Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedawnienie długu

Milena Kochanowska
Bieg przedawnienia długu może też zostać przerwany – na przykład przez sprawę sądową lub wszczęcie mediacji
Bieg przedawnienia długu może też zostać przerwany – na przykład przez sprawę sądową lub wszczęcie mediacji 123 RF
Jeżeli nasze roszczenie wobec dłużnika przedawni się, prawo nie pomoże już odzyskać od niego należnych nam pieniędzy. To trzeba wiedzieć!

Przedawnienie długu
1 Nie wszystkie roszczenia przedawnieniu ulegają. Głównie te cywilnopraw-ne o charakterze majątkowym. Przedawnić mogą się więc roszczenia mające swe źródło w umowach: sprzedaży, o roboty budowlane, najmu, pożyczki, ubezpieczenia lub w zobowiązaniach powstałych z czynów niedozwolonych, w wyniku których ktoś został poszkodowany (na przykład zakażenie w szpitalu wirusowym zapaleniem wątroby, czyli tzw. żółtaczką). Również te wynikające z jednostronnych oświadczeń woli (przyrzeczenia publiczne, konkursy konsumenckie itp.).

Przedawnienie długu
2 Nie przedawniają się roszczenia majątkowe, takie jak na przykład te o zniesienie współwłasności albo chroniące prawo własności oraz niemajątkowe wynikające z praw osobistych – o naruszanie dobrego imienia i inne. Z powodu przedawnienia nie można więc dochodzić odszkodowania z tytułu zniesławienia przez kogoś, ale bez względu na upływ czasu można żądać przeprosin, bo takie roszczenie jest roszczeniem niemajątkowym.

Przedawnienie długu
3 Przedawnienie powoduje, że dłużnik może wykręcić się od spłacenia kwoty długu, a także odsetek za zwłokę. O przedawnione roszczenie nie ma już wówczas sensu walczyć w sądzie. Nie możemy też już żądać wyegzekwowania długu, mimo że zobowiązanie istnieje nadal.

Przedawnienie długu
4 Dłużnik musi powiadomić sąd. Uwzględnienie przez sąd terminu przedawnienia roszczenia następuje jednak dopiero wtedy, gdy dłużnik go o tym powiadomi. Dopiero ten fakt obliguje sąd do oddalenia żądania wierzyciela. Jeśli zalegający ze spłatą o tym zapomni, sąd z urzędu nie uwzględni tego, że dług się przedawnił. Gapiostwo dłużnika może więc spowodować, że sąd pomimo przedawnienia wyda wyrok zasądzający, a wierzyciel będzie mógł egzekwować swoje należności po uprawomocnieniu się orzeczenia i uzyskaniu klauzuli wykonalności.

Przedawnienie długu
5 UWAGA! Dłużnik, który spłaci dług pomimo przedawnienia – bez względu na to, czy zrobił to świadomie, czy nie – nie może już domagać się zwrotu pieniędzy.

Przedawnienie długu
6 Jakie okresy przedawnienia? Kodeks cywilny przewiduje dwa ogólne terminy przedawnienia: 10-letni i 3-letni. Przepisy szczególne przewidują jednak i krótsze: 2-letni, roczny, a nawet półroczny.
Przedawnienie długu
7 Początek biegu przedawnienia. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli więc 10 października br. nastąpiła sprzedaż towaru i wystawiono fakturę z 10-dniowym terminem płatności przypadającym na 20 bm., termin wykonania świadczenia przypadnie na 21 października. Jeśli termin nie jest oznaczony, liczy się go od wezwania dłużnika przez wierzyciela do spłaty należności.

Przedawnienie długu
8 Ponowny bieg przedawnienia. Bieg przedawnienia może też zostać przerwany – na przykład przez sprawę sądową lub wszczęcie mediacji. Po każdej przerwie jego czas biegnie od nowa. Jeżeli więc wierzyciel wszczął przeciw nam proces, to na nowo bieg przedawnienia rozpocznie się dopiero po jego zakończeniu.

Przedawnienie długu
9 Nawet do końca życia. Wśród niektórych dłużników panuje mylne przeświadczenie, że jeśli uda się im uniknąć wyegzekwowania roszczenia przez 10 lat od uprawomocnienia się wyroku, to roszczenie się przedawnia, ale taki pogląd jest fałszywy. Jeśli komornik wszczął postępowanie egzekucyjne, nie umorzył go i nadal je prowadzi, to dłużnik, przeciwko któremu raz wszczęto postępowanie, może być ścigany nawet do końcażycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski