Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotuj auto do podróży

Redakcja
Stan naszego samochodu najlepiej sprawdzić w serwisie
Stan naszego samochodu najlepiej sprawdzić w serwisie
Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjnych wyjazdów. Przez cały czerwiec będziemy więc doradzać, jak spędzić ten czas miło, bezstresowo i - co najważniejsze - bezpiecznie. Wielu z nas wyruszy na wakacje samochodami, dlatego pierwszą część poświęcamy przygotowaniu auta do podróży. W roli naszego eksperta wystąpił znakomity kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc

Obecnie chyba już większość samochodów jest serwisowana, więc wszystkie przeglądy, które obejmują sprawdzenie także tych podstawowych elementów i podzespołów pojazdu, praktycznie dają nam pewność, że nasze auto jest przygotowane do podróży. Oczywiście nie wszyscy jeszcze mamy tak nowoczesne samochody i niekoniecznie jeździmy nimi do autoryzowanych warsztatów. Na pewno więc warto samemu sprawdzić swoje auto przed wyjazdem, co pozwoli uniknąć większości nieprzyjemnych niespodzianek.

Opony to bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych elementów samochodu jest ten, który bezpośrednio styka się z drogą, czyli opona. Przed wyjazdem należy też sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach, także w zapasowej. Jeżeli mamy zbyt niski bieżnik, czyli ok. 1-2 mm, to znak, że najwyższy czas wymienić ogumienie. Jeśli tego nie zrobimy, musimy mieć świadomość, że w przypadku deszczu takie opony będą o wiele gorzej pracować. Na mokrej jezdni pojawi się zjawisko tzw. aquaplaningu, czyli warstwa wody zacznie oddzielać nawierzchnię od opony, która z powodu niskiego bieżnika nie odprowadzi nadmiaru wody, co spowoduje natychmiastową utratę przyczepności, która grozi nieobliczalnymi konsekwencjami zarówno dla nas, jaki i innych użytkowników drogi.

Olej na dolewkę

Sprawdzone powinny być także wszelkiego rodzaju oleje i płyny. Zakładam, że w wielu przypadkach robią to serwisy, ale każdy powinien od czasu do czasu, a już na pewno przed dłuższa trasą, sam sprawdzić np. poziom oleju w silniku czy płynu w układzie hamulcowym. Warto zabrać ze sobą niewielkie ilości tych płynów na tzw. dolewkę, choćby po to, by nie przepłacać na stacjach benzynowych. Dobrze jest mieć ze sobą także płyn do spryskiwaczy, bo jego brak, zwłaszcza przy kiepskiej pogodzie, znacznie ogranicza pole widzenia.

Czyste powietrze

Jeżeli chodzi o wnętrze samochodu, to na pewno powinniśmy pamiętać o regularnej wymianie filtra przeciwpyłowego. W przeciwnym wypadku obieg powietrza będzie znacznie utrudniony, a szyby pokryją się parą, zwłaszcza w czasie opadów deszczu.
Sprawne hamulce

Nie zapominajmy też o hamulcach. Klocki powinny być zawsze w odpowiednim stanie, więc gdy planujemy przejechać np. kilkaset albo kilka tysięcy kilometrów, warto je sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić. Wtedy z pewnością unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, gdy dopiero charakterystyczny metaliczny chrobot zasygnalizuje nam, że klocki w naszym samochodzie właśnie się zużyły. Nowoczesne auta posiadają czujniki zużycia klocków i od momentu podania nam informacji przez komputer pokładowy z reguły możemy jeszcze na nich przejechać od 500 do 1000 km. Przy okazji wizyty w warsztacie każdorazowo warto także sprawdzić stan zawieszenia, które na naszych, nie najlepszych drogach dość szybko się zużywa.

Warto zabrać w podróż

Oprócz stanu technicznego samochodu trzeba także pomyśleć o tym, co poza walizkami i plecakami należy włożyć do bagażnika. W zależności od krajów, po których będziemy się poruszać, wymogi pod tym względem są różne. Jednak zwłaszcza w Unii Europejskiej przepisy są stopniowo ujednolicane. Na pewno musimy mieć ze sobą trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę, w której powinny znajdować się gumowe rękawice. Wyposażenie, które otrzymujemy przy zakupie nowego samochodu, z reguły jest kompletne, jednak zawsze dobrze jeszcze raz wszystko przejrzeć. Warto pamiętać, że w takich krajach jak Austria, Chorwacja, Hiszpania i Włochy obowiązkowe są kamizelki odblaskowe, a w niektórych istnieje obowiązek, aby założyli je wszyscy pasażerowie, którzy opuszczą niesprawny samochód, np. na autostradzie.

Przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić przepisy danego kraju, np. w internecie, tak aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz wysokich mandatów.

Warto mieć Podręczne narzędzia

Wybierając się w podróż, nawet po uprzednim sprawdzeniu stanu technicznego naszego samochodu, zawsze musimy się liczyć z możliwością nieprzewidzianych zdarzeń. Oczywiście w obecnych czasach możemy wezwać przez komórkę odpowiednią pomoc, jednak oczekiwanie może zająć sporo czasu, a dodatkowo uszczuplone zostaną nasze finanse. Dlatego nie może zabraknąć na wyposażeniu naszego samochodu podstawowych narzędzi.

Obecnie niewiele jest już osób lubiących samemu pogrzebać przy swoim samochodzie. Wszechobecna elektronika, zakazy jakiegokolwiek majstrowania przy silniku wprowadzone przez producenta powodują, że w razie większej awarii trzeba udać się do serwisu. Ale już wymiana koła to czynność, z którą każdy kierowca powinien bez problemów sobie poradzić. Do tego musi mieć oczywiście odpowiednie narzędzia, no, i koło zapasowe, a przynajmniej tzw. dojazdówkę. Mniej przydatne są coraz częściej stosowane zestawy naprawcze (ze względu na niewielką przestrzeń zajmowaną w bagażniku), które, niestety, nie uszczelnią np. przeciętej opony. Wtedy pozostanie nam jedynie wezwać pomoc drogową.

Pamiętaj o Ubezpieczeniu

Planując podróż, należy pamiętać o ubezpieczeniu samochodu. W większości państw europejskich respektowane jest polskie ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Ma ono zastosowanie w sytuacji, gdy posiadacz lub kierowca pojazdu wyrządza szkodę innym osobom i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa jest za to cywilnie odpowiedzialny. Odszkodowanie, które posiadacz lub kierowca pojazdu jest zobowiązany świadczyć na rzecz poszkodowanego, wypłaca zakład ubezpieczeń, z którym sprawca zawarł stosowną umowę ubezpieczenia.
W niektórych krajach Starego Kontynentu nadal obowiązuje jednak Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy będący dowodem, że jego posiadacz objęty jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej. Jest on uznawany za ważny bez dodatkowych formalności i opłat, a minimalny okres, na jaki wystawiana jest Zielona Karta, wynosi 15 dni.

Jeżeli spowodujemy kolizję lub wypadek za granicą, musimy podać poszkodowanemu wszystkie dane dotyczące polisy OC lub Zielonej Karty. Jeżeli sprawcą wypadku będzie kierowca pojazdu zarejestrowanego w kraju, w którym doszło do wypadku lub kolizji, należy spisać jego dane osobowe (imię, nazwisko i adres) oraz dane posiadanej przez niego polisy OC (numer polisy, okres jej ważności, nr rejestracyjny pojazdu, którego dotyczy, nazwa i adres zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił), a następnie zgłosić się do zakładu ubezpieczeń, który ją wystawił i który jest odpowiedzialny za likwidację szkody. Innym wyjściem jest skontaktowanie się po powrocie do kraju z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, które na podstawie danych dotyczących polisy ubezpieczenia OC sprawcy wskaże reprezentanta ds. roszczeń zagranicznego zakładu ubezpieczeń, który zajmie się likwidacją szkody i wypłatą odszkodowania.

W zależności od rodzaju pakietu assistance możemy skorzystać z holowania auta do warsztatu, pokrycia kosztów pozostawienia samochodu na parkingu strzeżonym czy wynajmu auta zastępczego.

Sprawdź Apteczkę

Ważnym elementem wyposażenia samochodu, którego nie powinno zabraknąć, jest apteczka samochodowa. Wbrew przypuszczeniom posiadanie jej w większości europejskich krajów nie jest prawnie wymagane, jednak wobec konieczności niesienia pomocy poszkodowanym w wypadku drogowym staje się niezbędne. Apteczka samochodowa nie powinna być wyposażona w żadne leki, które przez dłuższy czas nieużywania tracą swoją ważność. Dodatkowo, leżąc w samochodzie przy temperaturach od minus kilkudziesięciu do plus kilkudziesięciu stopni, mogą zajść w nich niekorzystne zmiany chemiczne. Najważniejszymi elementami wyposażenia są więc: jednorazowe rękawiczki, maseczka lub specjalna rurka do sztucznego oddychania, koc chroniący zarówno przed przegrzaniem, jak i wychłodzeniem organizmu, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe oraz nożyczki lub nóż, który może być wykorzystany do przecięcia pasów bezpieczeństwa lub elementów ubrania.

Opracowanie: Tomasz Szmandra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski