Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedstawiciele partii Szymona Hołowni: "Szczepienia to nie jest sprawa polityczna, to jest sprawa narodowa"

Alicja Durka
Alicja Durka
Hanna Gill-Piątek i Michał Kobosko apelowali o przyspieszenie procesu szczepień.
Hanna Gill-Piątek i Michał Kobosko apelowali o przyspieszenie procesu szczepień. Adam Jankowski
We wtorek przed punktem szczepień na MTP odbyła się konferencja partii Szymona Hołowni, czyli ruchu Polska 2050. Uczestniczyli w niej wiceprezes stowarzyszenia Michał Kobosko oraz posłanka Hanna Gill-Piątek. Apelowali do rządu o zintensyfikowanie działań i przyjęcie rekomendacji przygotowanych przez ekspertów.

27 grudnia w Polsce zaczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Obecnie zarówno w całym kraju, jak i na MTP szczepiona jest tylko tzw. grupa 0, do której zaliczają się medycy, pracownicy szpitali i studenci uczelni medycznych.

Powszechna rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Kiedy się rozpocznie?

Powszechna rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 60. roku życia miałaby rozpocząć się już w najbliższy piątek. Jak się jednak okazuje, granica wieku została podwyższona i w najbliższych dniach zarejestrować się mogą głównie osoby powyżej 80. roku życia. Pozostali chętni będą szczepieni w kolejnych etapach.

- Zdecydowaliśmy się na podział seniorów, bo Rada Medyczna zwróciła uwagę, że osoby powyżej 80. roku życia powinny mieć pewien przywilej wyboru najszybszych terminów, bo te osoby są najbardziej narażone.

- mówił szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Konferencja prasowa ruchu Polska 2050

od 16 lat

Rejestracja seniorów po 70. roku życia rozpocznie się 22 stycznia. Osoby mające ponad 60 lat, funkcjonariusze służb mundurowych, nauczyciele i inne osoby z grupy pierwszej rozpoczną rejestrację najwcześniej w drugiej połowie marca.

Mamy więcej chętnych niż szczepionek i bardziej zwracamy uwagę na tempo szczepienia, które faktycznie powinno być szybsze. Natomiast, żebyśmy nabyli tzw. odporność stadną, żebyśmy byli bezpieczni dzięki szczepionkom, potrzebujemy, by zaszczepiło się około 70 proc z nas.

- tłumaczyła Hanna Gill-Piątek.

Tempo szczepień w Polsce jest zdecydowanie zbyt wolne i to niepokojąco wolne. W tym tempie wdrożenie programu szczepień potrwa co najmniej 2 lata, co byłoby oczywiście niezgodne z tym, czego wszyscy oczekujemy. (...) Widzimy całą serię opóźnień po stronie rządu, nagłych zmian decyzji.

- mówił podczas konferencji Michał Kobosko, który poinformował również, że w ramach ruchu przygotowano serię rekomendacji dotyczących przeprowadzania szczepień.

Bardzo prosimy polski rząd, by zaczął słuchać ekspertów, zaczął przejmować się radami tych, którzy się znają i którzy chcą realnie pomoc w przeprowadzeniu tego procesu, który dotyczy nas wszystkich. To nie jest sprawa polityczna, to jest sprawa narodowa!

- dodał Kobosko.

Należy zwiększyć liczbę dostaw szczepień przeciw COVID-19, szkoleń, a także dopasować rodzaj szczepionek do poszczególnych punktów

Kobosko apelował, by zwiększyć liczbę dostaw szczepień, by te odbywały się nie tylko w poniedziałki, ale również w czwartki, co miałoby pozwolić na wykonywanie szczepień również w weekendy. Zaproponował on również, by szczepionki firmy Pfizer kierować do szpitali węzłowych, w których istnieje możliwość zapewnienia odpowiednich warunków przechowywania. Szczepienia firmy Moderna miałyby więc trafiać do POZ-ów. Poruszono również kwestię zachęcania Polaków do szczepień.

Już w sierpniu statystyki pokazywały, że zaledwie 50 proc. Polaków będzie chciało się zaszczepić. Nie 70, a 50, to znacząca różnica - mówiła posłanka - Już od jesieni pytam pana ministra Niedzielskiego, w jaki sposób on zamierza zachęcać Polaków do tego, by się szczepili. Między innymi, tym zachęceniem powinien być tzw. fundusz kompensacyjny, który miałby osobom, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne przynieść pewność, że w razie jakichkolwiek powikłań po szczepionkach te osoby mogą być bezpieczne a wiemy, że niepożądane skutki pojawiają się bardzo rzadko, więc skarb państwa na pewno by nie stracił.

- dodała Hanna Gill-Piątek.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski