Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepadną unijne pieniądze?

Piotr Talaga
W tym roku nastąpiło znaczące spowolnienie kontraktowania funduszy strukturalnych. Według ekspertów Business Centre Club, by wykorzystać przysługujące nam pieniądze unijne, co miesiąc powinniśmy podpisywać umowy na sumę 5 mld zł i podobną kwotę co miesiąc wydawać. Wielkopolska należy do czołówki regionów pod względem wykorzystania pieniędzy z UE.

BCC przedstawiło piąty już raport stanu wykorzystania funduszy europejskich. Wnioski przedstawione przez dr Jerzego Kwiecińskiego, współautora opracowania,są dalekie od optymistycznych informacji przekazywanych przez rząd.

Z raportu wynika, że po widocznym przyspieszeniu kontraktowania programów unijnych w 2010 roku, ten rok przyniósł znaczące spowolnienie tego procesu. Pojawiła się realna obawa, że Polska nie wykorzysta wszystkich przysługujących jej pieniędzy na lata 2007-2013.

- Samolot z funduszami europejskimi nie osiągnął jeszcze maksymalnego pułapu, ani nie nabrał właściwej prędkości. W tej sytuacji "samolot może nie dolecieć do celu" - twierdzi Jerzy Kwieciński. - Musimy wydawać pieniądze dwa razy szybciej. Nie możemy przespać właściwego momentu, bo będziemy mieć problemy z pełnym wykorzystaniem funduszy unijnych - przestrzega były podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Według wyliczeń BCC powinniśmy podpisywać umowy na sumę ok. 5 mld zł miesięcznie i w takim samym tempie je wydawać. Z tym może być problem, ponieważ dostępna pula pieniędzy dla przedsiębiorców jest już bardzo mała. Budżet państwa i samorządy mają natomiast coraz większe problemy z wygospodarowaniem pieniędzy na wkład własny w planowane przedsięwzięcia.

- Odzywa również problem efektywnego zagospodarowania pieniędzy z Unii Europejskiej, ponieważ sytuacja budżetu nie będzie w najbliższych latach dobra - wskazuje Marek Goliszewski, prezes BCC. - W tym kontekście, abyśmy mieli środki potrzebne na wkład własny, konieczna jest reforma finansów publicznych.

Kłopoty z tzw. wkładem własnym wynikają m.in. z faktu osłabienia złotego względem euro, co powoduje, że do wykorzystania przynależnej puli pieniędzy trzeba wydatkować większe kwoty.

Według BCC najwolniej realizowane są projekty związane z gospodarką wodno-kanalizacyjną oraz budową sieci szerokopasmowego Internetu). Poprawiła się natomiast absorpcja pieniędzy unijnych w transporcie, z którym dotychczas były największe problemy. Na koniec lipca kontraktacja wynosiła aż 84 proc.,a wydatkowanie ponad 30 proc.

Raport BCC wskazuje także na inne bariery, w tym na konieczność uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji.

Eksperci BCC oceniali także wykorzystanie pieniędzy unijnych w ramach programów regionalnych. Na tle kraju Wielkopolska wypada nieźle.

Według stanu na koniec sierpnia poziom kontraktacji w naszym województwie wyniósł 90,1 proc., co dawało nam trzecie miejsce w kraju (za opolskim i pomorskim). Pod względem wydatkowania także znaleźliśmy się w czołówce - na czwartym miejscu - za województwami: opolskim, lubuskim i świętokrzyskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski