Przełom w budowie biblioteki giganta

  Przełom w budowie biblioteki giganta

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W przyszłym miesiącu prawdopodobnie zostanie wydane pozwolenie na długo oczekiwaną rozbudowę Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Dziś o godzinie 18 w głównym gmachu książnicy przy placu Wolności zostanie zaprezentowany projekt rozbudowy placówki.
  O rozbudowie Biblioteki Raczyńskich mówi się od lat. Miasto kupiło grunt, który umożliwi tę inwestycję. Wciąż trwają starania o pozyskanie pieniędzy niezbędnych do rozbudowy. Jeśli nie uda się ich zdobyć, inwestycja znów zostanie odłożona w czasie, a cenne zbiory książnicy zagrożone.

  Obecnie placówka funkcjonuje w dwóch XIX-wiecznych budynkach - przy pl. Wolności i ul. Św. Marcin. Ciasnota powoduje, że ponad 40 tys.
  książek trzeba było umieścić w wynajmowanych pomieszczeniach. To powoduje utrudnienia w dostępnie do zbiorów. Przede wszystkim jednak jest groźna dla książek. Skarby kultury narodowej przechowywane są w magazynach, znajdujących się we wspomnianych budynkach. Nie ma tutaj odpowiednich warunków, by zapewnić im wystarczające bezpieczeństwo (brak odpowiedniej klimatyzacji i ochrony). Nie ma też możliwości zainstalowania niezbędnej liczby komputerów. A przecież placówka dysponuje nowoczesnym systemem informatycznym. Jedynym rozwiązaniem jest rozbudowa obiektu przy pl. Wolności.

  Za przeznaczeniem na ten cel pieniędzy lobbował "Polska Głos Wielkopolski". Pod naszym apelem w tej sprawie podpisali się poznańscy parlamentarzyści, radni, klienci placówki.

  Obecnie trwa opracowanie projektu wykonawczego oraz wyposażenia wnętrz i ich aranżacji. Powierzchnia przyszłego budynku ma wynosić ponad 11 tysięcy metrów kwadratowych.
  - Mamy projekt architektoniczny, grunt pod nowy gmach i warunki zabudowy - wylicza Wojciech Spaleniak, dyrektor Biblioteki Raczyńskich.

  Brakuje 50 proc. pieniędzy koniecznych do rozbudowy. Potrzeba ich ponad 106 milionów zł. Miasto zapewniło własny wkład w wysokości ponad 53 mln, czyli połowę kosztów przedsięwzięcia. Pozostałą część zamierza sfinansować z funduszy europejskich. Wspólnie z firmą Doradztwo Gospodarcze DGA przygotowano wniosek o dofinansowanie z programu operacyjnego UE "Infrastruktura i środowisko". Niestety nie został on zakwalifikowany do projektów kluczowych. Weźmie udział w konkursie projektów z dziedziny kultury. I należy mieć nadzieję, że tym razem uda się poznaniakom zdobyć pieniądze. Wtedy rozbudowa mogłaby się rozpocząć w przyszłym roku. Jej zakończenie planowane jest na 2011 rok.

  Projekt architektoniczny jest już gotowy. Został on wyłoniony w drodze konkursu w 2003 roku. Opracowała go warszawska pracownia JEMS Architekci.

  Przypomnijmy, że w 2005 r. miasto odkupiło od Telekomunikacji Polskiej (za ponad 6 mln zł) grunt pod rozbudowę placówki. Biblioteka otrzymała warunki budowy oraz techniczne, dotyczące przyłączenia wszystkich niezbędnych mediów. Zawarto umowę na przyłączenie obiektu do miejskiej sieci. Uzyskano wymagane zgody i pozytywne opinie Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo