Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przystanki wiedeńskie w Poznaniu: Na Wildzie nie chcą przystanku przy rynku [ZDJĘCIA]

Beata Kapusta
Przystanek wiedeński przy ul. Gwarnej w Poznaniu
Przystanek wiedeński przy ul. Gwarnej w Poznaniu Paweł Miecznik
W piątek o północy kończy się internetowe głosowanie na zaproponowane przez Zarząd Transportu Miejskiego lokalizacje, w których mogłyby powstać przystanki wiedeńskie.

Proponowane miejsca to: plac Wiosny Ludów (na ul. Strzeleckiej w kierunku Podgórnej), ul. Łąkowa (na ul. Strzeleckiej w kierunku Podgórnej), Rynek Wildecki (na ul. Wierzbięcice w kierunku Matyi), Rynek Wildecki (na ul. Wierzbięcice w kierunku Dębca) oraz Kórnicka (na ul. Kórnickiej w kierunku centrum, w formie „antyzatoki”).

Zobacz też: Na Gwarnej otwarto przystanek wiedeński. Kosztował 312 tys. zł [ZDJĘCIA]

Największe kontrowersje wywołuje pomysł stworzenia tego typu przystanku na Wildzie. Swój sprzeciw zgłaszają przede wszystkim działacze społeczni. – Nie mówimy „nie” przystankowi wiedeńskiemu w ogóle. Uważamy po prostu, że powinien on stanąć w innej lokalizacji – nie na Rynku Wildeckim, ale na Kosińskiego przy szpitalu ortopedycznym – mówi Dorota Bonk-Hammermeister z lokalnej inicjatywy Wildzianie i dodaje: - Po pierwsze tam z komunikacji miejskiej korzysta mnóstwo osób z różnymi dysfunkcjami i mają one problem z wejściem do tramwaju. Po drugie stworzenie takiego przystanku na Rynku Wildeckim to wyrzucenie 300 tysięcy w błoto. Torowisko na Wierzbięcicach wymaga remontu, który prędzej czy później zostanie przeprowadzony. Wtedy przystanek wiedeński trzeba będzie zdemontować.

Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia, że jeśli w głosowaniu internetowym poznaniacy nie poprą stworzenia przystanku na Wildzie, przystanek powstanie w innym miejscu. - O tym, czy przy Rynku Wildeckim zbudowane zostaną przystanki wiedeńskie zdecydują sami mieszkańcy, biorąc udział w odbywających się konsultacjach społecznych. Głos mieszkańców jest dla nas wiążący. Zarząd Transportu Miejskiego wspólnie z Zarządem Dróg Miejskich przeprowadził analizę techniczno-ruchową lokalizacji przystanków, na których wsiadanie do tramwajów odbywa się z poziomu jezdni. W rejonie Wildy jednym z ocenianych przystanków był przystanek Kosińskiego. Zostanie on zmodernizowany w ramach kompleksowej przebudowy ul. 28 Czerwca 1956 roku – podaje Agnieszka Smogulecka z zespołu prasowego ZTM.
W środę odbyła się debata z udziałem mieszkańców Wildy, działaczy inicjatywy Wildzianie i przedstawicieli ZTM. Wildzianie przedstawili swoją propozycję zmiany infrastruktury komunikacyjnej w rejonie Rynku Wildeckiego. Polegałaby ona na stworzeniu dwóch przystanków w tej okolicy oraz zlikwidowaniu tych na Wierzbięciach i Górnej Wildzie. – Część mieszkańców, którzy pojawili się na spotkaniu chciałaby zachowania takiej infrastruktury, jaka jest teraz, części spodobał się nasz pomysł, który z resztą jest odwzorowaniem stanu sprzed wojny - stwierdza Bonk-Hammermeister.

ZTM podkreśla, że jest zainteresowany wszelkimi propozycjami, które mogą usprawnić transport zbiorowy. Obecnie jest w trakcie przygotowywania projektów przebudowy ulicy 28 Czerwca 1956 r. Na razie przedsięwzięcie jest w zbyt wczesnej fazie, żeby podać w przybliżeniu datę jego realizacji.

Wyniki głosowania na zaproponowane przez ZTM lokalizacje dla dwóch nowych przystanków wiedeńskich poznamy po jego zakończeniu. Pierwszy taki przystanek w mieście powstał w kwietniu tego roku przy ul. Gwarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski