18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiamy projekt pomnika zamordowanych w lasach pod Gądkami [ZDJĘCIA]

Krzysztof M. Kaźmierczak
Przy kamieniu na pomnik od lewej: rzeźbiarz Roman Kosmala, zastępca nadleśniczego Włodzimierz Wrzeszcz i pilot rezerwy Bronisław Stróżyński.
Przy kamieniu na pomnik od lewej: rzeźbiarz Roman Kosmala, zastępca nadleśniczego Włodzimierz Wrzeszcz i pilot rezerwy Bronisław Stróżyński. Fot. Krzysztof M. Kaźmierczak
Pomysł uczczenia zamordowanych w okresie stalinowskim w rejonie Gądek w ciągu zaledwie tygodnia wszedł w fazę realizacji. Wybrano już lokalizację pomnika, a poznański rzeźbiarz Roman Kosmala narysował wstępny projekt monumentu. Przedstawiamy go jako pierwsi.

W lasach między Gądkami a Kórnikiem w latach 1945-1952 zastrzelono w potajemnych egzekucjach kilkadziesiąt osób związanych z podziemiem niepodległościowym.

Leśnicy zamierzają utworzyć miejsce pamięci w pobliżu drogi z Gądek do Dziećmierowa. Położone jest ono blisko jednego z miejsc mordów wskazanych przez ks. Hieronima Lewandowskiego, który był świadkiem części egzekucji. Co ciekawe, podczas wojny w tym rejonie była ukryta w lesie fabryka niemieckich myśliwców Focke-Wulf.

– To miejsce uczęszczane przez okolicznych mieszkańców i turystów. Jest też łatwo dostępne dla przyjezdnych, gdyż położone jest kilka minut jazdy od trasy katowickiej– wylicza zalety lokalizacji pomnika Włodzimierz Wrzeszcz, zastępca nadleśniczego w Babkach.

CZYTAJ: WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA WYKONAWCY EGZEKUCJI POD GĄDKAMI

Tydzień po pierwszym spotkaniu organizacyjnym w sprawie budowy monumentu leśnicy pokazali miejsce jego lokalizacji rzeźbiarzowi zaproszonemu do przygotowania projektu miejsca pamięci. Wspólnie oglądali też wielki granitowy głaz narzutowy przekazany przez byłego dowódcę jednostki lotniczej na Krzesinach.

– Ten kamień przeszkadzał mi na łące. Kiedy w końcu zdecydowałem się go wykopać okazało się, że z ziemi wystaje zaledwie jego czubek – wspomina Bronisław Stróżyński.

– Głaz jest idealny, a lokalizacja pomnika pozwoli godnie uczcić ofiary tamtych zbrodni – stwierdził Roman Kosmala.

Leśnikom przypadł go gustu narysowany na gorąco przez artystę wstępny projekt pomnika. W najbliższym czasie rzeźbiarz przygotuje jego wizualizację.

Sfinansowania monumentu podjął się biznesmen Adam Smorawiński, a w jego postawienie, oprócz Lasów Państwowych, zaangażowana jest gmina Kórnika oraz jednostka wojskowa z Krzesin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski