Przyznaliśmy Medale Młodej Sztuki wielkopolskim artystom...

  Przyznaliśmy Medale Młodej Sztuki wielkopolskim artystom [ZDJĘCIA]

  Kamil Babacz, Stefan Drajewski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Agnieszka Grodzińska, kategoria: sztuki wizualneAbsolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej poznańskiej ASP. Współtworzyła grupę artystyczną Rżnięty
  1/6

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Medale Młodej Sztuki od początku przyznawane są artystom młodym i oryginalnym, często niepokornym, będącym dopiero na początku drogi twórczej, których działalność budzi zainteresowanie nie tylko w Poznaniu i Wielkopolsce.
  Mottem medali są słowa Zbigniewa Herberta zaczerpnięte z wiersza "Przesłanie Pan Cogito": "Czuwaj - kiedy światło na górach daje znak - wstań i idź dopóki krew obraca w piersi Twoją ciemną gwiazdę".

  Kapituła Medali Młodej Sztuki w składzie: Alina Kurczewska, Ewa Obrębowska-Piasecka, Marta Smolińska, Kamil Babacz, Stefan Drajewski, Janusz Pazder, Adam Pawłowski (przewodniczący), Piotr Śliwiński i Michał Wiraszko, postanowiła przyznać sześć medali, w tym jeden dla zespołu.

  Lista dotychczasowych laureatów Medali Młodej Sztuki

  W kategorii literatura medal otrzymuje Dawid Jung, poeta i wydawca z Gniezna, za "tworzenie i upowszechnianie literatury jako części świata, bez której świat traci sens i smak".

  W kategorii sztuki wizualne medal przyznano Agnieszce Grodzińskiej za "twórcze gry z tradycyjnymi modelami odbioru sztuki".

  W kategorii teatr medal otrzymuje Anna Mierzwa, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu za "talent, pasję i wdzięk, które przekładają się na kolejne role".

  W kategorii muzyka klasyczna medal otrzymuje Anna Malesza, skrzypaczka, za "pełne pasji i energii artystyczne kreacje potwierdzone sukcesami konkursowymi".

  W kategorii muzyka popularna medal trafi do rąk Klavesa (Mikołaja Gramowskiego) za "świeżą, silnie zakorzenioną we współczesności wizję muzyki tanecznej".

  W kategorii animacja kultury przyznano medal zespołowi Galerii Miejskiej Arsenał za "animowanie dyskusji o roli publicznych instytucji kultury".

  Tegoroczni laureaci są jeszcze bardzo młodzi, a już zdołali zainteresować tym, co robią, nie tylko odbiorców w kraju. Ich zainteresowania i poszukiwania przekraczają tradycyjne dyscypliny sztuki. Większość z nich swoją działalnością przekracza również granice sztuki, angażując się w dyskurs społeczny i obywatelski. Młodym twórcom nie jest obojętne to, co się dokoła nich dzieje. Nie zamykają się w "wieży z kości słoniowej". Szczególnie jest to widoczne w przypadku medalu w dziedzinie animacji kultury.

  Wręczenie Medali Młodej Sztuki odbędzie się 27 lutego w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek o godzinie 18.

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo