Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności

Milena Kochanowska
Waldemar Wylegalski
Wojciech Słociński, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania odpowiada na pytania Czytelników dotyczące pozyskania prawa własności nieruchomości

Kto może starać się o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności?
- Mogą starać się o to wszyscy ci, którzy od 13 października 2005 roku są użytkownikami wieczystymi nieruchomości, przeznaczonych do mieszkania lub do garażowania pojazdów, albo gruntów rolnych.

Jestem członkiem wspólnoty mieszkaniowej. Czy mogę starać się o prawo własności gruntu związanego z moim lokalem?

- Może pan wystąpić z takim wnioskiem do wydziału lub referatu wyznaczonego w pana gminie do rozpatrywania tych spraw. Pod warunkiem jednak, że wspólnota mieszkaniowa powstała przed 13 października 2005 roku i że taki wnioskami wystąpią również pozostali jej członkowie. Doradzam wyznaczenie zarządcy, który będzie w urzędzie reprezentował interes wszystkich współwłaścicieli.

Mam zamiar kupić mieszkanie od dewelopera. Czy będę mógł skorzystać z możliwości przekształcenia prawa do gruntu?
- Powinien pan sprawdzić kto był właścicielem nieruchomości przed 13 października 2005 roku i jakie było jej przeznaczenie. Jeśli jej właścicielem była osoba prawna, nie będzie pan mógł skorzystać z Ustawy o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Gdzie mogę sprawdzić, kto był właścicielem gruntu, na którym pobudowano nasze domy?
- Najlepiej osobiście udać się do sądu, do wydziału ksiąg wieczystych i zapoznać się z historią własności danej nieruchomości.

Dwa lata temu kupiłam segment od dewelopera. Teraz okazało się, że nie mogę zostać właścicielką gruntu, na którym on stoi, bo deweloper kupił jedynie użytkowanie wieczyste po zlikwidowanym przedsiębiorstwie. Co mogę zrobić?
- Może pani wystąpić do właściciela gruntu, najprawdopodobniej jest nim gmina lub Skarb Państwa, z wnioskiem o wykup.Trzeba jednak liczyć się z tym, że właściciel może odmówić, a jeśli się zgodzi, to cena nie będzie niższa niż wycena rzeczoznawcy.

Gmina, właściciel gruntu, na którym pobudowano nasze domy, nie zgadza się nam go odsprzedać. Gdzie możemy się odwołać?
- Nie ma takiej możliwości. Gminie przysługuje kodeksowe prawo własności do gruntu, więc decyduje sama o jego wykorzystaniu. Tak samo jak każdy właściciel, a więc również osoba fizyczna.

Słyszałem, że gmina Poznań oferuje korzystne bonifikaty przy przekształceniu? Do kiedy będzie można z nich skorzystać?
- Bonifikaty ustalone przez Radę Miasta Poznania uchwalono do odwołania. Wynoszą one od 10 do 80 procent różnicy między wartością prawa własności, a prawa użytkowania wieczystego. Bonifikata ta uzależniona jest także od liczby lat korzystania z prawa użytkowania wieczystego. Im ta liczba wyższa, tym korzystniej. Ten, kto użytkuje nieruchomość przez 50 lat skorzysta z maksymalnej bonifikaty.

Jestem emerytem i chce przekształcić prawo użytkowania wieczystego gruntu pod swoim garażem we własność. Na jakich warunkach mogę to zrobić?
- Do 8 sierpnia 2001 może pan skorzystać z obowiązującej w całym kraju 90-procentowej bonifikaty. Mają do niej prawo osoby, których miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekraczał w drugim półroczu 2010 roku, kwoty 2917, 14 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski