Przed nami sezon podwyżek wynagrodzeń

Redakcja
Poprawy wynagrodzenia najczęściej mogą sie spodziewać osoby zatrudnione w przemyśle
Poprawy wynagrodzenia najczęściej mogą sie spodziewać osoby zatrudnione w przemyśle Paweł Relikowski
Udostępnij:
Rekordowa grupa, bo aż 35 proc. przedsiębiorstw chce w najbliższym półroczu podwyższyć wynagrodzenia swoich pracowników. Na bardzo wysokim poziomie utrzymują się również plany zwiększania zatrudnienia w firmach. Przy dobrej ocenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw, słabnie jednak optymizm polskiego biznesu wobec najbliższej przyszłości gospodarki.

Najnowsze wyniki badania „Plany Pracodawców” firmy Randstad pokazują, że tradycyjny okres podwyżek wynagrodzeń obejmujący pierwszy kwartał roku, będzie w 2016 roku wyjątkowo gorący. Aż 35 proc. badanych firm przyznało, że w tym czasie planuje zwiększenie pensji swoich pracowników. Jest to o 10 punktów procentowych więcej niż przed rokiem, co oznacza jednocześnie najwyższy poziom deklaracji w tym obszarze w prawie siedmioletniej historii badania. Poprawy wynagrodzenia najczęściej mogą się spodziewać osoby zatrudnione w przemyśle (40 proc.), usługach (39 proc.) oraz sektorze transportowym, magazynowym i logistyce (38 proc.). Jedynie w sektorze budownictwa plany zwiększenia wynagrodzeń są wyraźnie mniej popularne i dotyczą tylko co piątej firmy (20 proc.).

- To, że ponad jedna trzecia pracodawców planuje podwyżki płac to dobra wiadomość dla pracowników. Jest to jednocześnie sygnał, że przedsiębiorstwa są w lepszej formie niż przed rokiem, a pracownicy mają mocniejszą pozycję przetargową – podsumował wyniki prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman.

W ujęciu regionalnym podwyżki pensji będą miały miejsce w całym kraju, przy czym nieco częściej na zachodzie i północy (odpowiednio 41 proc. i 40 proc.). Co ważne, obejmą zarówno duże miasta, jak i oddalone od aglomeracji wsie.

a

fot. Randstad

- Dwie trzecie przedsiębiorstw planujących przyznanie podwyżek swoim pracownikom, deklaruje że będą one na poziomie poniżej 7 proc.. Natomiast 14 proc. firm zamierza przekroczyć ten poziom. Co ciekawe, aż co piąta firma jeszcze nie potrafi ocenić wysokości przyszłych podwyżek, co może sugerować, że nastawiają się na działania reaktywne, odpowiadające na konkretne przypadki negocjacji z pracownikami – mówi Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs Randstad.

Prawie dwie trzecie badanych firm deklaruje, że podwyżki zostaną przyznane większości pracowników. Natomiast nieco ponad jedna trzecia obejmie podwyżkami mniejsze grupy, stanowiące do 50 proc. całej załogi - w tych przedsiębiorstwach, głównymi kryteriami ich przyznawania są indywidualne osiągnięcia pracowników, takie jak wyniki finansowe czy ocena ich pracy.

- Polski rynek pracy jest sezonowy i zima zwykle jest okresem, w którym obserwujemy spadki zatrudnienia. Tymczasem odpowiedzi badanych firm wskazują, że skala zwiększenia zatrudnienia w kolejnym półroczu pozostaje na bardzo wysokim poziomie – to bardzo ważny znak ilustrujący obecne nastawienie przedsiębiorstw na intensywny rozwój – tłumaczy ekspert.

Tworzenie nowych etatów na przełomie roku planuje 31 proc. firm, co oznacza spadek o 2 p.p. wobec poprzedniego kwartału. Jest to jednak o 5 p.p. więcej niż przed rokiem i o 12 p.p. więcej niż w 2013 roku. W perspektywie regionalnej największą dynamikę rozwoju zatrudnienia deklarują firmy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (37 proc.). Obszary centrum, wschodu i zachodu kraju pozostają na wysokim poziomie dynamiki przyrostu miejsc pracy przekraczającym 30 proc. Tylko w regionach dolnośląskim, górnośląskim i małopolską - dynamika ta będzie wyraźnie mniejsza (26 proc.). Branżowymi liderami zwiększania zatrudnienia będą handel i naprawy oraz logistyka, transport i gospodarka magazynowa (po 35 proc.). Podobnie jak w poprzednich kwartałach silne wzrosty planuje również sektor przemysłowy (33 proc.). Najmniejszą otwartość do tworzenia obecnie miejsc pracy deklarują firmy usługowe (16 proc.). Bardzo korzystne perspektywy dla rozwoju przedsiębiorstw niewątpliwie są mocno związane z ich kondycją finansową. Dwie trzecie badanych firm, zdaniem ich przedstawicieli, znajduje się w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji materialnej (67 proc.). I choć należą do nich częściej przedsiębiorstwa o kapitale zagranicznym i mieszanym (odpowiednio 83 proc. i 82 proc.) oraz firmy duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników (75 proc.) – czyli tradycyjnie najmocniejsze podmioty gospodarcze, to ze złą lub bardzo złą kondycją finansową boryka się jedynie 5 proc. przedsiębiorstw. Stanowi to niemal o połowę mniejszą grupę, niż miało to miejsce na początku 2014 roku (9 proc., II/2014). Pomimo wysokich ocen dla sytuacji samych firm, już drugi kwartał z rzędu spada optymizm biznesu w odniesieniu do perspektyw dla gospodarki. Obecnie tylko 23 proc. badanych spodziewa się wzrostu gospodarczego w kolejnym półroczu, podczas gdy jeszcze w maju tego roku odsetek ten sięgał 32 proc.

- Wzrost niepewności przedsiębiorców co do przyszłej koniunktury niewątpliwie jest zabarwiony zmieniającym się otoczeniem politycznym i oczekiwaniem na ukonstytuowanie nowych władz. Na pewno bardzo istotny wpływ na wystudzenie optymizmu biznesu ma też coraz bardziej zaostrzająca się sytuacja międzynarodowa - komentuje Agnieszka Bulik.

q

fot. Randstad

Rzadsze zakupy wspierają rozwój rynku przetworów, mrożonek i soków

Wideo

Materiał oryginalny: Przed nami sezon podwyżek wynagrodzeń - Polska Times

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marika

U mnie w Skoku podwyżki za nami haha :D ogólnie premie są miesięczne takze się nie boje o swój byt :P

K
Kamila
Ja mam nadzieję, że zacznie się coś naprawdę zmieniać na lepsze i przedsiębiorcy nie będą musieli już przenosić swoich firm do UK w celu optymalizacji podatkowej. Póki co, istnieje ogromna przepaść pomiędzy realiami biznesowymi w Polsce a np. w Anglii. Na blogu Pawła Kurnika można poczytać trochę o optymalizacji podatkowej i angielskim systemie podatkowym, żyjemy w jakiejś innej rzeczywistości względem Europy zach...
ś
świecka tradycja
A ja tam nie zazdroszczę ministrom, posekretarzom stanu, posłom, senatorom, prezesom spółek państwowych. Chociaż po 20 tysięcy na karpia wigilijnego im się należy. Co mają siedzieć w wigilię przy pustym talerzu? No i jakieś drobniaki na tacę gdy sie pójdzie na pasterkę też trzeba mieć - a nie jak jakiś komunistyczny dziad kłaść na tacę guzik. To byłoby nie po chrześcijańsku. 
d
dobrobyt po polsku
Przed nami sezon podwyżek wynagrodzeń.............. oraz emerytur i rent.

Byleby emerytom i rencistom nie poprzewracało się w głowach i nie wykupili przed świętami biedronek i żabek.
Dodaj ogłoszenie