Nasza Loteria

Przemysław Poznań trzeci rok z rzędu zdobył awans. Siłą klubu z Rataj jest młodzież i zaangażowanie rodziców

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Przemysław Poznań to klub, w którym entuzjazm łączy się z młodzieńczą fantazją i lojalnością wobec drużyny oraz kolegów
Przemysław Poznań to klub, w którym entuzjazm łączy się z młodzieńczą fantazją i lojalnością wobec drużyny oraz kolegów Fot. Archiwum Przemysława Poznań
Przemysław Poznań w latach 70. minionego wieku jak równy z równym rywalizował z Lechem Poznań czy z Lechią Gdańsk. Po reaktywacji w 2004 roku w ostatnich sezonach klub z Rataj przeżywa drugą młodość. Potwierdzeniem tej tezy są sukcesy młodzieżowych drużyn i trzeci z rzędu awans seniorów.

Kilka tygodni temu, po zakończeniu rozgrywek przez Wielkopolski ZPN, podopieczni Przemysława Kaźmierczaka zakotwiczyli w piątej lidze. Średnia wieku w drużynie, która prawie nie zmieniła się od trzech sezonów, nie przekracza 21 lat.

– W czym tkwi tajemnica naszego sukcesu? Mamy w klubie rodzinną atmosferę i chłopaków, którzy rozumieją się na boisku i poza nim. Mogliby wydawać pieniądze na wyjazdy po Wielkopolsce i tułać się po niższych ligach, a oni wolą regularnie grać i trenować w Poznaniu. Inna sprawa, że niemal wszyscy pochodzą z Rataj, więc łatwiej też o taką dzielnicową integrację ­– tłumaczył Tomasz Kapturzak, prezes beniaminka piątej ligi.

Zobacz też: Zobacz też: Kto może być objawieniem końcówki sezonu w Lechu?

Młodzieżowy Klub Sportowy Przemysław oprócz seniorów prowadzi 13 grup młodzieżowych w tym trzy grupy juniorskie oraz po dwie grupy trampkarzy, młodzików, orlików, żaków i skrzatów. W Dumie Rataj trenuje na co dzień ponad 250 zawodników. Tym samym klub powstały w 1952 roku w ostatnich latach stał się trzecią siłą w piłce młodzieżowej w Poznaniu, po Lechu i Warcie.

– Podstawowa zasada obowiązująca w klubie to uznanie za priorytetowe szkolenia młodzieży. Ona jest dla nas najważniejsza, bo będzie stanowić o sile klubu w przyszłości. Przemysław wyrósł z pracy z młodzieżą. Poza tym Zarząd to rodzice i pasjonaci. Wszystko robione jest społecznie dla własnych dzieci. Każda drużyna ma kierownika-rodzica, który zajmuje się organizacją spotkań i innymi sprawami. Z kolei trenerzy to także pasjonaci, bo nie stać nas na płacenie tak samo jak w profesjonalnych klubach. Ich zarobki są symboliczne, ale to nie znaczy, że swoją pracę wykonują na pół gwizdka, wręcz przeciwnie są niezwykle zaangażowani i zarząd pracuje nad tym, by ich pensja z czasem była adekwatna do kompetencji i wysiłku, jaki wkładają w treningi – dodał Kapturzak.

Za swoją mocną stroną uważa on pomysłowość i kreowanie nowych rozwiązań.

– Wprowadziliśmy aplikację mobilną dla rodziców, i uprościliśmy badania okresowe dla zawodników, przeprowadzając ja na terenie klubu lub pobliskiego domu kultury. Ponadto nawiązaliśmy współpracę ze sklepem Futbolsport.pl, dzięki czemu nie czekamy tygodniami na zamówiony sprzęt i nie dziwimy się, że dotarły tylko spodenki albo tylko koszulki i to jeszcze w innym niż wskazany wzorze – ­ przekonywał prezes Przemysława, który powstał 68 lat temu pod nazwą KS Stal FMŻ (był to wówczas klub zakładowy, działający przy Fabryce Maszyn Żniwnych w Poznaniu).

Najbardziej marzy on o solidnym sponsorze i własnym boisku (większość ligowych meczów Duma Rataj rozgrywa na boisku MOS przy ul. Gdańskiej i przy Cytadeli), bo to na os. Polan jest na razie nie najlepszą bazą treningową, a klub mając 40 drużyn i 40 jednostek treningowych powinien dysponować sztuczną nawierzchnią (koszt jej budowy to 1,3 mln zł).

­– Poznań cierpi na deficyt tego typu boisk. W naszej dzielnicy brakuje obiektu ze sztuczną trawą. Serce mi więc krwawi, kiedy uświadamiam sobie, że połowę klubowego budżetu musimy przeznaczać na wynajem boisk – przyznał sternik Dumy Rataj, która jest wspierana z dotacji UM Poznania.
Sukcesami w Przemysławie mogą pochwalić się nie tylko seniorzy. 75 zawodników w trzech drużynach juniorskich występuje w ligach wojewódzkich. Poznański klub rozważa również wystawienie drugiej drużyny seniorskiej. Posiada też 10 zespołów w grupach młodzieżowych. W ostatnich trzech latach miał nawet cztery wicemistrzostwa Wielkopolski (junior starszy i młodszy).

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski