Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przełomowe odkrycie archeologów w Poznaniu, na Ostrowie Tumskim. Odkryli wały obronne z 968 roku, które są dużo większe niż przypuszczano

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.Przejdź do następnego zdjęcia ----->
Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.Przejdź do następnego zdjęcia ----->materiały prasowe
Poznańskie wały obronne były potężniejsze niż dotychczas sądzono, gród zaś miał dużo bardziej złożoną budowę, znacznie bardziej przypominającą późniejsze miasta. Pierwsze fragmenty wałów pochodzą z 968 roku. To wnioski z odkryć archeologicznych dokonanych przy ulicy Zagórze na Ostrowiu Tumskim, na terenie budowy Tumsky Residence.

Wały z czasów Mieszka I odkryte przy ul. Zagórze miały grubość 40 metrów, a wysokość nawet 12. Dotychczas sądzono, że tego typu fortyfikacje nie osiągały grubości większej niż 20-25 metrów. Odkryty fragment wału jest największym pochodzącym z tego okresu w Polsce. Zastosowanie nowoczesnych metod znakowania wieku drewna pozwoliło określić dokładnie, z którego roku pochodzą fragmenty wałów. Najstarsze dębowe, wypełnione ziemią i kamieniami konstrukcje powstały w 968 roku. Kolejne fragmenty powstawały w 980, 986 i około 1000 roku.

Czytaj też: Przełomowy wyrok w sprawie zwierząt. Właściciel hodowli w Pyszącej straci cenne drapieżniki. Sąd uznał, że posiadał je nielegalnie

Odkrycia dokonano na terenie rozpoczętej w 2019 roku, przez dewelopera Dom Eko, budowy Tumsky Residence. Zanim budowa ruszyła, inwestor złożył wniosek o prowadzenie badań archeologicznych, który zaakceptował miejski konserwator zabytków. Ale do odkrycia nie doszłoby, gdyby nie współpraca między deweloperem a konserwatorem.

- Prace budowlane były planowane do głębokości 4 m, natomiast najciekawsze warstwy zalegały dwa metry niżej - wyjaśniał Bogdan Walkiewicz z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, kustosz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. - Bardzo istotne było, żeby zagłębić się poniżej poziomu potrzebnego do realizacji projektu mieszkaniowego. Uzyskaliśmy kompromis, który pozwolił na wykonanie wykopu sondażowego do końca, co pozwoliło uchwycić nienaruszone konstrukcje drewniane. Mimo że inwestor nie miał takiego obowiązku pozwolił osiągnąć cele naukowe, do jakich dążyliśmy.

Prace prowadzono w 2019 i bieżącym roku na obszarze 1451 mkw. Od obecnego poziomu gruntu wkopano się na 7 metrów. Z tego głębokość warstw historycznych to 5,25 metra.

- Najnowsze badania wykopaliskowe przy ulicy Zagórze mają dla nas ogromne znaczenie - podkreśla prof. Kóčka-Krenz, dyrektor Instutu Archeologii UAM. - To istotne uzupełnienie wiedzy o rozmiarach grodu poznańskiego, jego militarnej sile i potędze. Gród ten to olbrzymie przedsięwzięcie.

Wbrew temu co dotychczas sądzono składał się on nie z jednego, a z trzech ufortyfikowanych i połączonych ze sobą okręgów. Tym samym znacznie bardziej niż inne tego typu budowle przypominał późniejsze miasta.

Wykopaliska prowadził sześcioosobowy zespół archeologów.
- Zastosowaliśmy najnowocześniejszą metodę badawczą, czyli fotogrametrię, która pozwala na dokumentowanie bardzo szczegółowo wszystkich odkrytych przedmiotów archeologicznych, tak jak i warstw kulturowych, które zastaliśmy- wyjaśnia Jakub Affelski z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej Szpila.

Aby określić wiek znalezisk zastosowano analizy dendrochronologiczne pozwalające określić wiek odkrytych drewnianych fragmentów. Dzięki nim otrzymano szczegółowe daty związane z procesem budowy wczesnośredniowiecznego grodu

Zobacz zdjęcia:

Archeolodzy dokonali przełomowego odkrycia na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.Przejdź do następnego zdjęcia ----->

Przełomowe odkrycie archeologów w Poznaniu, na Ostrowie Tums...

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski