Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyducha i niżówki, czyli co zagraża rybom? "Najczęściej ofiarą przyduchy padają: leszcze, krąpie, płocie i szczupaki"

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Z popularnych gatunków najczęściej ofiarą przyduchy padają: leszcze, krąpie, płocie, czy szczupaki
Z popularnych gatunków najczęściej ofiarą przyduchy padają: leszcze, krąpie, płocie, czy szczupaki Adrian Wykrota
O zjawisku przyduchy i niżówki rozmawiamy z dr Bogumiłem Nowakiem, limnologiem i hydrologiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu

Kiedy i gdzie może dojść do przyduchy?
Przyducha częściej dotyczy jezior niż rzek, bo woda w ruchu jest zawsze lepiej natleniona. Do klasycznej przyduchy może dojść zimą lub latem. Zimą wówczas, gdy jezioro jest długo skute lodem – 3-4 miesiące, więc taka sytuacja nas obecnie właściwie nie dotyczy, bo nie ma takich długotrwałych i ostrych mrozów. Jeśli by były, mogłyby w ten sposób zagrozić rybom. Pod lodem musi im wystarczyć tlen, który rozpuścił się tam przed zamarznięciem powierzchni wody. Niekorzystnie wpływa również gnijąca materia organiczna, która rozkładając na dnie zbiornika dodatkowo zużywa tlen.

POLECAMY

A jakie są przyczyny przyduchy latem?
Latem dochodzi do niej przy wysokich temperaturach powietrza, gdy woda na powierzchni jest mocno nasłoneczniona i nagrzewa się. Wtedy zmniejsza się w niej zawartość tlenu. W zanieczyszczonych wodach dochodzi wówczas do zakwitów glonów, których szczątki, opadając na dno, zużywają tlen w głębszych partiach akwenów.

Czytaj też: Niski poziom wody w Warcie to kłopoty z wodą!

Które gatunki ryb są najbardziej zagrożone?
Największy deficyt tlenu jest poniżej 10 metrów głębokości, więc najbardziej zagrożone są gatunki żerujące przy dnie oraz ryby otwartych toni wodnych preferujące wody chłodne i dobrze natlenione. W wielu jeziorach często jednak w połowie lata deficyty tlenowe występują już poniżej 5 metrów – gdzie ryby chcą zejść w poszukiwaniu chłodniejszej wody. Gdy nie znajdują one tlenu, zaczynają się dusić. Z popularnych gatunków najczęściej ofiarą przyduchy padają: leszcze, krąpie, płocie, czy szczupaki.

POLECAMY

Czy niskie stany wód też zagrażają rybom?
Ryby czują, że wody w rzece jest mało i instynktownie wyszukują miejsca głębsze związane z nurtem czyli tak zwane plosa na zakolach rzeki. W poszukiwaniu głębszych miejsc spływają często także do zbiorników wodnych, przez które rzeki przepływają, lub przenoszą się do większych rzek, do których uchodzą te mniejsze. Nie są więc w zasadzie zagrożone. Jednak podczas długotrwałej niżówki, gdy dochodzi do częściowego wysychania rzeki, ryby, które wcześniej zgromadziły się w głębszych partiach koryta, mogą zostać uwięzione w izolowanych oczkach wodnych. Stają się one wówczas łatwym łupem dla drapieżników a te które unikną takiego losu, duszą się w ciepłych kałużach, wypełniających dawne dno rzeki. Gdy zjawisko to trwa dłuższy czas, na przykład kilka miesięcy, dodatkowym problem staje się roślinność, która wkracza w dawne koryto rzeki. Z tego powodu nawet gdy woda ponownie pojawi się w rzece, trudno do niej powrócić niektórym gatunkom ryb, bo nie znajdują tam już odpowiednich warunków do życia.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski