Przerwana passa Enei AZS Politechniki w ekstraklasie koszykarek. Derby dla MUKS, a dla Poznania dwa medale w Młodzieżowym Pucharze Polski

Aelsia Sutton z Enei AZS Politechniki w walce z Weroniką Gajdą z BC Polkowice, wychowanką poznańskich akademiczek BC Polkowice
Koszykarskim wydarzeniem weekendu był mecz Enei AZS Politechniki w Polkowicach, wygrany przez mistrzynie Polski z BC i turniej o Młodzieżowy Puchar Polski , rozgrywany na „Chwiałce” w Poznaniu.

Akademiczki pojechały do Polkowic opromienione passą czterech zwycięstw z rzędu i awansem na czwarte miejsce w tabeli EBLK.
Po pierwszej kwarcie zapachniało sensacją, bo drużyna gości prowadziła 24:13. Potem jednak pomarańczowe ostro wzięły się do roboty i w drugiej kwarcie rzuciły aż 34 „oczka”. Obrona Enei AZS przypominała szwajcarski ser i efekt był taki, że na przerwę miejscowe schodziły już z przewagą trzech punktów.

Po zmianie stron poznanianki ambitnie walczyły o odzyskanie inicjatywy, ale z każdą minutą dawała o sobie znać podkoszowa dominacja BC, w którym pierwsze skrzypce grała pochodząca z Zimbabwe Stephanie Mavunga. Dzielnie przeciwstawiały się jej Maya Dodson, Aleksandra Żukowska i Agnieszka Skobel, ale nieco słabiej niż w dwóch poprzednich meczach zagrała Estonka Mailis Pokk, która nie mogła się wstrzelić z rzutami zza linii 6,75 m. Trzy trójki natomiast zaliczyła Skobel, a dwie Żukowska. Jak zwykle dobrze z roli prowadzącej grę wywiązała się Alesia Sutton, ale przeciwko BC goście potrzebowali jeszcze większych armat.

Teraz w EBlK nastąpi przerwa na mecze reprezentacji, do której powołana została Agnieszka Skobel. Akademiczki wrócą do rywalizacji o ligowe punkty dopiero 18 lutego (godz. 18), ale za to szlagierowym spotkaniem na własnym parkiecie z brązowym medalistą MP, czyli zespołem Arki Gdynia, który w minionej kolejce niespodziewanie przegrał u siebie ze Ślęzą Wrocław.

W stolicy Wielkopolski kibice basketu tym razem żyli turniejem Młodzieżowego Pucharu Polski, w którym występowały dwie poznańskie drużyny, a więc gospodarz – MUKS i Szkoła Gortata Enea AZS.

Obie drużyny zmierzyły się ze sobą w sobotnim półfinale. Po wyrównanym meczu górą były podopieczne Maciej Brodzińskiego. MUKS w meczu o złoto nie sprostał jednak drużynie z Gdańska. Z kolei akademiczki po dramatycznym spotkaniu pokonały Trójkę Żyrardów i zdobyły brąz. Do piątki turnieju wybrano Igę Woźną (Enea AZS) i Aleksandrę Burzyńską (MUKS).

EBLK: BC Polkowice – Enea AZS Politechnika Poznań 95:79 (13:24, 34:20, 26:21, 22:14)
Najwięcej dla BC: Mavunga 17, Gajda 15, Friskovec 15.
Enea AZS: Dodson 18, Sutton 15, Popović 13, Skobel 11, Żukowska 7, Pokk 6, Piechowiak 5, Rogozińska 4, Jarecka 0.
Inne wyniki: Arka Gdynia – Ślęza Wrocław 58:78, Energa Toruń – MKS Pruszków 82:59.
Inne wyniki I ligi mężczyzn: Żak Koszalin – SKSStarogard Gdański 84:59, AZS AGH Kraków – Polonia Bytom 79:76 (po dogrywce), Politechnika Opolska – Kotwica Kołobrzeg 85:69, GKS Tychy – Decka Pelplin 81:48, PGE Turów Zgorzelec – Miasto Szkła Krosno 62:86.
Młodzieżowy Puchar Polski koszykarek w Poznaniu :
finał: Szkoła Gortata Politechnika Gdańsk – MUKS Poznań 78:58 (15:13, 16:20, 24:18, 23:7)
Najwięcej dla MUKS: Burzyńska 20, Batura 15, Piotrowska 10.
mecz o 3. miejsce: Trójka Żyrardów – Enea AZS Szkoła Gortata Poznań 64:66 (17:17, 26:12, 12:19, 9:18)
Najwięcej dla Enei AZS: Haegenbarth 18, Rakowska 17, Dżochowska 11.
Półfinały: Politechnika Gdańsk – Trójka 73:55 i Enea AZS – MUKS 60:67 (najwięcej dla Enei AZS: Haegenbarth 19, Piasecka 10, Rakowska 9, dla MUKS: Burzyńska 21, Batura 18, Piotrowska 15).
Wyniki EBL: GTK Gliwice – Astoria Bydgoszcz 82:89, Śląsk Wrocław – Anwil Włocławek 82:91, Trefl Sopot – Start Lublin 74:69, Spójnia Stargard – Legia Warszawa 97:80, King Szczecin – Sokół Łańcut 75:73.