Przedsiębiorcy pożyczają pieniądze, bo muszą

Maciej Badowski AIP
Cztery z dziesięciu firm z sektora MŚP korzystających z zewnętrznego finansowania przeznacza te środki na drobne i doraźne wydatki związane z codzienną działalnością firmy.
Cztery z dziesięciu firm z sektora MŚP korzystających z zewnętrznego finansowania przeznacza te środki na drobne i doraźne wydatki związane z codzienną działalnością firmy. Dariusz Bloch
Firmy, które w bieżącej działalności wspierają się zewnętrznym finansowaniem najczęściej robią to z dwóch głównych powodów - w branży, w której działają stosuje się długie terminy płatności oraz dlatego, że ich kontrahenci płacą po terminie.

Z raportu „Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce” przygotowanego na zlecenie NFG SA wynika, że najczęstsze powody korzystania z zewnętrznego finansowania bieżącej działalności to kontrahenci płacący po terminie płatności (38 proc.), długie terminy zapłaty w branży, w której działa dana firma (37,3 proc.), uwarunkowania branżowe, jak na przykład konieczność czekania na zwrot VAT (18 proc.), czy losowe wydarzenia prowadzące do kłopotów z płynnością (11,3 proc.).

Sedno problemu pokazują dwie pierwsze odpowiedzi. Warto podkreślić, że co piąta badana firma korzystająca z zewnętrznego finansowania zaznaczyła zarówno pierwszą, jak i drugą. To oznacza, że ich kontrahenci najpierw żądają długich terminów płatności, a później często i tak płacą po ustalonym terminie. W takiej sytuacji wiele mikro, małych i średnich firm musi pożyczać pieniądze, aby przetrwać na rynku - wyjaśnia Dariusz Szkaradek, dyrektor zarządzający NFG SA.

Występowanie takiego zjawiska często deklarują firmy zajmujące się budownictwem. Warto jednak podkreślić, że dotyka ono zarówno przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, jak i usługowe.

- Duża liczba powiązań i relacji między firmami w budowlance sprawia, że jest to sektor gospodarki szczególnie narażony na występowanie zatorów płatniczych. Wykonawca nie dostaje pieniędzy od inwestora, więc nie płaci podwykonawcom, ci nie regulują swoich zobowiązań w hurtowni, a w efekcie pieniędzy nie dostaje też producent - takie sytuacje to niestety codzienność na tym rynku - uważa Mirosław Sędłak, prezes Rzetelnej Firmy.

MŚP pożycza z konieczności

Dwa kolejne powody korzystania z zewnętrznego finansowania również są wymuszone. Firmy należące do sektora MŚP pożyczają bowiem także z powodu innych uwarunkowań branżowych, czy nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń, które negatywnie wpływają na ich płynność. Podsumowując, mikro, małe i średnie firmy najczęściej pożyczają z konieczności.

Dopiero na piątym miejscu w tym zestawieniu znalazła się odpowiedź, z której wynika, że firmy z zewnętrznego finansowania korzystają nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że jest to część przyjętej przez nie strategii działania. Taką odpowiedź zaznaczyła jednak zaledwie co dziesiąta firma posiłkująca się zewnętrznymi środkami. Aż 70 procent wszystkich ankietowanych bieżącą działalność finansuje jedynie własnymi środkami, a ponad 66 procent w ten sposób finansuje również inwestycje.

- To duża różnica w stosunku do największych firm, które regularnie i z pełną świadomością korzystają z zewnętrznych środków. Mniejsze firmy, zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu osób, mogłyby rozwijać się szybciej, a przede wszystkim również bardziej stabilnie, gdyby chętniej naśladowały zachowania rynkowych liderów - dodaje ekspert.

Na ZUS mają, na kontrahentów nie

Cztery z dziesięciu firm z sektora MŚP korzystających z zewnętrznego finansowania przeznacza te środki na drobne i doraźne wydatki związane z codzienną działalnością firmy. Ponad 30 procent badanych pożycza, żeby zapłacić swoim kontrahentom. 12 procent deklaruje natomiast, że nie ma reguły, a cele są zależne od aktualnych potrzeb. Kolejne odpowiedzi to zakup towaru, czy surowca (6,7 proc.), zapłata podatków (2,7 proc.), zapłata wynagrodzeń (1,3 proc.), czy ZUS-u (0,7 proc.). Co pięćdziesiąta firma nie wydaje tych pieniędzy, a odkłada je na wszelki wypadek.

- To może sugerować, że firmy mają przygotowane środki na zapłatę podatku, ZUS-u, czy wynagrodzeń. Często pożyczają natomiast pieniądze, żeby uregulować swoje zobowiązania wobec kontrahentów lub na inne bieżące potrzeby firmy. W takich sytuacjach świetnym rozwiązaniem mogącym wypełnić lukę w finansach może być faktoring, czyli uwolnienie pieniędzy z niezapłaconych jeszcze faktur. Choć jego popularność rośnie, to wiele mniejszych firm wciąż nie zdaje sobie sprawy, że jest to rozwiązanie dostępne również dla nich - twierdzi Szkaradek.

Będą zmiany w prawie dotyczącym cmentarzy i pochówków

Wideo

Materiał oryginalny: Przedsiębiorcy pożyczają pieniądze, bo muszą - Strefa Biznesu

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz

My zainwestowalismy w Inteligent Technologies i muszę przyznać, że narazie tylko zarabiamy. 

p
pitr8989
Co do IT to się zgadzam. Rok temu podpisaliśmy umowę na telewizje i internet. Internet śmiga jak szalony ;) Myślę, że się opłaca. 

 

W dniu 12.02.2019 o 08:56, Martyna54798 napisał:

Najlpeszym dostawcą internetu na rynku moim zdaniem jest Inteligent Technologies :)Warto odwiedzić ich stronę

 

M
Martyna54798

Najlpeszym dostawcą internetu na rynku moim zdaniem jest Inteligent Technologies :)

Warto odwiedzić ich stronę

z
zadowolony

Zgadzam się w 100%. Współpraca z tą firmą pozwoliła mi na zmaksymalizowanie zysków. Z ITSA warto współpracować. 

D
Dario

Nie ma sie co dziwić, tak już wygląda rynek, najważniejsze wg mnie jest współpracowanie z ludźmi, którzy pomagają nam w odnoszeniu sukcesów, a to właśnie gwarantują profesjonaliści z ITSA

L
Larka

Inwestowanie i wprowadzanie innowacji w firmie wymaga odpowiedniego budżetu, ale jest to konieczne by się rozwijać. Doskonałym wspólnikiem do rozwoju technologicznego w firmie są profesjonaliści z Intelligent Technologies. Oferują wiele usług związanych z komunikacją jak i obsługą typu helpdesk, co nie ukrywam znacznie usprawnia pracę. 

 

L
Lara

Inwestowanie i wprowadzanie innowacji w firmie wymaga odpowiedniego budżetu, ale jest to konieczne by się rozwijać. Doskonałym wspólnikiem do rozwoju technologicznego w firmie są profesjonaliści z Intelligent Technologies. Oferują wiele usług związanych z komunikacją jak i obsługą typu helpdesk, co nie ukrywam znacznie usprawnia pracę. 

L
Lara

Inwestowanie i wprowadzanie innowacji w firmie wymaga odpowiedniego budżetu, ale jest to konieczne by się rozwijać. Doskonałym wspólnikiem do rozwoju technologicznego w firmie są profesjonaliści z Intelligent Technologies. Oferują wiele usług związanych z komunikacją jak i obsługą typu helpdesk, co nie ukrywam znacznie usprawnia pracę. 

M
Mati
Jeżeli chodzi o terminy to właśnie w terminie wywiązują się ze swoich zobowiązań z lodz.przeglady-budowlane24.pl,zlecenie można złożyć przez formularz kontaktowy online, wygodnie, jasno i rzeczowo.
d
dedek
Duża konkurencja to akurat dobrze, bo stawki dla klientów są lepsze. Osobiście korzystałem, a w sumie to wciąż korzystam z NFG.
d
danio
No faktoring dobra rzecz, tylko weź tu człowieku znajdź dobrą firmę, jak tyle tego się na rynku porobiło.
m
miko
A dajcie spokój, nie dość, że terminy są długie, to jeszcze się wszyscy spóźniają z płaceniem. Tak na prawdę, gdyby nie faktoring, to w mojej firmie kilka razy byłoby bardzo gorąco.
A
Andrzej
Wszyscy pożyczają, inwestorom się zwróci a my szaraczki do końca swych dni na kredycie. ale nie na wszystkim oszczędzanie popłaca, końcowy efekt mieszkania czy działalności polecić lepiej fachowcom, polecam www.lodz.przeglady-budowlane24.pl, a póżniej również przeglądy okresowe.
J
Jan
W tym przypadku rynek działa znacznie szybciej niż państwo, oferowane są jakieś faktoringi, weryfikacje kontrahentów itp.
Dodaj ogłoszenie