Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy Opolskiej w Poznaniu znikają baraki, a rosną mieszkania komunalne. Będzie ich ponad tysiąc. Zobacz zdjęcia z budowy

Błażej Dąbkowski
Błażej Dąbkowski
Od wyburzenia pierwszych baraków przy ul. Opolskiej minęło już kilka lat. Zamiast nich w tym miejscu pojawią się nowe bloki, a w nich mieszkania komunalne. ZKZL klucze do lokali powstałych w tym miejscu zamierza wręczyć w 2022 roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Od wyburzenia pierwszych baraków przy ul. Opolskiej minęło już kilka lat. Zamiast nich w tym miejscu pojawią się nowe bloki, a w nich mieszkania komunalne. ZKZL klucze do lokali powstałych w tym miejscu zamierza wręczyć w 2022 roku.Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Waldemar Wylegalski
Od wyburzenia pierwszych baraków przy ul. Opolskiej w Poznaniu minęło już kilka lat. Zamiast nich w tym miejscu pojawią się nowe bloki, a w nich mieszkania komunalne. ZKZL Poznań klucze do lokali powstałych w tym miejscu zamierza wręczyć w 2022 roku.

O inwestycji przy ul. Opolskiej, gdzie stały poniemieckie baraki, mówi się już od wielu lat. Jeszcze w 2016 r. wykonano geodezyjny podział działek, następnie przekazano je spółce. Stworzenie koncepcji osiedla oraz zaprojektowanie całości zakończyło się w maju 2018 r.

W międzyczasie część baraków została rozebrana, a ich dotychczasowi lokatorzy przeprowadzili się do mieszkań komunalnych i socjalnych. Budowa po zachodniej stronie ul. Opolskiej miała rozpocząć się w 2019 r. ale inwestycję przesunięto na 2020 r.

– Aktualnie, w pierwszym etapie inwestycji powstaje 5 bloków, w których powstanie 287 mieszkań. Zaprojektowane zostały dwa budynki pięciokondygnacyjne, dwa budynki czterokondygnacyjne i jeden budynek trzykondygnacyjny. W każdym bloku do dyspozycji mieszkańców zostaną oddane mieszkania jedno, dwu i trzypokojowe o metrażu od 31 do 66 metrów kwadratowych. Aż 38 lokali będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a dodatkowe 40 lokali będą miały możliwość takiego dostosowania

– informuje Łukasz Kubiak, rzecznik Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

Sprawdż też: Poznań: Rozbierają baraki przy Opolskiej. Powstaną tu mieszkania komunalne [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Plac budowy został przekazany wykonawcy pod koniec lutego. W ramach prac w pierwszym etapie inwestycji trzy budynki są już w dużym zaawansowaniu robót murarskich, a prace przy kolejnych dwóch blokach rozpoczęły się miesiąc temu. Oznacza to, że jest to największa tego typu inwestycja w historii ZKZL.

To jednak nie koniec inwestycji mieszkaniowych w tym rejonie, bowiem miejska spółka przy ul. Opolskiej zamierza docelowo oddać ponad tysiąc mieszkań.

Od wtorku mieszkańcy mogą zgłaszać swoje zainteresowanie lokalami w budynkach przy ul. Opolskiej. Mogą je otrzymać obecni mieszkańcy zasobu komunalnego. Pierwszeństwo do zamieszkania w tych blokach przysługuje tym, którzy nie mają zaległości czynszowych. Ze względu na pandemię koronawirusa zgłoszenia można składać poprzez formularz znajdujący się na stronie internetowej spółki: www.zkzl.poznan.pl/opolska.

– Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą zgłosić swoje zainteresowanie poprzez dostarczenie pisma ze wskazaniem adresu zajmowanego lokalu i swoim numerem telefonu do jednej ze skrzynek podawczych znajdujących się przed Biurem Obsługi Klienta ZKZL przy ul. Matejki 57 lub przed terenowymi Punktami Obsługi Klienta – informuje Łukasz Borowiak. Zgłoszenia można składać do końca marca 2021 r., natomiast klucze do mieszkań wręczane będą na początku 2022 r.

Czytaj także: Rewolucja w radzie miasta. Poznańscy radni odchodzą z klubów Koalicji Obywatelskiej i PiS. Mają dość wielkiej polityki

Ale inwestycja przy ul, Opolskiej nie jest jedyną, którą obecnie prowadzi ZKZL. Na ukończeniu znajduje się 55 mieszkań przy ul. Hulewiczów. Mają one zostać oddane w pierwszym kwartale 2021 r. – Bloki, w których znajdzie się 130 mieszkań budujemy także przy ul. Nadolnik . Ich oddanie powinno nastąpić w 2023 roku – mówi rzecznik miejskiej spółki.

W rankingu dzielnic Otodom sprawdziliśmy, gdzie mieszkańcy Poznania czują się najmniej bezpiecznie. Ankietowani, a było ich prawie 3300, oceniali prawdziwość zdania: "Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku". Ocena 1 oznaczała "zupełnie się nie zgadzam", a 7 - "zgadzam się w pełni". Najlepszym z ocen daleko do ideału, a im niżej w rankingu tym gorzej.Przejdź do kolejnego slajdu i sprawdź --->Dzielnice uszeregowane są od tych bardziej bezpiecznych do tych najmniej bezpiecznych.

Oto najbardziej niebezpieczne dzielnice Poznania [RANKING]

Sprawdź też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski