Przy Opolskiej w Poznaniu znikają baraki, a rosną mieszkania komunalne. Będzie ich ponad tysiąc. Zobacz zdjęcia z budowy

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Od wyburzenia pierwszych baraków przy ul. Opolskiej minęło już kilka lat. Zamiast nich w tym miejscu pojawią się nowe bloki, a w nich mieszkania komunalne. ZKZL klucze do lokali powstałych w tym miejscu zamierza wręczyć w 2022 roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Od wyburzenia pierwszych baraków przy ul. Opolskiej minęło już kilka lat. Zamiast nich w tym miejscu pojawią się nowe bloki, a w nich mieszkania komunalne. ZKZL klucze do lokali powstałych w tym miejscu zamierza wręczyć w 2022 roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Od wyburzenia pierwszych baraków przy ul. Opolskiej w Poznaniu minęło już kilka lat. Zamiast nich w tym miejscu pojawią się nowe bloki, a w nich mieszkania komunalne. ZKZL Poznań klucze do lokali powstałych w tym miejscu zamierza wręczyć w 2022 roku.

O inwestycji przy ul. Opolskiej, gdzie stały poniemieckie baraki, mówi się już od wielu lat. Jeszcze w 2016 r. wykonano geodezyjny podział działek, następnie przekazano je spółce. Stworzenie koncepcji osiedla oraz zaprojektowanie całości zakończyło się w maju 2018 r.

W międzyczasie część baraków została rozebrana, a ich dotychczasowi lokatorzy przeprowadzili się do mieszkań komunalnych i socjalnych. Budowa po zachodniej stronie ul. Opolskiej miała rozpocząć się w 2019 r. ale inwestycję przesunięto na 2020 r.

– Aktualnie, w pierwszym etapie inwestycji powstaje 5 bloków, w których powstanie 287 mieszkań. Zaprojektowane zostały dwa budynki pięciokondygnacyjne, dwa budynki czterokondygnacyjne i jeden budynek trzykondygnacyjny. W każdym bloku do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych. Aż 38 lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a dodatkowe 40 lokali będą miały możliwość takiego dostosowania

– informuje Łukasz Kubiak, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Sprawdż też: Poznań: Rozbierają baraki przy Opolskiej. Powstaną tu mieszkania komunalne [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Plac budowy został przekazany wykonawcy pod koniec lutego. W ramach prac w pierwszym etapie inwestycji trzy budynki są już w dużym zaawansowaniu robót murarskich, a prace przy kolejnych dwóch blokach rozpoczęły się miesiąc temu. Oznacza to, że jest to największa tego typu inwestycja w historii ZKZL.

To jednak nie koniec inwestycji mieszkaniowych w tym rejonie, bowiem miejska spółka przy ul. Opolskiej zamierza docelowo oddać ponad tysiąc mieszkań.

Od wtorku mieszkańcy mogą zgłaszać swoje zainteresowanie lokalami w budynkach przy ul. Opolskiej. Mogą je otrzymać obecni mieszkańcy zasobu komunalnego. Pierwszeństwo do zamieszkania w tych blokach przysługuje tym, którzy nie mają zaległości czynszowych. Ze względu na pandemię koronawirusa zgłoszenia można składać poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej spółki: www.zkzl.poznan.pl/opolska.

– Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą zgłosić swoje zainteresowanie poprzez dostarczenie pisma ze wskazaniem adresu zajmowanego lokalu i swoim numerem telefonu do jednej ze skrzynek podawczych znajdujących się przed Biurem Obsługi Klienta ZKZL przy ul. Matejki 57 lub przed terenowymi Punktami Obsługi Klienta – informuje Łukasz Borowiak. Zgłoszenia można składać do końca marca 2021 r., natomiast klucze do mieszkań wręczane będą na początku 2022 r.

Czytaj także: Rewolucja w radzie miasta. Poznańscy radni odchodzą z klubów Koalicji Obywatelskiej i PiS. Mają dość wielkiej polityki

Ale inwestycja przy ul, Opolskiej nie jest jedyną, którą obecnie prowadzi ZKZL. Na ukończeniu znajduje się 55 mieszkań przy ul. Hulewiczów. Mają one zostać oddane w pierwszym kwartale 2021 r. – Bloki, w których znajdzie się 130 mieszkań budujemy także przy ul. Nadolnik . Ich oddanie powinno nastąpić w 2023 roku – mówi rzecznik miejskiej spółki.

W rankingu dzielnic Otodom sprawdziliśmy, gdzie mieszkańcy Poznania czują się najmniej bezpiecznie. Ankietowani, a było ich prawie 3300, oceniali prawdziwość zdania: "Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku". Ocena 1 oznaczała "zupełnie się nie zgadzam", a 7 - "zgadzam się w pełni". Najlepszym z ocen daleko do ideału, a im niżej w rankingu tym gorzej.Przejdź do kolejnego slajdu i sprawdź --->Dzielnice uszeregowane są od tych bardziej bezpiecznych do tych najmniej bezpiecznych.

Oto najbardziej niebezpieczne dzielnice Poznania [RANKING]

Sprawdź też:

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie