Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy spadkowe 2015: dziedziczenie długów

Milena Kochanowska
Formularze spisu inwentarza możemy wziąć z sądu rejonowego, okręgowego lub z pobrać z ich stron internetowych
Formularze spisu inwentarza możemy wziąć z sądu rejonowego, okręgowego lub z pobrać z ich stron internetowych Paweł Relikowski
Od niedzieli, 18 października br. obowiązują korzystniejsze dla spadkobierców przepisy zmieniające dotychczasowe prawo spadkowe. Koniecznie sprawdź jakie!

Przepisy spadkowe 2015: dziedziczenie długów
1 Wcześniej obowiązujące przepisy Kodeksu cywilnego przewidywały dwa sposoby przyjęcia spadku: wprost albo z dobrodziejstwem inwentarza. W pierwszym przypadku spadkobierca przyjmował cały spadek, wraz z ewentualnymi długami spadkodawcy i odpowiadał za nie całym swoim majątkiem. Druga opcja to ograniczenie odpowiedzialności za możliwe zobowiązania tylko do wysokości wartości aktywów spadku.

Przepisy spadkowe 2015: dziedziczenie długów
2 Całkowita odpowiedzialność za długi. Żeby którąś z tych dwóch możliwości wybrać albo też spadek odrzucić w całości, należało w ciągu 6 miesięcy od chwili pozyskania informacji o spadku złożyć w sądzie lub przed notariuszem stosowne oświadczenie. Niezłożenie go w tym terminie było jednoznaczne z przyjęciem spadku wprost, czyli z możliwością dziedziczenia ewentualnych długów spadkowych.

Przepisy spadkowe 2015: dziedziczenie długów
3 Ograniczona odpowiedzialność za długi. Po zmianach nadal mamy 6 miesięcy na złożenie oświadczenia, ale w razie niezłożenia go w tym terminie przyjmujemy spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli nasza odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe jest ograniczona tylko do wartości otrzymanego majątku. Nowe przepisy chronią więc nas przed ponoszeniem pełnej odpowiedzialności za długi spadkowe, o których nie wiedzieliśmy.

Przepisy spadkowe 2015: dziedziczenie długów
4 Spis inwentarza możemy zrobić sami. W przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, jedynym dokumentem, z którego wynika granica górnej odpowiedzialności za długi spadkowe, jest spis inwentarza. Przed zmianą spis sporządzał komornik na podstawie postanowienia sądu, pobierając opłatę sięgającą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (na przykład, gdy w masę spadkową wchodziła nieruchomość). UWAGA! Dla spadków otwartych po 18 października tego roku – spadkobierca, zapisobierca windykacyjny i wykonawca testamentu wykaz inwentarza mogą sporządzić samodzielnie na formularzu dostępnym w sądach rejonowych, sądach okręgowych i ich wydziałach zamiejscowych oraz na stronach internetowych tych sądów, albo u notariusza, który przygotuje protokół w formie aktu notarialnego.

Przepisy spadkowe 2015: dziedziczenie długów
5 Sami też określamy wartość przedmiotów spadku i wysokość długów. W wykazie inwentarza spadkobierca, zapisobierca windykacyjny i wykonawca testamentu wymienią przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisu windykacyjnego, ich wartości według stanu i ceny z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z momentu otwarcia spadku. Przy sporządzaniu wykazu inwentarza nie musimy powoływać biegłego, sami określamy wartość przedmiotów i wysokość długów.

Przepisy spadkowe 2015: dziedziczenie długów
6 Z pomocą notariusza. Jeżeli wybierzemy formę wykazu inwentarza w postaci protokołu notarialnego, notariusz prześle go do sądu, który na swojej stronie internetowej umieści ogłoszenie o złożeniu takiego wykazu. Za sporządzenie wykazu inwentarza notariusz pobierze wynagrodzenie w wysokości 200 zł plus 23 proc. podatku VAT.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski