Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy o imprezach i usługach turystycznych. Jak reklamować wycieczkę? Turysto, musisz to wiedzieć!

Milena Kochanowska
Nowe uregulowania będą miały zastosowanie do umów zawartych od 1 lipca 2018. Umowy zawarte wcześniej podlegają dotychczasowym zasadom.
Nowe uregulowania będą miały zastosowanie do umów zawartych od 1 lipca 2018. Umowy zawarte wcześniej podlegają dotychczasowym zasadom. 123 RF
Jeśli jesteśmy niezadowoleni z wyjazdu zagranicznego z biurem turystycznym, możemy złożyć reklamację. Jak i kiedy to zrobić? W jakim terminie i komu składamy reklamację, by była skuteczna?

Już na etapie zawierania umowy, organizator musi udzielić podróżnemu jasnych i zrozumiałych informacji dotyczących przyszłej umowy.

– Turysta musi być poinformowany o wszelkich dodatkowych kosztach lub opłatach. Gdy tego obowiązku organizator nie wypełni, to tych dodatkowych kosztów podróżny nie musi ponosić – wyjaśnia Marek Radwański, powiatowy rzecznik konsumentów.

Kiedy cena imprezy może się zmienić?

Co bardzo istotne, cena ustalona w umowie może zostać zmieniona wyłącznie w przypadku: zmiany ceny przewozów pasażerskich wynikających z kosztów paliwa lub źródeł zasilania; wysokości podatków lub opłat turystycznych, opłat lotniskowych, portowych; kursów walut mających znaczenie dla imprezy turystycznej. Cena imprezy nie może jednak zostać podwyższona na 20 dni przed datą jej rozpoczęcia.

POLECAMY

Przybliżony czas wyjazdu i powrotu

Zmianą na niekorzyść podróżujących jest możliwość wpisania do umowy jedynie przybliżonego czasu wyjazdu i powrotu, a nie dokładnego, jak do tej pory. W praktyce może to oznaczać, że zawierając umowę będziemy mieć tylko informację o dacie dziennej wyjazdu i powrotu.

O zastrzeżeniach jak najszybciej zawiadommy organizatora

Jeżeli umowa jest wykonywana niewłaściwie i mamy zastrzeżenia co do hotelu czy podróży, musimy o tym niezwłocznie zawiadomić organizatora imprezy turystycznej już w trakcie jej trwania. Nie możemy z tym poczekać do powrotu do Polski.

Czytaj też: Zadbajmy o to, żeby wakacje były bezpieczne!

– W takim zawiadomieniu najlepiej jest opisać wszelkie uchybienia, dołączyć zdjęcia i zażądać usunięcia uchybień, podając konkretny termin – radzi Marek Radwański. – Pismo można przekazać rezydentowi, zachowując kopię dla siebie. Z ostrożności warto jednak również wysłać je do organizatora imprezy i do pośrednika od którego kupiliśmy wycieczkę.

Jeżeli biuro nie usunie uchybień w rozsądnym terminie przez nas wyznaczonym, możemy zrobić to sami i wystąpić o zwrot poniesionych wydatków. Warto wówczas zachować wszystkie rachunki i inne dowody poniesienia dodatkowych kosztów.

Czytaj też: Jak zaplanować podróż z dzieckiem?

Reklamacja u organizatora wycieczki

Mamy też prawo po powrocie z imprezy do złożenia reklamacji u organizatora wyjazdu. Nie ma na to konkretnego terminu, ale im szybciej – tym lepiej. Niestety, organizator nie ma terminu na odpowiedź.

W reklamacji należy opisać stwierdzone niedociągnięcia oraz przedstawić swoje żądania: obniżenie ceny imprezy, odszkodowanie np. za dodatkowe, spowodowane niewykonaniem umowy wydatki oraz zadośćuczynienie za krzywdę, czyli za zmarnowany urlop. Te żądania dobrze jest podać kwotowo, żeby nie było wątpliwości jakiej sumy się żąda. Wysokość odszkodowania może być w umowie ograniczona do wysokości trzykrotności całkowitej ceny imprezy turystycznej. Do tej pory była to dwukrotność tej ceny, tak więc jest to zmiana na lepsze.

Czytaj też: Reklamacja wyjazdu turystycznego. To trzeba wiedzieć!

Nie dotyczy to jednak szkody na osobie (np. kosztów leczenia itp.) lub szkody spowodowanej umyślnie lub w wyniku niedbalstwa przez organizatora i jego podwykonawców.

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie nie należy się nam, jeżeli organizator udowodni, że winę ponosimy my, osoba trzecia nie związana z wykonywaniem usług lub szkoda spowodowana jest nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami. Wyliczając odszkodowanie można posiłkować się tzw. Tabelą frankfurcką.

UWAGA! Obowiązuje trzyletni termin przedawnienia roszczenia.

Te uregulowania mają zastosowanie do umów zawartych po 1 lipca 2018. Umowy zawarte wcześniej podlegają wcześniejszym zasadom.

POLECAMY:

Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?

Ile zarabiają prostytutki w Wielkopolsce?

Najgorsze mieszkania do wynajęcia

Kobiety poszukiwane za niepłacenie alimentów

Wszystko o Lechu Poznań [NEWSY, TRANSFERY]

Quizy gwarowe, które pokochaliście [SPRAWDŹ SIĘ]

***
Na wakacje planujemy wydać mniej niż przed rokiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski