Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Przyjechali z Poznania do Buczy, żeby po prostu piec chleb". Zeleński docenił poznańskiego piekarza, który piekł chleb w Buczy

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
Mural w Równem z podobizną piekarza
Mural w Równem z podobizną piekarza Konstantin Kachanovsky/facebook.com
Poznański piekarz, który piekł chleb w Buczy, stał się bohaterem Ukrainy. Wszyscy mówią o jego inicjatywie reaktywacji piekarni. Umieszczono jego podobiznę na muralu namalowanym w Równem. O jego działalności wspomniał także sam prezydent tego kraju. Wołodymyr Zełenski pod koniec wystąpienia przed parlamentem, podziękował Polakom za pomoc i ofiarność.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński podziękował wszystkim polskim miastom, organizatorom zbiórek dla Ukrainy i pomocy humanitarnej. Wspominał także o ludziach, którzy: - przyjechali z Poznania do Buczy żeby po prostu piec chleb - mówił w swoim wystąpieniu przed parlamentem Ukrainy, z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy. Poznański piekarz, o wyróżnieniu jego działalności dowiedział się od ukraińskich znajomych.

- Na nagraniu widać, że Żeleński mówi z głowy i to nie jest napisane. Nasze symboliczne działanie miało znaczenie i gdzieś utkwiło w głowie, bo podobno zostałem bohaterem Ukrainy, przez przypadek trochę. Wszyscy mówią o tej inicjatywie. Jest nawet mural w Równem, z moją twarzą - stwierdza Jacek Polewski, właściciel poznańskiej piekarni “Czarny chleb“, który pod koniec kwietnia pomagał w reaktywacji piekarni w Buczy.

Czytaj także: Poznański piekarz piekł chleb w ukraińskiej Buczy. "Zostali tylko ci, którzy się nie bali"

Poznański piekarz piekł chleb w Buczy

Dostarczyli oni na miejsce pomoc humanitarną w postaci pół tony mąki, form i papieru do pieczenia czy kuwet oraz części niezbędnych do ponownego uruchomienia pieca. Jednak to nie koniec działalności charytatywnej wspierającej lokalne piekarnie. - Zgłaszają się do mnie cały czas ludzie, którzy chcą pomóc Ukrainie i ufają, że ja to zrobię dobrze. Postanowiłem właśnie założyć Fundację Polewski – deklaruje.

Planuje także, w tej bardziej sformalizowanej formule, kolejny wyjazd do Ukrainy. Pomoże wtedy piekarni zlokalizowanej 40 kilometrów od Kijowa. Odwiedzi także piekarnię w Buczy, gdzie powstanie drugi piec. - Udało mi się zdobyć pieniądze i pomóc im to sfinansować. Prawdopodobnie będziemy kupować także samochód dostawczy. Celem jest wspieranie małego biznesu, pracy u podstaw w duchu Wielkopolski, żeby te organizacje, te małe firmy funkcjonowały, bo one dają sens życia i pozwalają przywrócić normalność.

od 16 lat
Pod placem im. Adama Mickiewicza, znajduje się schron przeciwlotniczy z czasów II Wojny Światowej. Do tej pory zwiedzanie schronu było jednorazowym wydarzeniem, ale organizatorzy z Poznańskiej Grupy Eksploracyjnej nie wykluczają możliwości ponownego zwiedzania bunkra.Szczelina przeciwlotnicza ma blisko 200 metrów długości korytarzy. Na co dzień wejście jest niedostępne, ponieważ wchodzi się do niego poprzez pomieszczenie techniczne, odpowiadające m.in. za oświetlenie placu Trzech Krzyży.Zobacz zdjęcia z wnętrza schronu --->

Zobacz, jak wygląda tajemniczy schron z drugiej wojny świato...

Ulica Wjazdowa (dzisiaj Św. Marcin) - 1935 rok

Poznań w latach 30. XX wieku. Tak wyglądał przed wojną! Uwie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski