Przerwane panowanie hokeistów Grunwaldu Poznań

MAC, LUMAR
Grunwald Poznań w czerwonych koszulkach
Grunwald Poznań w czerwonych koszulkach Filip Kowalkowski
Grunwald Poznań nie obronił tytułu halowego mistrza Polski. Nowym mistrzem został w niedzielę Pomorzanin Toruń, w decydującym meczu pokonując Grunwald 2:1 w karnych zagrywkach. Finał zakończył się remisem 4:4. Tym samym nieoczekiwanie przerwany został trwający od 2010 roku okres panowania poznańskich wojskowych, którzy na 17. złoty medal w rozgrywanych od 1961 roku halowych mistrzostwach Polski będą musieli poczekać przynajmniej rok.

Turniej finałowy rozgrywany był w Bydgoszczy. W grupie I najlepszy okazał się Grunwald wyprzedzając UKH Start 1954 Gniezno oraz AZS AWF Poznań. Grunwald awansował do niedzielnego ścisłego finału zgodnie z oczekiwaniami, ale nie przyszło to wcale podopiecznym trenera Jerzego Wybieralskiego łatwo. Zwłaszcza AZS AWF Poznań postawił wojskowym wysoko poprzeczkę przegrywając tylko 2:3 (0:0). Łatwiej poszło w meczu z gnieźnianami, wygranym przez obrońców tytułu 5:0 (2:0). Prawo rywalizacji o brąz zapewnił sobie UKH Start 1954 Gniezno, po remisie 1:1 pokonując AZS AWF 2:0 w karnych zagrywkach.

Z grupy II do ścisłego finału awansował Pomorzanin, który nadspodziewanie łatwo pokonał LKS Gąsawa 4: 0 (2:0) oraz po zaciętym spotkaniu AZS Politechnika Poznańska 4:3 (2:1). Drużyna Politechniki również 3:4 przegrała w LKS Gąsawa, więc prawo gry o brąz zapewnił sobie zespół z Pałuk.

W niedzielnym finale poznaniacy prowadzili już 2:0, a mogli jeszcze wyżej. Po przerwie Grunwald wygrywał jeszcze 3:2, potem przegrywał 3:4 i choć sześć minut przed końcem poznaniacy doprowadzili do remisu, w karnych zagrywkach okazali się mniej skuteczni. Po brąz sięgnęli hokeiści Startu Gniezno po zwycięstwie z LKS Gąsawa 6:1. Piąte i szóste miejsce ex aequo dla AZS AWF i AZS Politechnika Poznańska.

„Złotą Laskę”, nagrodę PZHT i redakcji „Sportu” dla najskuteczniejszego strzelca HMP otrzymał zawodnik Grunwaldu Artur Mikuła, który podczas turnieju finałowego ( liczyły się tylko gole zdobyte w Bydgoszczy) strzeli osiem bramek.