Przestrzegają przed szatanem w poznańskich szkołach

Karolina Koziolek
Macieja Banaszaka (z prawej), posła Ruchu Palikota, plakaty zaskoczyły.  - Nie powinny wisieć w szkołach - mówi
Macieja Banaszaka (z prawej), posła Ruchu Palikota, plakaty zaskoczyły. - Nie powinny wisieć w szkołach - mówi Fot. Paweł Miecznik
W poznańskich szkołach pojawiły się plakaty pod hasłem "Niebezpieczne znaki". Przedstawiono tam 19 znaków, między innymi motyla, pacyfkę, żuka skarabeusza, drzewko szczęścia, ale też pentagram, głowę kozy, swastykę, czy krzyż satanistyczny. Plakaty rozwieszają w szkołach katecheci. Kuratorium uważa, że afisze nie powinny się tam znaleźć.

Na plakatach pod symbolami znajdują się ich krótkie opisy. Przy drzewku szczęścia: ''talizman, przekaźnik magicznych i demonicznych mocy.'

- Najpierw byłem zbulwersowany, a potem chciało mi się śmiać. Wywieszanie w szkołach tych plakatów jest bezprawne, szkoła nie jest tylko dla katolików - uważa Maciej Banaszak, poseł Ruchu Palikota, do którego z prośbą o interwencję zgłosił się uczeń Zespołu Szkół Łączności.

Plakaty i ulotki z żółtym znakiem "Katoliku uważaj!" rozpowszechniają w szkołach katecheci. Także m. in. w gimnazjum "Łejery". Niektórzy uczniowie są oburzeni. Jak ten, który napisał z prośbą o interwencję do ugrupowania Palikota. 'Takie plakaty widnieją w prawie każdym kościele oraz nawet w mojej szkole. Gdy to zobaczyłem szczena mi opadła" - pisze uczeń technikum łączności. ''To manipulacja i wpływanie na nieświadomych ludzi" - dodaje.

Inaczej sprawę widzi dyrektor szkoły Jerzy Małecki. - Jeśli uczniowi nie podobały się te materiały, mógł zabrać głos na szkolnej konferencji na ten temat - mówi Małecki. - Uważam, że trzeba być tolerancyjnym wobec religijnych przekonań innych. Dyrektor dodaje, że jest to podjęcie trudnego tematu, a szkoła przed trudnymi tematami nie chce uciekać.

Tymczasem Irena Pyszyńska-Królak, zastępca dyrektora Wydziału Kształcenia, Wychowania i Opieki Kuratorium Oświaty uważa, że podobne ulotki nie powinny wisieć, ani być rozdawane w szkołach. - Od dyskusji na ten temat jest lekcja religii - mówi.

Ks. Robert Korbik, katecheta z Zespołu Szkół Łączności odpowiada natomiast: - To wygląda na zwykłe czepianie się. W szkole były osoby, które wyśmiewały plakat, ale było też sporo takich, które bardzo zainteresował i przychodziły do mnie porozmawiać.

Dodaje, że sformułowanie "niebezpieczne znaki" jest być może na wyrost, a ulotka ma głownie charakter informacyjny.

Z ks. Eugeniuszem Guździołem, egzorcystą diecezji poznańskiej rozmawia Karolina Koziolek

U wielu ludzi "tablica niebezpiecznych znaków" budzi uśmiech. Widział ją Ksiądz?
ks. Eugeniusz Guździoł: - Tak, oczywiście znam. Rzeczywiście pewne popularne znaki są tak przedstawione jako niebezpieczne. Z całą pewnością nie chodzi o to aby tworzyć postawy lękowe u ludzi. Kościół ma jednak obowiązek uświadamiać swoim wiernym, że pewne znaki mają ukryte znaczenie.

Ale motyl? Jakie może mieć ukryte znaczenie?!
ks. Eugeniusz Guździoł: - Nie chodzi o jakiegokolwiek motyla, ale bardzo konkretny znak symbolizujący New Age. A jak wiadomo jest to ruch, który odrzuca Boga w jakiego wierzą katolicy. Katolik nie powinien więc takiego znaku nosić.

No tak, ale nadal nie ma w tym nic "niebezpiecznego".
ks. Eugeniusz Guździoł: - Wszystko zależy jak na to spojrzeć. Być może rzeczywiście na ulotce niektóre sformułowania są niezręczne. Osobiście podchodzę do tego ze spokojem. Niedawno moja siostrzenica kupiła sobie pierścień atlantów, który jest tam przedstawiany jako niebezpieczny. Nie chodzi o to aby od razu odprawiać egzorcyzmy, ale uświadomić znaczenie pewnych symboli.

Mam wrażenie, że ulotka robi to w sposób, który bardzo łatwo obśmiać.
ks. Eugeniusz Guździoł: - Nie zaprzeczam. Faktem jest jednak, że trafiają do mnie ludzie, którzy zaczynali od noszenia symboli ze wspomnianej ulotki. Chociażby wczoraj była dziewczyna, która zaczęła od feng shui, a teraz boi się spać sama, bo jest dręczona.

Rozmawiała Karolina Koziolek

Wideo

Komentarze 42

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mnmn

ruch palikota to nie jest ruch tolerancyjny prześladuje chrześcijan

v
vfr

Wybiórczo , durnie....ale lemingi...tak mają!!!. Kłamstwo, manipulacja to ich...guru!!!. Totalitaryzm jedynie słuszny to....drugie imię!.

f
fr

Niemcy wymordowali tysiące księży i zakonnic w swoich obozach koncentracyjnych. Narodowy socjalizm niemiecki walczył z kościołem, mordował duchownych i polską inteligencję. Zamiast głupio i wybiórczo pisać ...czytaj lemingu i ucz się.

t
tgy

Ludobójstwo w wykonaniu totalitaryzmów brunatnego i czerwonego, głoszących państwa bez Boga....nie ma równych w historii ludzkości. Lewacy byli protoplastami tych idei. Lemingi walczą z nauczaniem historii w szkołach.... efekty widoczne. Głupota poraża....Głupi Polak to....Polak leming i...oto chodzi!!!.

h
huj

PLATFORMA OBYWATELSKA I DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ – „cuda”.-2007r.

POLSKA ZASŁUGUJE NA CUD GOSPODARCZY

1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty
3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku .... Mamy Afganistan i tzw. Weimarczyków.
8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce
9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet .
10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

h
hyu

Należy ostrzegać młodych przed ... naiwnym przyjmowaniem lewackiej propagandy i zakłamania , szczucia medialnego. Wróżby, znaki, zakłamane książki atakujące chrześcijaństwo....Lewacy boją się ...islamu. Boją się siły....Mówi wam to coś....???

j
juy

Biedna ofiaro lewackiej ciemnoty, czytaj ze zrozumieniem i myśl samodzielnie. Nie oglądaj lewackich filmów fantazy...bo będziesz jeszcze głupszy!!!. Czytaj i ucz się lemingu!!!!

f
filozof

Miłośnicy turystyki górskiej nie uważają, że posiedli Ostateczną Tajemnicę i nie starają się narzucić innym swojego systemu wartości moralnych oraz nie żerują na podatkach, które płacą inni, np. wyznawcy turystyki wodnej.

a
alvaropereira

Nawet jeśli ktoś jest ateistą, ale chce się uważać za osobę tolerancyjną musi szanować poglądy innych, w tym katolików, a nie wymagać jedynie, żeby jego własne poglądy były szanowane. Albo się jest tolerancyjnym dla wszystkich albo wcale. Zarzucanie kościołowi katolickiemu brak tolerancji przy jednoczesnym braku poszanowania dla wartości za jakimi stoi to nic innego jak zwykła hipokryzja.

N
Niewierny Tomasz

A jakby utopili, potem spalili i prochy rozsypali? To by sie tzreba było nakombinować nad symbolem... Albo, że nie znali wtedy wynalazku pana Gilota... teraz w kościałach stałyby gustowne gilotynki.

S
Snajper

żeby dzieci w szkołach uczyć czytania ze zrozumieniem. Skoro na plakacie jest "Katoliku uważaj" to po co czyta to nie-katolik i na dodatek się oburza? :-) Jeśli w gablocie będzie wisiało ogłoszenie "Uwaga miłośnicy turystyki górskiej" to ktoś kto gór nie lubi raczej to zignoruje, prawda? Jakaś straszna katofobia panuje w społeczeństwie. Jakaś paranoja zaczyna się robić, czy ten plakat kogoś obraża, czy jak? Zapewne ten yntelygentny inaczej uczeń, który zgłosił zastrzeżenia, gdyby zobaczył w szkole na plakacie gołą laskę to by był zadowolony. A tutaj "Katoliku uważaj" i wielka histeria. A ten poseł od Palikota jakiś pomylony - czy to, że szkoła nie jest tylko dla katolików (co jest oczywiście prawdą) oznacza, że nie mogą w niej wisieć katolickie plakaty? Zabrońmy w takim razie okazywania jakichkolwiek poglądów czy wyznania i ubierzmy się wszyscy w szare dresy :-) Najgłośniej krzyczą ci co się najbardziej "tolerancji" domagają - śmiech na sali.

j
jaras

:-)

t
teolog świecki

Wyznam wam tę WIELKĄ TAJEMNICĘ... Wiecie, że to po prostu coś w rodzaju rzymskiej szubienicy? Czy komuś o zdrowych zmysłach przyszłoby do głowy czcić miejsce kaźni - szubienicę? A czy jakby Rzymianie Jezusa utopili, to symbolem chrześcijaństwa byłoby akwarium?

t
tay

Kidy na pełny etat zostanie przyjęty egzorcysta do Sejmu . Działajcie od podstaw panowie szamani !

Z
Zgred

Tu mam ciotkę, tam mam wuja, znajomości mam od ch... :)

Dodaj ogłoszenie