Przedszkolacy do dentysty

  Przedszkolacy do dentysty

  Marek Weiss

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Przedszkolacy do dentysty
  Miasto postanowiło objąć szczególnym nadzorem uzębienie pięciolatków. Konsultacje z udziałem specjalistów obejmą także rodziców i nauczycieli.
  Przedszkolacy do dentysty
  Rozpoczął się ostrowski program polityki zdrowotnej „Żeby piękny uśmiech mieć trzeba tylko chcieć”, obejmujący profilaktykę stomatologiczną wśród dzieci pięcioletnich. Łącznie obejmie on blisko tysiąc osób.

  Na początek lekarze stomatolodzy z przychodni Familia Medica spotkali się z nauczycielami ostrowskich przedszkoli, przekazując informacje na temat prawidłowych zasad higieny jamy ustnej oraz wpływu pożywienia na zdrowie i kondycję uzębienia. Równolegle przeszkoleni zostaną rodzice ostrowskich pięciolatków.

  Trzecim, najważniejszym etapem będzie wizyta dzieci w gabinetach stomatologicznych, gdzie wykonany zostanie przegląd połączony z usunięciem osadów na płytce nazębnej oraz lakierowaniem, czyli pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego fluor. Przy tej okazji szczególną uwagę lekarze zwrócą na wady zgryzu i zmiany próchnicowe.

  Programem objęta zostanie grupa około 730 dzieci oraz ponad 200 nauczycieli przedszkolnych, rodziców lub opiekunów prawnych dzieci.

  - To oni są pierwszymi nauczycielami prawidłowej techniki mycia zębów. Odgrywają więc istotną rolę w przekazywaniu dzieciom prawidłowych nawyków. Racjonalne odżywianie nie musi oznaczać ciągłego odmawiania sobie słodkich przekąsek. Należy przestrzegać tylko kilku zasad dietetycznych i pamiętać o dbaniu o higienę jamy ustnej - powiedziała Małgorzata Pawlik, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Ostrowie.

  - Cieszę się, że zorganizowano takie szkolenie. Dowiedziałam się bardzo wielu ciekawych informacji na temat profilaktyki próchnicy oraz zasad prawidłowej techniki mycia zębów. Sama jestem matką pięciolatki i wiem, jak trudno jest namówić dziecko na wizytę u stomatologa. Mam nadzieję, że teraz mi się to uda - powiedziała jedna z nauczycielek uczestniczących w spotkaniu Agnieszka Kurzaj.

  Cykl szkoleń dla rodziców i nauczycieli potrwa do końca czerwca br. Natomiast wizyty przedszkolaków u dentysty przewidziano na okres powakacyjny.

  - Zdajemy sobie sprawę, że dla wielu dzieci będzie to pierwsza w życiu wizyta w gabinecie stomatologicznym, bo w społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że zębów mlecznych się nie leczy. Jest to błędny pogląd, ponieważ próchnica z zębów mlecznych bardzo łatwo rozprzestrzenia się na zęby stałe. Chcemy to uświadamiać rodzicom. Będziemy też starać się, aby te wizyty u stomatologa przebiegły dla dzieci w przyjemnej atmosferze, aby nie utrwalać w nich lęku przed dentystą - mówi Barbara Rokicka-Łapuć, lekarz stomatolog.


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Zdjęcia

  Kryminalna Wielkopolska

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce