych nawiązaniach zawartych w sadze opowiadali wykładowcy z różnych katedr. Sama jestem fanką Gwiezdnych wojen, ale pomysł wyszedł od mojego kolegi - mówi Patrycja Kryk z Koła Naukowego Historyków przy Instytucie Historii UAM, współorganizatorka konferencji. I dodaje, że inspiracją była niedawna premiera ostatniej części epopei.

Wykładowcy uniwersyteccy z chęcią zgodzili się wziąć udział w projekcie. Różnorodność tematyki sprawia, że każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Prelegenci podkreślali, że Gwiezdne wojny to nie tylko film, ale i gry, komiksy, opowiadania.

- Trudno jest badać każde zjawisko kulturowe, a z tym mamy przecież do czynienia. Nakładanie się na siebie wielu elementów, takich jak seriale czy gry, niekoniecznie podoba się filmoznawcom - zaznacza dr Konrad Dominas z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

Z kolei dr Łukasz Różycki z Instytutu Historii UAM podkreśla, że wychował się na Gwiezdnych wojnach i są one jego wielką pasją. Co więcej, w tym duchu wychować chce swoje dziecko.

Wykłady poświęcone filmowej epopei odbywać się będą także w piątek

- Jedną z pierwszych kołysanek mojego syna był „Marsz Imperialny”. Sposób ten był bardzo skuteczny - przyznaje doktor Różycki. Wskazał także wiele historycznych podobieństw pomiędzy problemami, które trapiły znaną z sagi Starą Republikę, a starożytną Republikę Rzymską.

- Oba te byty polityczne miały podobne problemy: niesprawny Senat oraz silne osobowości, dążące do pełni władzy. Odpowiednio senatora Palpatine’a i Oktawiana Augusta. Obie republiki przekształciły się w imperia w podobnych okolicznościach. Osoby próbujące ratować stary porządek też mają wspólne cechy - dla Rzymian to Cyceron, dla Galaktyki Bail Organa - wylicza Łukasz Różycki.

Innym znanym z historii i literatury motywem, który przewija się w Gwiezdnych wojnach, jest postać młodej, pięknej księżniczki, która musi odnaleźć się w trudnych okolicznościach.

- Leia jest w takim samym wieku, jak egipska Kleopatra - wskazuje doktor Różycki.

Z innej prelekcji można było dowiedzieć się, dlaczego taun-tauny - duże zwierzęta występujące w sadze - mają dwie pary nozdrzy

Wykłady odbędą się też w piątek od godz. 10 do 18.45. Widzowie dowiedzą się z nich m.in. jak fani sagi radzili sobie w PRL-u, a także poznają nawiązania do projektów wojskowych III Rzeszy, które również zawarte są w produkcji. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski